Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Segway

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Segway

Post autor: Comen » 14 kwie 2012, o 09:33

Wikipedia. Segwayem kieruje się przez przechylenie tułowia kierowcy w odpowiednią stronę. Powoduje to zachwianie stanu równowagi. Komputer dążąc do jej przywrócenia przesuwa pojazd tak, żeby zapobiec jego wywróceniu.
Czy jeździł ktoś z was na czymś takim? Ciekawe jakby się to sprawdzało na turystycznej wycieczce. Pytanie czy można to w Polsce kupić i jakie są ceny takiego pojazdu?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Fromena
User
Posty: 384
Rejestracja: 7 mar 2011, o 18:48
Lokalizacja: Roztocze;)

Re: Segway

Post autor: Fromena » 14 kwie 2012, o 23:45

Nie jeździłam, ale chętnie bym spróbowała. Widziałam kilka lat temu zorganizowaną grupę seniorów poruszającą się właśnie tym sprzętem po Budapeszcie. Ciekawa sprawa. Ale chyba zdaje on tylko egzamin na równym terenie.
Z tego co się orientowałam to nie bardzo można się w PL zaopatrzyć w ten sprzęt. Jest dużo firm, które wynajmują, ale nie sprzedają. Byłby pewnie też problem z serwisowaniem tego sprzętu.
Ceny wynajmu nie są małe bo sięgają nawet 500zł/ doba. Pojazdem tym można przejechać po jednorazowym ładowaniu ok. 40km.
.....Lubię wracać tam, gdzie byłam już.......:))

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Segway

Post autor: Comen » 15 kwie 2012, o 10:39

W sumie polskie biura też mogłyby taki sposób zwiedzania miasta propagować. Szkoda tylko że to póki co droga impreza. Cóż trzeba poczekać aż się rozpowszechni :-(
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Segway

Post autor: yaretzky » 6 sty 2014, o 21:01

Segwaye z ubiegłego roku (2013) - nowe oczywiście z 24 mies. gwarancją - kosztują od 22.000 zł do 24.000 zł, w zależności od modelu. Można wziąć w leasing (ok. 300 zł miesięcznie) lub na raty.
Około godzinna zabawa to koszt w granicach 100 zł. Jeździć można nie tylko "po równym" ale i w trochę bardziej urozmaiconym terenie (w granicach rozsądku oczywiście - to jednak nie terenówka), są nawet zimowe opony....
Póki co zbyt droga zabawka (przynajmniej dla nas)... :|
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Segway

Post autor: amber » 7 sty 2014, o 07:11

Ja miałam okazję kilkakrotnie jeździć tą "maszyną". Kieruje się nią bardzo prosto bo wystarczy się tylko odpowiednio przychylać, poza tym po chwili nawet małe dzieci łapią na czym polega jazda na segwaye.

spotykałam się z segwayem kilka razy w różnych krajach. Zawsze to były miasta typu (Wiedeń, Rzym czy Barcelona), gdzie wycieczki prowadził przewodnik i wszyscy zwiedzali miasto na segwayu. W sumie na pewno jest to szybszy i mniej męczący sposób niż łazić po mieście.
W Bieszczadach wykorzystują to niektórzy przy ośrodkach (mają trasę wokół hotelu) gdzie ludzie to pożyczają i mogą jeździć. W Polańczyku jeden z ośrodków wykorzystuje to do zabaw - na zasadzie każdy kto u mnie nocuje, może spróbować tym pojeździć.

Tak jak napisaliście wcześniej jest tom kosztowna zabawka. Na pewno ułatwia zwiedzanie miasta, ale czy wiem czy bylby sens kupować to tak dla siebie?

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Segway

Post autor: yaretzky » 7 sty 2014, o 08:32

My spotkaliśmy się z nimi w Świnoujściu. Trzeba przyznać, że taka kilkunastoosobowa grupa jadąca tymi pojazdami zwraca na siebie uwagę.
Opanowanie jazdy na segway'u podobno rzeczywiście nie jest trudne (niestety nie próbowałem) - wprawienie go w ruch i jazda związana jest z utrzymywaniem równowagi, a raczej właśnie jej brakiem. <tak>
Ale co ja się będę wymądrzał. Najlepiej zacytuję ze strony producenta.
cytat:
"Aby ruszyć nim w przód lub w tył, kierujący musi tylko lekko pochylić się w wybranym kierunku. Aby skręcić, wystarczy poruszyć drążkiem kierowniczym w lewo lub prawo.
Jak działa dynamiczna stabilizacja?
Zdolność do samodzielnego utrzymania równowagi jest najbardziej zadziwiającą cechą Segway'a PT, umożliwiającą mu poruszanie się. Aby łatwiej zrozumieć, jak działa cały układ, najlepiej posłużyć się przykładem ludzkiego ciała. Ten sposób myślenia przyjął bowiem jego konstruktor Dean Kamen podczas swoich prac.
Jeśli stojąc, pochylisz się do przodu na tyle mocno, że zaczniesz tracić równowagę - prawdopodobnie nie przewrócisz się na twarz. Twój mózg wie, że tracisz równowagę, ponieważ płyn wewnątrz twojego ucha środkowego porusza się, pobudzając receptory i wywołując odpowiednią reakcję – wysunięcie nogi do przodu i powstrzymanie upadku. Jeśli będziesz się nadal pochylać, twój mózg będzie nadal poruszał nogami do przodu. Zamiast upaść, po prostu będziesz iść przed siebie krok za krokiem.
Zasada działania Segwaya PT jest bardzo podobna. Jednak zamiast nóg Segway PT ma koła, a zamiast mięśni – silniki. Jego mózgiem jest zespół mikroprocesorów, a rolę zmysłu równowagi spełniają skomplikowane czujniki przechyłu. Tak jak twój mózg, Segway PT wie, kiedy pochylasz się do przodu. Aby zachować równowagę, porusza wtedy kołami w odpowiedni sposób. Rozwiązanie to nazywa się dynamiczną stabilizacją (ang. dynamic stabilization), a cały system pozwalający na kontrolowanie i utrzymywanie równowagi na dwóch kołach został przez firmę Segway Inc. opatentowany.
"
koniec cytatu
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