Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Karpacz, Szklarska Poręba

Ciekawe miejsca w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 21 cze 2018, o 23:13

gar pisze:
12 maja 2018, o 11:30
+ piwo w Miedziance z widokiem na góry
Dzięki za polecenie tych miejsc, przekazałem.

Info z dzisiaj (od mojej rodziny):
Niestety "Miedzianka" okazała się totalną klapą.
Jedzenie fatalne. Schabowe gumiaste, nie smakowało to w ogóle.
Brak w menu jakichkolwiek sałatek/surówek do obiadu...
"Dzieciom czasem podajemy mizerię". A dorośli co? Nie zasługują? (W)
W browarze (brzmi dumie) tylko wybrane, kiepskie smakowo piwo.
Pozostałe piwa niedostępne. Jakby zabrakło...
Widok na góry ok.
Reasumując: "Szkoda tych 20km z Karpacza" (wybrali się tam specjalnie na obiad i piwo).

A tak sympatycznie to wygląda...

browar_miedzianka-6-Copy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Yoana » 24 cze 2018, o 13:44

Szkoda, bo lokal na zdjęciu prezentuje się bardzo pozytywnie.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Anita89
User
Posty: 2
Rejestracja: 2 kwie 2019, o 10:43
Lokalizacja: Warszawa

Karpacz

Post autor: Anita89 » 9 maja 2019, o 11:36

Jeżeli wczasy Karpaczu to jak najbardziej polecam bo jest tam przepięknie. Ja już jestem w Karpaczu chyba 7 raz i za każdym razem je na nowo odkrywam i znajduję za każdym razem coś ciekawego. Od kilku lat jeździmy z synkiem i bardzo mu się tu podoba. Jeżeli chodzi o kwaterę w Karpaczu to od 3 lat kwaterujemy się w Regulamin Forum (pkt.6). Nasz syn jest alergikiem i musimy mieć komfortowe warunki ( anty alergiczną pościel ) a takie warunki w ...mamy.
Ostatnio zmieniony 9 maja 2019, o 11:41 przez Adler, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ostrzeżenie nr 1.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: gar » 4 lip 2019, o 14:28

W Karpaczu coraz mniej miejsc bezpłatnych do parkowania. Cena za parkowanie różna - zależna od wybranego miejsca.
Kolega chciał zostawić auto na 3 dni na miejscach parkingowych opłacanych za pomocą parkomatu, ale nie mógł tego zrobić, bo można było wykupić tylko postój na dobę - chyba, że czegoś nie doczytał. Gdyby ktoś był w okolicy niech to potwierdzi lub temu zaprzeczy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: gar » 31 paź 2019, o 12:21

Wstęp do kościoła Wang obecnie kosztuje 10/5 zł. Wstęp na teren kościelny też jest płatny, ale to chyba bardziej pobożne życzenie godpodarzy niż realna opłata, bo chyba nikt tego nie wykupuje i nie jest to w żaden sposób sprawdzane.
Wstęp do karkonoskiego Parku Narodowego: 8/4 zł. To chyba w tym momencie najdroższy park narodowy w Polsce. Co prawda w Parku Narodowym Gór Stołowch wstęp na 2 trasy (Szczeliniec Wielki i Błędne Skały) jest po 10 zł, ale inne szlaki są bezpłatne.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: sleepwalker » 6 lut 2020, o 08:19

Za tydzień wyjeżdżam do Karpacza. Byłem tam raz, ponad 20 lat temu, poza Wang i Śnieżką nie pamiętam nic. W ubiegłym roku forumowi "wyjadacze" podrzucili mi kilka ciekawostek odnośnie Krynicy Zdrój, więc pomyślałem, że (nie)śmiało poproszę o to samo względem Karpacza :-)
Przeczytałem niniejszy wątek, więc mniej więcej wiem co i jak, tylko że większość postów z konkretami pochodzi sprzed kilku ładnych lat. Może ktoś był niedawno i może przekazać aktualne informacje, co jest fajne, co już takie nie jest, czy są jakieś remonty, utrudnienia, na co zwrócić szczególną uwagę.
Jedziemy tradycyjnie w 7 osób: dwoje dzieci w wieku 3-7, dwoje emerytów, troje w przedziale 33-40. Zabieramy narty, ale chcemy też zaliczać co ciekawsze miejsca, zwłaszcza emeryci mają na tym punkcie hopla. Będziemy mobilni, więc okolice też wchodzą w grę.
Ktoś doradzi?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: gar » 6 lut 2020, o 11:42

