Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Bradlove Pasmo czyli Pieniński Pas Skałkowy

Ciekawe miejsca w górach w Europie i na świecie.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Bradlove Pasmo czyli Pieniński Pas Skałkowy

Post autor: Comen » 1 maja 2015, o 16:41

W Polsce kojarzy się głównie z Pieninami, ale przecież jest to strefa o szerokości kilku do kilkunastu kilometrów ciągnąca się około 600 km wzdłuż łańcucha Karpat od zamku Branc pod Myjawą aż po Poiana Botizii w rumuńskim Maramuresz. Przynajmniej w kilku miejscach tej strefy pojawiają się charakterystyczne skalice doskonale prezentujące się w krajobrazie i decydujące o atrakcyjności turystycznej obszaru. Ciekawe, że nie stworzono jeszcze jednego szlaku biegnącego wzdłuż tego pasa. Taki szlak międzynarodowy prowadziłby przez terytoria Słowacji, Polski, Ukrainy i Rumunii i byłby zapewne ciekawą inicjatywą w połączeniu z jakimiś elementami edukacyjnymi na trasie. Oprócz samych Pienin skały PPS obserwowałem jeszcze w kilku miejscach. Na Podhalu w Polsce jest niewielka Skałka Rogoźnicka znana zwłaszcza przez geologów ze względu na bogactwo skamielin w wapieniach muszlowych. Faktycznie wystarczy się tam tylko schylić a w okruchach skalnych widać odciski morskich stworzeń: amonitów, małży, korali, ramienionogów czy liliowców. Dalej na zachodzie na skale Pienińskiego Pasa stoi spektakularny Zamek Orawski - siedziba kasztelanii a przez wiele lat także rezydencja polskich magnatów np. Ścibora ze Ściborzyc, Piotra Komorowskiego czy Jana z Dębowca.
Zamek Orawski.jpg
Jeszcze dalej na zachód pas skalic zaznacza się w krajobrazie krainy Kysuce. Można go podziwiać patrząc na północ ze szczytów Małej Fatry, a z bliska jadąc samochodem trasą z Czadcy do Żyliny. Na zdjęciu które zamieszczam zrobionym pod zamkiem Lietava jest widoczny na dalszym planie i rozcięty doliną Kisucy.
Spod zamku Lietava.jpg
Wreszcie ostatnie miejsce które miałem okazję zobaczyć to obszar gdzie pas skalicowy jest generalnie najszerszy, do kilkunastu kilometrów w okolicach miejscowości Povazska Bystrica i Puchov. Na lewym brzegu Wagu ciągnie się pas skalistych wzgórz Wielki i Mały Manin pomiędzy którymi przeciska się wąski wąwóz zwany Maninską Tiesniawą. Doliną prowadzi lokalna droga oraz szlak turystyczny.
Maninska Tesnava.jpg
Maninskan Tiesnava2.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