Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Sądecki - opinie

Ciekawe miejsca w Beskidach Zachodnich, Gorcach.
Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Norden » 2 sty 2011, o 14:10

Jednym z moich ulubionych miejsc jest Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Tak pięknych i malowniczych hal (niestety coraz bardziej zarastających), nie znajdziecie nigdzie indziej w Beskidach.

Zapraszam do mojej najnowszej galerii:

http://picasaweb.google.com/nordenmb/PopradzkaBajka#" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Beskid Sądecki

Post autor: Norden » 5 sty 2011, o 23:06

Proponowana przykładowa zimowa całodniowa piesza wycieczka:
Piwniczna - Bucznik - Łomnica - Hala Groń (882 m) - Skotarki - Hala Łabowska (1061 m) - Wierch nad Kamieniem (1084 m) - Hala Barnowiecka - Hala Pisana (1044 m) - Bukowina - Jarzębaki – Piwniczna > kolejno niebieskim, czerwonym i żółtym szlakiem turystycznym:
http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy-onl" onclick="window.open(this.href);return false; ... decki.html

Czas przejścia w warunkach zimowych częściowo przetartym szlakiem: 8 godzin

Zapraszam

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 6 sty 2011, o 11:17

Do końca stycznia planowane jest przywrócenie połączeń PKP na trasie Nowy Sącz - Krynica. Obecnie można korzystać z autobusów PKS i PKP.

Tempo raczej spokojne, tylko na odcinku Hala Łabowska - Bukowina ekstremalnie szybkie, aby zdążyć na zachód słońca.

Świeżego śniegu jest niewiele - jakieś 20 cm, stary śnieg jest zamarznięty i twardy jak beton - warunki do pieszej wędrówki bardzo dobre.

Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego / skiturowego są dobre powyżej 800 m n.p.m. W dolinach leży tylko świeży śnieg - warunki narciarskie trudne.

Awatar użytkownika
yoda
User
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2010, o 18:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: yoda » 25 mar 2011, o 19:34

Pod koniec lutego byłem w Muszynie. Jechaliśmy kuligiem pod Bacówkę nad
Wierchomlą. Było super. Dużo śniegu, niewielki mróź, słońce świeciło i super widoki.
Mam pytanie czy ktoś z Was był w lecie w tamtej okolicy?
Ile czasu zajmuję wyjście pod tą bacówkę?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 25 mar 2011, o 19:36

yoda pisze:Mam pytanie czy ktoś z Was był w lecie w tamtej okolicy?
Ile czasu zajmuję wyjście pod tą bacówkę?
Pisz PW do Nordena.
To jego teren :-)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 30 mar 2011, o 14:09

yoda pisze:Pod koniec lutego byłem w Muszynie. Jechaliśmy kuligiem pod Bacówkę nad
Wierchomlą. Było super. Dużo śniegu, niewielki mróź, słońce świeciło i super widoki.
Mam pytanie czy ktoś z Was był w lecie w tamtej okolicy?
Ile czasu zajmuję wyjście pod tą bacówkę?
Do bacówki można dotrzeć na kilka sposobów. Najłatwiej podjechać autem lub busem do Małej Wierchomli, wyjechać wyciągiem krzesełkowym na Polanę Wyżnie Młaki i podejść niebieskim szlakiem - wyjazd wyciągiem i przejście piesze zajmą w sumie około pół godziny.
Bardziej ambitni mogą wyjść czarnym szlakiem - czas przejścia to niespełna jedna godzina.

Ale najbardziej zachęcam do odbycia dłuższej wycieczki np. z Krynicy przez Jaworzynę, Runek i Polanę Gwiaździstą lub z Żegiestowa przez Pustą Wielką i Jaworzynkę.

Wszystkie dostępne szlaki i orientacyjne czasy przejścia można odszukać na mapie: http://www.e-gory.pl/index.php/Mapy-onl ... decki.html

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: ziuba » 30 mar 2011, o 17:07

Ja równiez byłam na Bcówce nad Wierchomlą, przed chwilą opisałam krótki komenatz w innym dziale na jej temat, powtórze że bardzo polecam ten teren i też jak kolega wyżej proponuje te trasy.

- Z Muszyny
Dalej spacer łagodną drogą leśną ok. 6 km z pięknymi widokami na strumyki i wodospady. Uwaga ! Przechodzimy przez motek i dalej przed siebie 500 m do bacówki.

Z Wierchomli Małej

* czarnym szlakiem (godzina spacerku). Do Wierchomli Małej kursują busy z Nowego Sącza przez Stary Sącz, Piwniczną Zdrój i Wierchomlę Wielka
* Spychaczówką ( tuż przed szlabanem przed hotelem SPA w Wierchomli Małej, odbijamy w lewo w szeroką drogę oznaczoną tabliczką „ do bacówki” . Droga szeroka prowadzi wprost do schroniska ok.5 km. Dla amatorów nocnych przemarszów polecamy ten wariant ( trudno zabłądzić).

