Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Komunikacja miejska w Polsce

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 26 mar 2021, o 20:55

Podróżując zapewne wielu z nas korzysta w różnych miastach z komunikacji miejskiej w różnej postaci (autobus, tramwaj, trolejbus, metro). W jednych miastach działa to lepiej, w innych gorzej. Ceny za korzystanie z komunikacji tego rodzaju też są różne.
Do poruszenia tego tematu skłoniły mnie ostatnie wizyty w Krakowie i okolicach. Zawsze uważałem komunikację miejską w Krakowie za jedną lepszych w Polsce, a zebrałem sporo doświadczeń mieszkając w grodzie Kraka przez 5 lat. Miałem dobre porównanie z komunikacją górnośląską i trochę z wyjazdów po Polsce. Do rzeczy: komunikację krakowską dalej uważam za dobrze zorganizowaną z punktu widzenia przemieszczania się. Natomiast kwestia podejścia do klienta (czyli kupującego bilety) w sensie dystrybucji biletów oraz ich cen to już zupełnie inna bajka. Od 1 lutego obowiązuje nowe cennik, który wprawił mnie w lekkie osłupienie. Najtańszy bilet 20-minutowy kosztuje 4 zł. Bilet 60-minutowy kosztuje 6 zł. Bilet 90-minutowy 8 zł. Mieszkańcy (i nie tylko) Krakowa którzy mają kawałek drogi do centrum nie łapią się na najtańszy bilet. Wycieczka mieszkańca Bieżanowa (taki przykład z mojej działki, bo tam mieszkałem) do centrum to koszt 12 zł (tam i powrót). Za takie pieniądze dojeżdżam pociągiem do Krakowa z Katowic, a odległości nie ma co porównywać. Trochę mnie dziwi taka polityka biletowa. Może inne miasta mają podobną politykę, ale w moim regionie tego nie zauważyłem. Dla porównania w GOP-ie cennik obecnie obowiązujący to 3,40 zł za 20 minut (lub przejazd jednym środkiem komunikacji publicznej na terenie jednego miasta, co może trwać nawet ponad 40 minut), 4 zł (40 minut lub 2 miasta) i 5 zł (90 minut).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 27 mar 2021, o 14:08

Nic dodać nic ująć. Klika rządzi tym miastem. Tańszy jest bilet mieszkańca ale i tak to podnieśli z 69 na 80 w I strefie za miesiąc
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 28 mar 2021, o 22:53

Ciekawa sprawa jest w Białymstoku. Bilet kupowany w kiosku kosztuje 4 zł (obowiązuje na terenie miasta, bo w strefie pozamiejskiej 8 zł), ale kupowany w automacie, który znajduje się w autobusie kosztuje tylko 3 zł. Różnica spora tylko pewności nie mam czy w każdym autobusie taki automat jest i czy jest sprawny.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 11 mar 2023, o 10:01

Żory to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie kursuje bezpłatna komunikacja miejska. Tych autobusów wcale nie jest tak mało. Bodaj 8 linii. I przynajmniej na pierwszy rzut oka tak gdzieś o 9 kiedy przyjechałem to mijałem autobus za autobusem. Sam mogłem przejechać około 2 km, ale musiałbym czekać około pół godziny, szybciej było więc na piechotę. Po Żorach jeżdżą też autobusy dwóch spółek zewnętrznych: ZTM z GOP-u oraz jastrzębskiej spółki komunikacyjnej. Trzeba uważać bo to są jednak odrębne przedsiębiorstwa i bilety nie są nawzajem honorowane. Z Żorów wracałem autobusami ZTM przez Mikołów, ale czasowo to jednak niezbyt opłacalne, bo zwiedza się boczne miejscowości i cała trasa do Mikołowa zajęła ponad godzinę plus następne pół godziny do Katowic. Prywatnym busem do katowickiego dworca zajęłoby mi to jakieś 45 minut.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Adler » 15 mar 2023, o 14:14