Karpacz - jak Karpacz, tłoczno i drogo. Poza Wangiem i skocznią na Orlinku zdecydowanie ciekawsze są okolice. Zimą jakiś mało męczący spacerek górski a poza tym Pałace Kotliny Jeleniogórskiej (do wyboru, do koloru), Park Miniatur w Kowarach (trzeba sprawdzić jak zimą pracuje), Jelenia Góra z obowiązkowym wstępem do Kościoła Łaski, Cieplice z basenami termalnymi. Jeśli macie dokumenty warto wyrwać się raz na czeską stronę.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 6 lut 2020, o 13:16

W Karpaczu dodatkowo (dla dzieci) Muzeum Zabawek + Turystyki i Sportu. W okolicy warto także odwiedzić Świeradów Zdrój. Uważajcie na „Zakręt Śmierci” przy wyjeździe ze Szklarskiej Poręby. ;)
Przy okazji zwiedzania pałaców możecie też zaglądnąć do Jeleniej Góry. Warto.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: sleepwalker » 15 mar 2020, o 16:04

Byliśmy, wróciliśmy. Pogoda nas nie rozpieściła, od niedzieli do środy deszcz, śnieg krótkotrwale padał dwa razy przez sześć dni (oczywiście bez utrzymania się), zdarzył też się wiatr urywający głowy. Z tego względu nie załatwiliśmy wszystkiego, co chcieliśmy, niemniej wróciliśmy całkiem zadowoleni.
Co do wysokich cen, o których pisał gar. To oczywiście kwestia mocno indywidualna, aczkolwiek siląc się na obiektywne spojrzenie muszę przyznać rację - naprawdę tam przeginają. Ciekawym zjawiskiem jest też "spisek" części restauratorów, którzy nie przyjmują płatności kartą - oficjalnie z powodu słabego zasięgu prowadzącego do kłopotów z połączeniem. Tłumaczenie słabe, zwłaszcza w kontekście sprawnego funkcjonowania płatności kartowych choćby w sklepach spożywczych.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 15 mar 2020, o 20:16

sleepwalker pisze:
15 mar 2020, o 16:04
Byliśmy, wróciliśmy. Pogoda nas nie rozpieściła, od niedzieli do środy deszcz, śnieg krótkotrwale padał dwa razy przez sześć dni (oczywiście bez utrzymania się), zdarzył też się wiatr urywający głowy. Z tego względu nie załatwiliśmy wszystkiego, co chcieliśmy, niemniej wróciliśmy całkiem zadowoleni.
Które z tych propozycji zaliczyliście? Jakie wrażenia?

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: sleepwalker » 16 mar 2020, o 21:09

Muzeum zabawek - całkiem przyjemny dla mnie powrót do przeszłości, w szczególności dzięki wystawie rekwizytów z czasów PRL (czerwony aparat telefoniczny, który już wyparłem z pamięci). Starszy syn (7 lat) umiarkowanie zaciekawiony - dla niego za dużo lalek, zaś najbardziej interesowały go zabawki, które zna z autopsji, a tych było niewiele. Z kolei młodszy syn (3 lata) zainteresowany wszystkim i niczym zarazem ;)
Świat kolejek - powierzchniowo niezbyt wielka, ale interesująca, fajnie pomyślana atrakcja. Oprócz "zwykłych" kolejek dla dorosłych (zawierających smaczki m.in. z filmu "Powrót do przyszłości") były też bajkowe ciuchcie znane dzieciom. Niektórymi urządzeniami można było sterować samodzielnie, do tego gry multimedialne i super "przejażdżka" na okularach VR (trasa z dinozaurami bezkonkurencyjna).
Wang jak to Wang - już tam kiedyś byłem :)
Dziki wodospad - przyjemne doznania wzrokowe, tym bardziej, że było to jedyne miejsce poza stokami, gdzie ostał się śnieg, a nawet stworzona została przez turystów urocza aleja bałwanów. W drodze na wodospad anomalia grawitacyjna - to naprawdę działa i auto samo toczy się pod górę :)
Muzeum bajkowych figur woskowych - jedna wielka kosztowna porażka, naciąganie turystów - radzę omijać z daleka, choć może być to trudne, gdy dzieci zauważą sporych rozmiarów szyld...
Karkonoskie tajemnice - ciekawe miejsce nie tylko dla dorosłych. Trafiliśmy tam z marszu podczas ulewy, było warto.
Szklarska Poręba - wstyd się przyznać, ale nigdy w niej byłem. Spacer zaliczony, aczkolwiek miasto średnio przypadło mi do gustu (za dużo aut w centrum), raczej nie biorę go pod uwagę przy wyjazdach urlopowych.

To z grubsza tyle. Jak pisałem wcześniej, z powodu kapryśnej pogody nie zobaczyliśmy wszystkiego, co chcieliśmy. Do tego sprawę utrudniła nam kontuzja kolana, którą moja żona doznała na stoku już pierwszego dnia.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: gar » 17 mar 2020, o 09:17

Szklarska Poręba jest specyficzna. Samo centrum bez rewelacji, ale wystarczy przenieść się kilkaset metrów od głównej drogi i już jest przyjemniej. Co nie oznacza że wybrałbym ją na odpoczynek wakacyjny.
Gdzie jest Świat kolejek i jakie ceny w nim obowiązują ?

