Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Buty trekkingowe

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Marek Bem Pajac Wojskowy
User
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2020, o 15:02
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Marek Bem Pajac Wojskowy » 13 sty 2020, o 15:19

AKURAT JAK KTOS CENI WYGODĘ I ZA KOSTKĘ TO NIE POLECAM NIC INNEGO NIŻ SCARPA TERRA GTX ...A JAK LICZY NA OKAZJE TO MAM MAINDLE I LOWY ALE TU ROZMIARY DO 41 SĄ ZA PÓŁ CENY BO TAKIE MI Z WOJSKOWE ....ZOSTAJĄ ZAWSZE DUŻE BĘDĄ MAX 200 ZŁ TANIEJ NIŻ U DYSTRYBUTORÓW... CHYBA ŻE JAKIEŚ 46 LUB WIĘKSZE .. ...POZDRAWIAM .ps. BENNONY NIE POLECAM JAK MILITARNE TO PROTEKTORSA RACZEJ BO POLSKIE I 2 LATA GWARANCJI Z ODBIOREM Z TERENU CAŁEGO KRAJU NA ICH KOSZT .....MAM DAJĄ RADĘ NP TROPIKALNE LUB PLUSY JAK TANIA MEMBRANA MA BYĆ

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 13 sty 2020, o 21:35

Scarpa Terra GTX ładny but, ale brakuje mi tam gumowego otoka, chroniącego przed uszkodzeniami mechanicznymi (kamienie, skała, itp.). Po moich poprzednich Asolo nie zdecydowałbym się już na zakup buta bez tego dodatku.

P.S.
Masz jakąś awarię klawiatury, że piszesz wszystko drukowanymi? (T)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Buty trekkingowe

Post autor: tadeks » 16 sty 2020, o 10:24

Marek Bem Pajac Wojskowy pisze:
13 sty 2020, o 15:19
AKURAT JAK KTOS (... ) LICZY NA OKAZJE TO MAM MAINDLE I LOVY ALE TU ROZMIARY DO 41 SĄ ZA PÓŁ CENY BO TAKIE MI Z WOJSKOWE ....ZOSTAJĄ ZAWSZE DUŻE BĘDĄ MAX 200 ZŁ TANIEJ NIŻ U DYSTRYBUTORÓW... CHYBA ŻE JAKIEŚ 46 LUB WIĘKSZE .. ...
Już chyba ponad dwa lata chodzę w Lova. To nówki kupione za 400 zł. na internecie od wojskowych. Są jeszcze oferowane. Dla mnie wybór trafiony, szczególnie na chaszcze, błota, czyli tereny beskidzkoniskie i podobne. Solidnie trzymają. Chodziłem w nich też po Tatrach, też mi się w nich dobrze chodziło i zbiegało. Chodziłem w nich też po wczesnowiosennych śniegach po BN. Żadnych obtarć, odparzeń, odcisków podczas dotychczasowej eksploatacji.
Minusem dla bardziej pocących się może być oddychalność. Porównując do obserwowanych osób z którymi chodziłem po górach, to należę to tych mniej pocących się i te buty Lova pod względem oddychalności nie były dla mnie dyskomfortem. Nie polecałbym jednak tych butów osobom ponadprzeciętnie pocącym się na letnie wędrówki w gorące dni po mało wymagającym terenie. Na jesień, wiosnę jak najbardziej.

Lubelmar
User
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2020, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Lubelmar » 3 lip 2020, o 12:37

Po pierwsze Witam wszystkich bo dopiero co dotarłem na to forum.
Po drugie odświeżam temat zamiast zakładać nowy niemal identyczny.
Po trzecie czyli sedno sprawy. Po niemal 9 latach rozpadły mi się wysłużone buciki i jestem na etapie szukania nowych. Pytania do Was - znawców, praktyków :
Szukam butów na okres wiosna - lato - wczesna jesień. Z wysoką cholewką. Głównie wycieczki po Sudetach, Bieszczadach, Pieninach. W związku z tym nie wiem czy potrzebne mi buty z membraną, prośba do Was o opinię. Po drugie, dotychczas miałem buty ze skóry, a teraz się zastanawiam czy takie z siatkami nie będą lepsze , choć chyba wolę by były bardziej nieprzemakalne niż lepiej oddychające. Choć przyznam, że nogi mocno mi się pocą. Ale chyba ciężko znaleźć nieprzemakalne, dobrze wentylowane? Budżet to około 500 zł. Właściwie podoba mi się model AKU Tribute II , czytałem o nim sporo i ma dobre recenzje. Tylko nie wiem jak z oddychaniem i czy z membraną czy bez zdadzą mi się lepiej. Doradźcie w temacie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 3 lip 2020, o 13:44

