Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

ABC sprzętu fotograficznego

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

ABC sprzętu fotograficznego

Post autor: Adler » 14 kwie 2011, o 21:40

ABC sprzętu fotograficznego


Jakość i możliwości obecnych aparatów są na tyle duże, że w zastosowaniach podróżniczych nie warto już zastanawiać się czy kupić aparat analogowy czy cyfrowy. Wybór jest prosty - cyfrowy. Wynika to przede wszystkim z niższych kosztów wykonywania większej ilości zdjęć. Teraz możesz już w aparacie ocenić czy dane zdjęcie "wyszło" i zrobić papierowe odbitki tylko tych zdjęć, które są tego warte.

Obecnie na rynku znajduje się ogromny wybór aparatów cyfrowych dlatego przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka funkcji i możliwości, które mają lub nie znaczenie dla podróżnika.


Liczba pikseli

Czym większa liczba pikseli na matrycy aparatu tym więcej szczegółów może pojawić się na zdjęciu. Pozwala to również na wykonanie większych odbitek czy kadrowanie zdjęć bez utraty jakości na wydruku (odbitce). Absolutnym minimum jest obecnie 2 mln pikseli, jednak jeśli czasami chcielibyśmy uzyskać odbitki większe niż 10x15 lub wykadrować je później na komputerze to musimy pomyśleć o aparacie z 3 lub 4 mln pikseli. 5 mln pikseli wystarczy aby zrobić odbitki 20x30 oraz umożliwi zaawansowaną komputerową obróbką zdjęcia. Obecnie produkowane aparaty zazwyczaj mają powyżej 5 mln pikseli a w związku z tym nie powinien to być najważniejszy parametr brany pod uwagę przy zakupie nowego aparatu, bo różnice pomiędzy zdjęciem zrobionym z matrycy 7 czy 8 mln pikseli nie będą się różniły jeśli np. wystarczą nam odbitki 13x18 czy też będziemy oglądać zdjęcia na ekranie telewizora.


Procesor i oprogramowanie wewnętrzne aparatu

Każdy aparat cyfrowy posiada procesor obrazowy i oprogramowanie przetwarzające sygnał zarejestrowany na matrycy na plik cyfrowy. To od jakości i możliwości procesora i oprogramowania zależy jakość odwzorowania kolorów, poziom szumów, możliwości aparatu, szybkość jego pracy i uruchamiania itp.


Jasność i krotność obiektywu (zoom)

Równie ważna przy wyborze aparatu jest jasność obiektyw i jego krotność, czyli zoom.
Czym większa jasność obiektywu (np. oznaczenie 2,8 oznacza obiekty jaśniejszy niż 4) tym mniej światła potrzebuje obiektyw aby wykonać poprawne zdjęcie przy małej ilości światła bez użycia lampy błyskowej lub też uzyskać mniejszą głębię ostrości.
Aparaty cyfrowe posiadają zazwyczaj obiektyw o zmiennej ogniskowej, czyli zoom. Najczęściej spotykane zoomy mają krotność od 3x do 10x. Większy zakres ogniskowych pozwala na wygodniejsze fotografowanie różnych motywów z tej samej pozycji. Liczy się tylko zoom optyczny, ponieważ cyfrowy można uzyskać w komputerze naciskając przycisk powiększenia. Zoom cyfrowy powoduje pogorszenie jakości oglądanego obrazu.
Te parametry mają mniejsze znaczenie przy zakupie lustrzanki cyfrowej z wymiennymi obiektywami.


Funkcje i właściwości

Bardziej zaawansowane, i zazwyczaj droższe, aparaty posiadają zazwyczaj więcej funkcji niż prostsze modele. Są to np.: większa liczba programów tematycznych, możliwość ustawienia większości parametrów ręcznie, korekty ekspozycji czy balansu bieli, możliwości podłączenia dodatkowej lampy błyskowej, większego zakresu czasów naświetlania itd.