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: sleepwalker » 17 mar 2020, o 16:59

Świat kolejek jest przy ul. Karkonoskiej tuż przy odbiciu na Wang - kolejki po prawej, a do Wanga stamtąd po przekątnej w lewo. Co do cen to nie mam pewności czy mnie pamięć nie zawodzi, ale bilety poniżej 20 zł, a 3 latek wszedł za darmo (w odróżnieniu od nieszczęsnego "muzeum" figur woskowych, do którego za darmo wchodzą dzieci do 1 roku życia).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 25 kwie 2020, o 22:14

Nowa atrakcja w Szklarskiej Porębie. Powstała w ramach polsko-czeskiego projektu.
Na Złotym Widoku w Szklarskiej Porębie oddano do użytku platformę widokową. Podobnych punktów będzie w sumie 7, z czego 5 po polskiej stronie Gór Izerskich, a 2 po czeskiej.

Pierwsza konstrukcja została wzniesiona na punkcie widokowym Złoty Widok w Szklarskiej Porębie. Koszt budowy wyniósł 550 tys. zł. Oficjalne oddanie do użytku miało miejsce 23 kwietnia, ale niestety, ze względu na epidemię koronawirusa, nie można było go zorganizować z taką pompą, jak planowano.
źródło: turystyka.wp.pl


Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: gar » 28 kwie 2020, o 23:29

Na weekend majowy ma zostać uruchomiona kolej linowa na Kopę. Ma działać w specjalnym reżimie sanitarnym.

beck
User
Posty: 16
Rejestracja: 16 lip 2014, o 13:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: beck » 25 kwie 2022, o 14:31

Chcemy wybrać się razem z dziećmi w okolice, co zobaczyć i gdzie nocować?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Comen » 25 kwie 2022, o 17:52

W okolicy atrakcji jest mnóstwo. I dla dzieci i dla dorosłych. Wybór zależy od własnych preferencji, czasu i zasobności portfela. Oprócz tras górskich w Karkonoszach - nawet prostych spacerowych do wodospadu Szklarki czy Kamieńczyka albo do kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich, oprócz zabytków takich jak Zamek Chojnik, Wang, pałace w Kotlinie Jeleniogórskiej czy stare miasto Jeleniej Góry jest też sporo tzw. parków tematycznych: pod Karpaczem miasteczko Westernowe, a w samym mieście Park Bajek i Park Miniatur, w Kowarach kolejny Park Miniatur, w Szklarskiej Porębie park rozrywki, w Piechowicach Park Ducha Gór, Ogród Japoński w Przesiece, itp. Dla miłośników podziemi projekt Arado w Jeleniej Górze czy dawne kopalnie uranu w Kowarach. Kolejki krzesełkowe na Kopę czy Szrenicę a po czeskiej stronie gondola na Śnieżkę. Można też pojechać trochę dalej. Zachodnie Sudety mają wiele innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: petruss1990 » 25 kwie 2022, o 20:13

Rzut beretem jest Świeradów, gondola na Stóg Izerski, wypożyczalnia e-bików, kilka zamków... A nawet niedaleko do kurortu Oybin w górach żytawskich.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 25 kwie 2022, o 21:32

beck pisze:
25 kwie 2022, o 14:31
Chcemy wybrać się razem z dziećmi w okolice, co zobaczyć i gdzie nocować?
Przeczytaj ten wątek od początku. Kilka wskazówek już tu jest.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Comen » 26 kwie 2022, o 08:58

Można też przejrzeć fotorelacje z wyjazdów krajowych. Z pewnością przynajmniej kilka dotyczy tego regionu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

tetti
User
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2022, o 15:01
Lokalizacja: Chelm

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: tetti » 26 kwie 2022, o 15:01

Hej, z atrakcji wartych zobaczenia szczególnie z dziećmi polecam po stronie czeskiej skalne miasta, zoo Kralove Dvor, Mamutkowy Vodny park, sky walk -scieżka w chmurach; wszystko dostosowane do dzieci (nie ma problemu np. z zabraniem dużego wózka wyciągiem krzesełkowym na górę); po stronie polskiej Śnieżka, Błędne Skały i Szczeliniec, Muzeum Zabawek w Kudowej Zdroju; naszą bazą wypadową były Duszniki-Zdrój (pensjonat Supełek), w razie pytań proszę śmiało; ale okolica jest cudowna, byliśmy tam 2razy a jeszcze wiele zostało do zobaczenia.
Jeśli chodzi o nocleg, polecam ..... Świetna lokalizacja, z widokiem na góry. Poza tym na miejscu są atrakcje równeiż dla dzieci. Takie jak sala zabaw, jak również baseny (zewnętrzne są ogrzewane).