Witaj na forum. :)
Chyba zdecydowałbym się jednak na wersję z GTX. Buty przyzwoite, ale brakuje mi w nich otoka gumowego z przodu. Spodziewaj się otarć i widocznych śladów użytkowania już niebawem. Zapoznaj się z testem tych butów tutaj:
http://www.testyoutdoorowe.pl/testy-2/b ... te-ii-gtx/

Lubelmar
User
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2020, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Lubelmar » 3 lip 2020, o 15:45

Już wcześniej czytałem tą recenzje, stąd między innymi moje zainteresowanie tymi butami. Tak jak tu pisał autor recenzji, przy wyższych temperaturach membrana i tak nie odprowadzi wody. Stąd było moje pytanie czy np inne buty pokryte częściowo siatką na sezon letnio jesienny nie będa lepsze?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty trekkingowe

Post autor: petruss1990 » 3 lip 2020, o 16:46

Mam takie AKU. Polecam ze względu na wygodę noszenia (a że moje wysokie podbicie i szeroka stopa ogranicza pole manewru...). Jeżeli chodzi o termikę, to jest to bardziej wiosenno- jesienny but. Zimą, pomimo solidnej impregnacji namakał (i nie wysychał przez noc. Latem skarpeta mokra o dziwo nie bywała (ale uczucie "jest za ciepło"). Jeśli but ma być używany często latem to może: AKU CAMANA FITZROY?

Lubelmar
User
Posty: 3
Rejestracja: 3 lip 2020, o 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Lubelmar » 3 lip 2020, o 22:04

petruss1990 pisze:
3 lip 2020, o 16:46
: AKU CAMANA FITZROY?
Godne rozważenia

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 18 lip 2020, o 07:22

W dobrych pieniądzach inne marki AKU: https://www.skalnik.pl/buty-trekker-lit ... een-676407

marceli.szpak.
User
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2020, o 19:51

Re: Buty trekkingowe

Post autor: marceli.szpak. » 29 sie 2020, o 19:59

Cześć, właśnie przymierzam się do kupna pierwszych poważniejszych butów trekkingowych. Chciałabym, żeby były dość uniwersalne (wiem, że z tym nie łatwo ;) ). Od wiosny do jesieni, póki co nie planuję wypraw trekkingowych w góry zimą (zimą mogłyby posłużyć jedynie na przebranie po nartach). W najbliższym czasie nie wybieram się też na żadne zaawansowane trasy. Szukam butów, w których zaliczę bez większego bólu i Bieszczady i Beskid i Tatry, czasem 1-2 dniowy wypad na jakąś trasę w Alpach. W następne wakacje może uda się Gruzję zaliczyć. Buty przejdą chrzest w Górach Stołowych. ;) Max. dwa tygodniowe wypady w góry w roku (zazwyczaj pewnie jeden), od czasu do czasu jednodniowe/weekendowe wyjazdy.
Mam damską wąską stopę, lecz niestety duży rozmiar (tylko męskie buty wchodzą w grę), więc wiele butów odpada, bo są za szerokie i niewygodnie.
Przymierzałam na przykład
1) Aku Camana Fitzroy
2) Aku Tribute II GTX
3) Aku Trekker Lite III GTX
Umielibyście mi coś doradzić? Jak Waszym zdaniem zdaniem sprawdzają się te buty. Aku Tribute są całe ze skóry, czy dużo bardziej grzeje się w nich noga niż w pozostałych? Aku Camana Fizroy są 100 zł tańsze, ale trochę odstrasza mnie ta twarda podeszwa. Przymierzałam je z lepsza wkładką i było lepiej, ale mam wrażliwe stopy, często zwykłe buty mnie obcierają, a w trampach z cienką podeszwą często odbijam sobie pięty, więc zastanawiam się czy byłby to dobry wybór. Prawdą jest też, że być może tak twarda podeszwa nie jest mi wcale potrzebna, a wręcz będzie trochę utrudniała życie i niepotrzebnie męczyła stopy na prostszych wypadach. Poza tym nawet górna część buta jest tu dosyć sztywna i nie wiem czy po długim marszu nie będzie to stanowiło problemu. Aku Tribute są chyba najwygodniejsze od pierwszego przymierzenia, ale mają najbardziej miękką podeszwę i są chyba najszersze. Aku Trekker za to są najwęższe i chyba najlepiej trzymają moją stopę, a podeszwa jest gdzieś pomiędzy Camana a Tribute.