Comen pisze:
11 mar 2023, o 10:01
Żory to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie kursuje bezpłatna komunikacja miejska. Tych autobusów wcale nie jest tak mało. Bodaj 8 linii.
I miasto stać na finansowanie takich autobusów? Jest jakiś inny sponsor?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 15 mar 2023, o 15:15

Toalety publiczne w Żorach też swego czasu były bezpłatne (i chyba dalej są). Miasto dobrze stoi finansowo. Do tego wpływy z biletów nie były zbyt duże, ale ich dystrybucja kosztowała - to jeden argument. Druga to czystsze powietrze - część osób zrezygnowała z poruszania się po mieście własnym autem i zapewne stąd taka decyzja.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 15 mar 2023, o 19:19

Toalet nie widziałem, ale korzystałem w muzeach w cenie biletu. Na autobusach są banery reklamowe, więc pewnie są jacyś donatorzy, ale pasażer nic nie płaci.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: tadeks » 15 mar 2023, o 20:20

Comen pisze:
11 mar 2023, o 10:01
Żory to jedno z niewielu miast w Polsce, gdzie kursuje bezpłatna komunikacja miejska.
Ja w dwóch innych miastach korzystałem z bezpłatnej komunikacji miejskiej:
- Bytów, moje rodzinne miasto,
- Głuszyca. O tej na forum pisałem viewtopic.php?f=294&t=4502&hilit=G%C5%82uszyca.
Jakieś inne jeszcze znacie?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 16 mar 2023, o 05:38

Wiadomo mi jeszcze, że bezpłatna komunikacja jest w Bełchatowie, Ostrołęce, Chełmie i Krynicy Górskiej. Wiele miast wprowadziło też komunikację bezpłatną lub prawie bezpłatną dla mieszkańców gminy płacących podatki w danym mieście. Tak jest chyba w Nowym Sączu, Radomsku i Starachowicach. Zazwyczaj wiąże się to z posiadaniem specjalnej karty wydawanej do biletu okresowego.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 16 sie 2023, o 23:37

W Wałczu w okresie wakacji bilet miesięczny sieciowy na miasto (plus dojazd na półwysep Strączno, gdzie znajduje się niewielka plaża) kosztuje 40 zł. Ulgowy za 20 zł. Nie wiem jakim cieszy się to powodzeniem, ale cena wygląda rewelacyjnie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 17 sie 2023, o 07:36

A jaka jest częstotliwość kursowania autobusów i czy przejechanie z jednego końca miasta na drugie nie zajmie przez to więcej czasu niż przejście na piechotę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 17 sie 2023, o 08:33

Miasto dość rozległe, więc przegonienie autobusu jest mało realne. Nie wiem jak często jeździ komunikacja po samym mieście. Na rzeczony półwysep jest 5 kursów dziennie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Comen » 17 sie 2023, o 10:46

Do ośrodka przygotowań olimpijskich jest jakiś autobus?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 17 sie 2023, o 16:15

Comen pisze:
17 sie 2023, o 10:46
Do ośrodka przygotowań olimpijskich jest jakiś autobus?
Jeździ. Na pewno 2 linie, a może i trzecia by się znalazła.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 29 paź 2023, o 21:27

W Głuszycy przy dworcu kolejowym znajduje się przystanek autobusowy. Z tabliczki wynika, że w tym niedużym mieście jeździ bezpłatna komunikacja miejska (w dni robocze trochę tego jest, w soboty gorzej, w niedzielę prawie nic nie jeździ).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: Adler » 30 paź 2023, o 08:09

Koszty utrzymania tej komunikacji raczej nie są wysokie. Metropolia to to nie jest.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Komunikacja miejska w Polsce

Post autor: gar » 30 paź 2023, o 11:06

Metropolita to nie jest, choć jak na tak niewielkie ludnościowo miasto jest dość rozległe. Niemniej jakiś wydatek dla samorządu to jest. Oby dalej było ich na to stać.

ODPOWIEDZ