Witek040
User
Posty: 16
Rejestracja: 17 lip 2022, o 00:21
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Witek040 » 24 lip 2022, o 22:09

Dla mnie Karpacz to ścisła czołówka krajowa pod względem atrakcyjności samego miasteczka. Wiele jest ładnych, górskich miasteczek i uzdrowisk (Wisła, Ustroń, Zakopane, Krynica, Szczawnica, Kudowa), ale mało jest położonych na tak pochyłym, górzystym terenie, gdzie właściwie samo przejście przez miasteczko z dołu do góry to ponad 300m przewyższenia (licząc od Papugarni do Kościółka Wang), a nie tylko płaski deptak i ryneczek. I jest to fajna wycieczka sama w sobie (powrót możliwy np, leśną ścieżką nad Łomniczką - przez słynną tamę i wodospad). Ale to nie jedyna trasa - Karpacz posiada mnóstwo przysiółków, porozrzucanych po okolicznych wzgórzach, do tego Krucze Skały itp.

Ciekawą odmianą (dla osób, które w Karpaczu były dawno temu) jest fakt, że obecnie ruch samochodowy poprowadzony jest równoległą uliczką, a ta główna dawniej (czyli dolna) jest obecnie w całości deptakiem, pełnym straganów i stolików restauracji, sięgających środka ulicy. Prawie Karpacza nie poznałem.

Wadą są dla mnie wysokie ceny (względem np. Kotliny Kłodzkiej, gdzie wiele rzeczy jest często bezpłatnych, w tym baseny miejskie, toalety, parkingi, wstęp do Parku Narodowego (Gór Stołowych), a w niektórych miastach nawet komunikacja). W Karpaczu drogie jest wszystko: wyciąg na Kopę (60 zł w jedną stronę), parkingi (5-10 zł/h), wstęp do Parku Narodowego (8 zł/dzień), a szklanka wody w większości restauracji kosztuje tyle, co w Kłodzku czy Nowej Rudzie cały obiad, bo tu prawie nie ma barów samoobsługowych - są drogie restauracje z podobnym wszędzie, dość tłustym jedzeniem (kuchnia jakby trochę pod Niemców, choć jest ich w ostatnich latach mniej niż dawniej).

Atrakcje to głównie liczne muzea, zwłaszcza dla dzieci (zabawek, kolejek itp.). Aquapark w Gołębiewskim ma wielu przeciwników (co zauważyłem i w tym wątku), ale dla mnie dużą zaletą jest połączenie gór i wody. Odkryty basen z widokiem na Śnieżkę, czy kompleks saun z grotą śnieżną, pozwala naprawdę na świetną regenerację po górskich wędrówkach (choć też nieźle kosztuje - w sezonie 60 zł/1,5h).

Szklarska podoba mi się ciut mniej, ale szlaki górskie są równie atrakcyjne. No i wodospady. Przy czym Kamieńczyk, mimo że wysoki i ładnie położony w skalistym wąwozie, nie zrobił na mnie takiego wrażenia jak ten w Międzygórzu, bo woda spada lekkim ciurkiem i właściwie to kilka mniejszych kaskad. A z kolei Wodospad Szklarki nie jest zbyt dobrze widoczny ze szlaku. Ale otoczenie piękne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Adler » 24 lip 2022, o 23:04

5. Administrator, po weryfikacji postów, przenosi (lub nie) nową osobę do grupy „Fani turystyki i podróżowania” z pełnymi uprawnieniami.
Witek, Zostałeś przeniesiony. (D)

Witek040
User
Posty: 16
Rejestracja: 17 lip 2022, o 00:21
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Witek040 » 25 lip 2022, o 06:27

Adler pisze:
24 lip 2022, o 23:04
5. Administrator, po weryfikacji postów, przenosi (lub nie) nową osobę do grupy „Fani turystyki i podróżowania” z pełnymi uprawnieniami.
Witek, Zostałeś przeniesiony. (D)
a dziękuję:)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Karpacz, Szklarska Poręba

Post autor: Comen » 25 lip 2022, o 14:56

Witek040 pisze:
24 lip 2022, o 22:09
A z kolei Wodospad Szklarki nie jest zbyt dobrze widoczny ze szlaku. Ale otoczenie piękne.
Dodajmy, że w przypadku Szklarki tak jak i zamku Chojnik mamy opłatę za wstęp na teren parku narodowego mimo że to tylko małe enklawy pozbawione w zasadzie innych atrakcji. W przypadku Chojnika opłata się dubluje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