Właściwie zamierzałam kupić trochę tańsze buty niż Tribute czy Trekker, ale z przymierzonych butów nie za wiele mi podpasowało.
Z tańszych dobrze mi leżą Karrimor Wildcat Mid Mens Walking Boots.
Ktoś ma może z nimi jakieś doświadczenie? Podpowiadano mi, że Karrimor, to jednak lepszy wybór niż buty ze sklepu Decathlon. Co o tym sądzicie? Tak czy siak w okolicach 300 złotych nie znalazłam w moim Decathlonie butów, które jakoś specjalnie by mnie zainteresowały.
Sądzicie, że w moim przypadku warto zainwestować w któryś z tych droższych modeli? Czy rzeczywiście dłużej ze mną pobędą takie buty czy jednak nie powinnam przesadzać?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 29 sie 2020, o 21:28

Witaj. Z mojej strony polecam Salewa Mountain Trainer Mid GTX (w wersji damskiej). Rewelacja, ale trzeba trochę dopłacić. Wąska stopa to nie problem. Wkładka dopasuje idealnie. Warto. (Y)

marceli.szpak.
User
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2020, o 19:51

Re: Buty trekkingowe

Post autor: marceli.szpak. » 30 sie 2020, o 11:11

Wyglądają super, ale biorąc pod uwagę, że mój początkowy budżet zakładał max. ok. 450 zł, to te Salewy jednak sporo go przekraczają, nawet na przecenie. Poza tym, jeśli chodzi o buty damskie, to nie widziałam nigdzie w Polsce większego rozmiaru niż 42. :/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 30 sie 2020, o 21:16

Wyglądają super i są bardzo wygodne. Jestem zdania, że warto uzbierać na droższe, markowe, niż kupować tańsze i potem żałować.

Nie planujesz zaawansowanych wycieczek...Muszą być wysokie? Może niskie, podejściowe Ci wystarczą? W tym przedziale cenowym będzie większy wybór.

marceli.szpak.
User
Posty: 3
Rejestracja: 29 sie 2020, o 19:51

Re: Buty trekkingowe

Post autor: marceli.szpak. » 2 wrz 2020, o 12:17

Szczerze mówiąc myślałam, że Aku to już jest dość dobry wybór. Wiadomo, zawsze można drożej, ale te buty wyglądały mi na dosyć porządne.
Po namyśle ograniczyłam swój wybór do Aku Trekker i Aku Tribute. Trekker ma chyba lepszą podeszwę i jest wąski (jedyny w moim rozmiarze, w którym bez sznurowania czuć, że na moją stopę robiony), ale buty zrobione z jednego płata skóry też mają swoje zalety, łatwiejsze w czyszczeniu pewnie i może wytrzymalsze. W Tribute zdecydowanie więcej miejsca ma stopa i teraz pytanie: ile miejsca to już za dużo, ech. :/ Myślicie, że Tribute dadzą radę (podeszwa) na 1-2 dniowych wyprawach w Alpach?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 2 wrz 2020, o 21:31

marceli.szpak. pisze:
2 wrz 2020, o 12:17
Myślicie, że Tribute dadzą radę (podeszwa) na 1-2 dniowych wyprawach w Alpach?
Na niewymagające trasy myślę, że tak.