- wyciągiem krzesełkowym
ze stacji narciarskiej Wierchomla, z górnej stacji kierujemy się w lewo zgodnie z oznakowaniem przy wyciągu ok. 25 min.
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Andromeda

Re: Beskid Sądecki

Post autor: Andromeda » 30 sie 2012, o 13:37

Znowu odkopię temat ;-)
Beskid Sądecki mnie oczarował, póki co jakoś za wiele po górach nie chodziłam, raczej przesiedziałam w miastach, ale widoki i tak były cudne. Właściwie póki co, byłam w Nowym Sączu (miłe miasto), Krynicy no i w Muszynie w której zabawiłam już parę razy i chyba właśnie to miasto stanie się moją bazą wypadową na górskie wycieczki ewentualnie na jakieś narciarskie szaleństwo :-D

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Sądecki

Post autor: Adler » 12 wrz 2012, o 20:04

Potwierdzam.
Beskid Sądecki jest naprawdę ciekawy (kilka zdjęć z soboty w dziale "Fotorelacje").
Szkoda tylko, że w sobotę nie zobaczyliśmy Tatr z wieży widokowej na Radziejowej (słaba widoczność/zachmurzenie). :-/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Sądecki

Post autor: Adler » 27 gru 2012, o 13:15

Niebawem będzie okazja zwiedzić kolejne miejsca w Beskidzie Sądeckim.
W połowie stycznia klubowy wyjazd do Krynicy.
Norden zaproponował już Tylicz i Wojkową.

Jak wygląda aktualnie sytuacja z Jaworzyną Krynicką?
Czy jest możliwe zejście zielonym szlakiem z góry (zima)?
Macie może jeszcze jakieś inne pomysły (region Krynicy) na kilkugodzinną, pieszą wędrówkę w styczniu (warunki zimowe)?

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Beskid Sądecki

Post autor: Norden » 31 gru 2012, o 12:56

Szlaki turystyczne na Jaworzynę są zawsze dobrze "przedeptane" :) Ale ja radzę schodzić początkowo czerwonym, a dopiero później za Diabelskim Kamieniem zielonym, ponieważ wcześniej zielony szlak pokrywa się z trasą narciarską, a chodzenie po niej w pełni sezonu nie jest ani przyjemne ani bezpieczne...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Sądecki

Post autor: Adler » 31 gru 2012, o 16:47

Norden pisze:radzę schodzić początkowo czerwonym, a dopiero później za Diabelskim Kamieniem zielonym, ponieważ wcześniej zielony szlak pokrywa się z trasą narciarską, a chodzenie po niej w pełni sezonu nie jest ani przyjemne ani bezpieczne...
Właśnie o to mi chodziło.
Dzięki.

Shee
User
Posty: 12
Rejestracja: 31 sty 2013, o 11:00

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Shee » 30 paź 2013, o 19:25

Ja nie dawno byłem w Beskidzie Sądeckim, na Jaworzynie i nie tylko - pogoda była piękna . W niektórych momentach było trochę ciężko ale jest mega satysfakcja z sukcesu dotarcia. Widoki były bardzo piękne, szczególnie, że jest jesień i to słońce padające na Tatry- cudo. Polecam takie wyjścia każdemu kto lubi przygody :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Adler » 21 lut 2018, o 09:26

Jest okazja do odkurzenia tematu, bo zacząłem myśleć o trasie październikowej.
Biorąc pod uwagę dwa noclegi w dwóch różnych schroniskach (nad Wierchomlą, Hala Łabowska), zastanawiam się nad dwoma wariantami:
1.
dzień 1:
- samochód zostaje na parkingu w Wierchomli Małej i wyjazd wyciągiem do niebieskiego szlaku lub wyjście czarnym (nocleg w bacówce)
dzień 2:
- przejście niebieskim na Runek, dalej czerwonym na Halę Łabowską (nocleg w schronisku)
dzień 3:
- zejście żółtym do trasy narciarskiej, potem drogą leśną do parkingu w Wierchomli

2.
dzień 1:
- samochód zostaje na parkingu pod wyciągiem na Jaworzynę, wyjazd gondolą
- przejście czerwonym przez Runek i niebieskim do bacówki (nocleg)
dzień 2:
- patrz wyżej
dzień 3:
- powrót czerwonym na Jaworzynę i zjazd gondolą na parking

Jakieś inne propozycje dla rodziny z małym dzieckiem (transport samochodem) w warunkach jesiennych?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Comen » 21 lut 2018, o 10:44

Do programu dodałbym jeszcze Pustą Wielką - to niedaleko od bacówki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: gar » 22 lut 2018, o 13:47

Pierwszy wariant ciekawszy.
W drugim wariancie powielasz trasę Jaworzyna - Runek - Hala Łabowska.

Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Zoobek » 3 mar 2018, o 19:44

Ja z kolei planuję sobie taką rundkę: nocleg w Bacówce nad Wierchomlą - Pusta Wielka - następnie szlakiem gminnym czerwonym zejście do Wierchomli i podejście do żółtego - dalej na Halę Łabowską i przez Runek powrót do Bacówki nad Wierchomlą (nocleg).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: gar » 4 mar 2018, o 21:18

Zoobek pisze:
3 mar 2018, o 19:44
Ja z kolei planuję sobie taką rundkę: nocleg w Bacówce nad Wierchomlą - Pusta Wielka - następnie szlakiem gminnym czerwonym zejście do Wierchomli i podejście do żółtego - dalej na Halę Łabowską i przez Runek powrót do Bacówki nad Wierchomlą (nocleg).
Czyżbyśmy się mieli spotkać w październiku ? Miło by było poznać kogoś nowego w realu, a szczególnie w górskich, jesiennych okolicznościach.

Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Zoobek » 5 mar 2018, o 09:12

Niestety w ten rejon planuję wypad w maju

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Beskid Sądecki - opinie

Post autor: gar » 5 mar 2018, o 14:23

Zoobek pisze:
5 mar 2018, o 09:12
Niestety w ten rejon planuję wypad w maju
To może mała zmiana planów na październik ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Adler » 10 mar 2019, o 21:16

Ktoś z Was szedł z Rytra na Halę Łabowską (GSB)?
Ciekawy to wariant?

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Beskid Sądecki - opinie

Post autor: tadeks » 10 mar 2019, o 22:56

Beskid pisze:
10 mar 2019, o 21:16
Ktoś z Was szedł z Rytra na Halę Łabowską (GSB)?
W górę i w dół.
Ciekawy to szlak, najbardziej popularny, z akcentami historycznymi, turystycznymi, bez stromizn, z miejscami widokowymi. Nie wiem, czy Twoim/Waszym celem jest szlak, czy Łabowska? A może Cyrla? O tym szlaku i jego atrakcjach znajdziesz sobie info.
Ode mnie:
weź pod uwagę (analizując czasy) przejście lub wejście przez/na Wolę Krogulecką. Nie podoba mi i jest nie potrzebny tamtejszy sztuczny punkt widokowy(ślimak), ale widoki są z Woli niczego sobie. Bez ślimaka też by były.
Jeżeli celem jest Łabowska, czyli głównie schronisko, to polecam (mocno) zejście (ew. podejście) przez Jarzębaki. Można z/do Piwnicznej, z/do Łomncy. Do górnej części Łomnicy Zdroju mieszkańcy Jarzębaków schodzą do komunikacji publicznej, aby udać się od pracy, szkoły, urzędów itp. Widoki z tego osiedla są przy dobrej widoczności super, można zobaczyć nawet Tatry. Aby tylko nie zniosło w zejściu z Łabowskiej do Kokuszki. Jarzębaki dla mnie są w B. Sądeckim podobnie atrakcyjnie położonym osiedlem do bardziej znanego w Sądeckim osiedla na przeł. Przysłop, tj. na północ od Szczawnicy, na wschód od Dzwonkówki.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Adler » 11 mar 2019, o 09:53

tadeks pisze:
10 mar 2019, o 22:56
Jeżeli celem jest Łabowska, czyli głównie schronisko, to polecam (mocno) zejście (ew. podejście) przez Jarzębaki. Można z/do Piwnicznej, z/do Łomncy.
Dziękuję. Chyba skorzystam z wariantu z Piwnicznej, bo demotywuje mnie trochę ten asfalt spod PKP w Łomnicy Zdroju. Kusi mnie też po drodze schronisko Cyrla z Rytra. (T)

Cel:
27.04.2019 (sobota).
Mam w planie wyjść na Halę Łabowską.
Napić się piwa i przenocować w schronisku. W niedzielę pomóc znajomym podczas "Małopolskiego Otwarcia Sezonu Turystycznego". W sobotę u góry względnie spokojnie, w niedzielę przy schronisku tłumy. Jeśli ktoś chciałby dołączyć, zapraszam. (Y)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Beskid Sądecki - opinie

Post autor: tadeks » 11 mar 2019, o 10:21

Beskid pisze:
11 mar 2019, o 09:53
Chyba skorzystam z wariantu z Piwnicznej, bo demotywuje mnie trochę ten asfalt spod PKP w Łomnicy Zdroju. zapraszam. (Y)
W górę do Łomnicy coś jeździ, ale w weekendy marne szanse.
Do Piwnicznej schodziłem w ub.r. żółtym szlakiem. Ze zdroju będziesz miał trochę krzaczasto, ale później super szlak. Nie omiń kapliczki Narodu Polskiego i krzyża w milenijnego na Buczniku. Piszę to, bo można przejść trawersem poniżej, co niektórzy czynią.
http://www.parafia.piwniczna.com/s74-bu ... kiego.html
Wybierając ten szlak polecane Jarzębaki też odwiedzisz.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Sądecki - opinie

Post autor: Comen » 11 mar 2019, o 12:52

Beskid pisze:
10 mar 2019, o 21:16
Ktoś z Was szedł z Rytra na Halę Łabowską (GSB)?
Ciekawy to wariant?
Relacja: http://www.turystycznie-forum.pl/viewto ... 197&t=3378
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