Wykorzystywany rodzaj kart pamięci

- najbardziej popularne rodzaje to CompactFlash (CF), SecureDigital (SD) oraz MultiMedia Card (MMC), które są najtańsze w przeliczeniu na 1MB pamięci. Często spotykane są również MemoryStick i MemoryStick Duo (tylko aparaty Sony) oraz xD-Picture Card (tylko aparaty Olympus i Fuji). Są one jednak dużo droższe od poprzednich ponieważ produkuje je dużo mniejsza liczba producentów. Absolutnie minimalną pojemnością karty dla podróżnika jest 256MB,chociaż lepiej kupić 512MB lub nawet 1GB (=1024MB) co umożliwi zapisanie większej liczby zdjęć w czasie jednej podróży. Przy obecnie szybko spadających cenach kart pamięci warto zakupić karty o pojemności kilku GB.


Akumulatorki

W aparatach cyfrowych wykorzystuje się albo firmowe dedykowane akumulatorki albo baterie/akumulatorki typu AA (tzw. paluszki). Akumulatory dedykowane mają zazwyczaj większą pojemność przy mniejszej wadze niż paluszki, są jednak niestety droższe, choć obecnie można spotkać ich tanie zamienniki firm niezależnych. Zawsze warto mieć przy sobie jeden lub dwa zapasowe akumulatory (lub zestawy akumulatorków typu AA). Jeśli mamy tylko jeden akumulator i chcemy zrobić większą liczbę zdjęć to należy ograniczyć do minimum korzystanie z wyświetlacza na korzyść wizjera, który pobiera dużo mniej prądu.


Wyjścia

Każdy aparat cyfrowy wyposażony jest w wyjście USB. Najlepiej jeśli jest to USB II ponieważ przesyłanie zdjęć z aparatu do komputera trwa dużo krócej niż przy USB I. Mile widziane jest również wyjście TV, dzięki któremu możemy obejrzeć nasze zdjęcia np. na telewizorze w hotelu.


Nagrywanie notatek dźwiękowych

Opcja ta umożliwi zazwyczaj dogranie do każdego zdjęcia krótkiej notatki głosowej co może później ułatwić zidentyfikowanie zawartości zdjęcia.


Nagrywanie filmów

Aparat z tą funkcją umożliwia nagrywanie krótkich filmików z dźwiękiem, które można później odtworzyć na komputerze. Ich jakość jest różna w różnych modelach aparatów jednak nigdy nie dorównuje filmom wykonanym nawet najprostszymi modelami kamer video. Dodatkowo wadą filmów jest to, że zajmują strasznie dużo miejsca na karcie pamięci.


Wyświetlacz i wizjer

Prawie wszystkie aparaty cyfrowe mają ekran LCD, który może służyć jako wizjer lub do późniejszego przeglądania zdjęć (w lustrzankach cyfrowych do niedawna służył tylko do podglądu już wykonanych zdjęć i nie umożliwiał kadrowania przed wykonaniem zdjęcia ale w najnowszych modelach lustrzanek również można kadrować na ekranie LCD). Przy wyborze aparatu należy zwrócić uwagę na jego wielkość, jasność i kontrast. Niektóre aparaty oferują ekran uchylny lub uchylno-obrotowy, który ułatwia wykonywanie zdjęć w niektórych sytuacjach.
W najprostszych lustrzankach jak wizjer stosuje się układ lunetkowy (jak w najtańszych aparatach analogowych), w bardziej zaawansowanych w wizjerze umieszczony jest miniaturowy ekran LCD a w lustrzankach cyfrowych stosuje się układ luster lub pryzmat pentagonalny.


Akcesoria dodatkowe

Tylko niektóre aparaty cyfrowe mają możliwość stosowania dodatkowych lamp błyskowych, filtrów, nasadek szerokokątnych lub tele, pilotów lub wężyków spustowych itd. Wszystkie te możliwości mają oczywiście lustrzanki cyfrowe plus dodatkowo możliwość zmiany obiektywu czy podłączenia dodatkowego uchwytu z bateriami, tzw. gripa.


Wymiary i waga

Mniejszy rozmiar i waga aparatu to przede wszystkim łatwiejsze jego przenoszenie i możliwość posiadania przy sobie prawie przez cały czas ale to również większe drgania przy wykonywaniu zdjęcia. Bardzo mała waga tanich aparatów mniej znanych firm może też oznaczać wykorzystanie gorszej jakość elementów (szczególnie soczewek, które mają największy wpływ na jakość zdjęć).




źródło: portalturystyczny.pl

ODPOWIEDZ