sam_h
User
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2020, o 00:03
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Buty trekkingowe

Post autor: sam_h » 14 wrz 2020, o 01:22

Witajcie,
Przymierzam się do zakupu niskich butów na miasto, a od czasu do czasu w góry (beskidy, w wyższe partie mam nad kostkę). Ma ktoś może z Was doświadczenia z butami firmy NIK (nikbuty) ? Jakoś nie mam przekonania do ich podeszwy.
Poszukuję czegoś godnego w przedziale 200-350zł tak, aby wytrzymały min.3-4 lata.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Norden » 14 wrz 2020, o 10:58

sam_h pisze:
14 wrz 2020, o 01:22
Witajcie,
Przymierzam się do zakupu niskich butów na miasto, a od czasu do czasu w góry (beskidy, w wyższe partie mam nad kostkę). Ma ktoś może z Was doświadczenia z butami firmy NIK (nikbuty) ? Jakoś nie mam przekonania do ich podeszwy.
Poszukuję czegoś godnego w przedziale 200-350zł tak, aby wytrzymały min.3-4 lata.
Ja z niskich polecam Garmonty, ale trzeba trochę więcej zainwestować niż 350 zł...

sam_h
User
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2020, o 00:03
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Buty trekkingowe

Post autor: sam_h » 14 wrz 2020, o 11:41

Podczas poszukiwań natknąłem się na buty czeskiego producenta Prabos (produkcja dla mundurówki itp.)
Może ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z nimi? Wpadły mi w oko modele:
1) VAGABUND LOW GTX 485zł (na stronie producenta)
2) Phantom Low GTX 570zł (na stronie producenta)
3) bez membrany BEAST LOW 397zł (na stronie producenta)

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty trekkingowe

Post autor: petruss1990 » 23 wrz 2020, o 07:36

sam_h pisze:
14 wrz 2020, o 01:22
Witajcie,
Przymierzam się do zakupu niskich butów na miasto, a od czasu do czasu w góry (beskidy, w wyższe partie mam nad kostkę). Ma ktoś może z Was doświadczenia z butami firmy NIK (nikbuty) ? Jakoś nie mam przekonania do ich podeszwy.
Poszukuję czegoś godnego w przedziale 200-350zł tak, aby wytrzymały min.3-4 lata.
Może niskie Wojasy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 23 wrz 2020, o 12:53

Zerknij na polską markę Elbrus. Podeszwa jednak bez Vibramu. :(

sam_h
User
Posty: 33
Rejestracja: 31 sty 2020, o 00:03
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Buty trekkingowe

Post autor: sam_h » 24 wrz 2020, o 22:40

Zdecydowałem się jednak na Adidas Trerex Brushwood LE na podeszwie z Conitnentala w cenie ok.240zł . Po pierwszych oględzinach i przymiarkach wydają się być ok.
Dam znać jak po miesiącu :)

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty trekkingowe

Post autor: petruss1990 » 11 sty 2021, o 19:22

Zastanawiam się nad uzupełnieniem gamy swoich butów, AKU są super, ale przydało by się coś z membraną (po doświadczeniach z brodzeniem). Miał ktoś w dłuższym użytkowaniu buty Garmont (np. MISURINA V), w stosunku do Scarpy, albo Zamberlana?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Buty trekkingowe

Post autor: Adler » 11 sty 2021, o 22:33

Z tej trójki wziąłbym Scarpę. Nie podoba mi się podeszwa w tych Garmont'ach.
Który model Scarpy planujesz? Terra GTX?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty trekkingowe

Post autor: petruss1990 » 12 sty 2021, o 00:14

Jeszcze nie wiem, myślałem o lite trek.

Na miejscu mam możliwość zmierzenia butów firm Lytos i RedRock. Nie kojarzę z innych sklepów. Jest jeszcze dekatlon, ale ich buty to raczej na węższe stopy.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty trekkingowe

Post autor: petruss1990 » 14 sty 2021, o 14:00

Opcja edycji znikła się... Są jeszcze LOWA TAURUS, w podobnej cenie...

ODPOWIEDZ