Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
masseur
User
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2019, o 10:58

Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Post autor: masseur » 28 kwie 2019, o 03:09

Cześć. Pod koniec maja lecę do Aten, gdzie będę dużo chodził, więc muszę zaopatrzyć się w jakieś skarpety. Zastanawiam się nad merino i coolmaxem. Wobec tego mam dwa pytanka.
1. Który z tych materiałów będzie bardziej komfortowy do chodzenia w gorące dni? Który będzie wygodniejszy i "chłodniejszy" ?
2. Wiem, że merino super sobie radzi z brzydkim zapachem. Wiem też, że do syntetyków dodaje się jony srebra, ale nigdy z takiej opcji nie korzystałem, więc chciałbym się dowiedzieć czy te jony srebra rzeczywiście działają? Jak długo?

Byłbym wdzięczny gdybyście polecili mi jakieś konkretne modele. :) Skarpety będą używane do niskich butów i krótkich spodenek, więc nie powinny być za wysokie.
Buty, których będę używał to Merrell Moab 2 Vent.

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Post autor: Jan M. » 28 kwie 2019, o 12:16

Używam dokładnie tego samego modelu buta (bez goretexu) i do nich merino z brigdaela, skutecznie neutraulizują "zapachy".
Jony srebra po kilkunastu praniach idą z mydlinami w kanał i efekt mija.

masseur
User
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2019, o 10:58

Re: Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Post autor: masseur » 28 kwie 2019, o 12:50

A jakie konkretnie bridgedale masz? Nie jest ci za ciepło?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Post autor: Adler » 28 kwie 2019, o 15:54

Zerknij na marki BRBL, Comodo i Icebreaker. Jony srebra to ściema. Potwierdzam to, co napisał Jan M.

masseur
User
Posty: 9
Rejestracja: 26 kwie 2019, o 10:58

Re: Skarpety na lato - merino czy coolmax?

Post autor: masseur » 7 sie 2019, o 15:55

Odświeżam wątek i zmieniam nieco temat. Pod koniec września jadę w góry stołowe i szukam dobrych skarpet z merino. Zainteresowały mnie Bridgedale Hike Light. Tylko, że ta wersja skarpet występuje w dwóch odmianach - endurance i comfort. Ta pierwsza ma w składzie ok 40% merino, w tej drugiej dominuje coolmax, a merino jest zaledwie 19%. Wstępnie bardziej ciągnie mnie w keirunku endurance, ze względu na większą zawartość merino, czyli mniej brzydkich zapachów. Wiem, że ta wersja jest przeznaczona na kilkudniowe wyprawy. Zastanawia mnie czy wobec tego nie będzie ona mniej komfortowa od modelu "comfort" podczas jednodniowych wypraw?

ODPOWIEDZ