Strona 1 z 1

Beskid Wyspowy: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 27 sie 2017, o 09:21
autor: Comen
Taką wycieczkę planowałem już od paru lat. Góry te były wielokrotnie mijane w drodze w inne miejsca i wreszcie udało mi się zapoznać z nimi bliżej. Startowałem przyznam z dość wysokiego pułapu - miejsca gdzie popularna "Zakopianka" wznosi się na grzbiet Lubonia (przydrożna karczma Panorama czy Pod Sosnami albo jak kto woli przystanek PKS Naprawa Mały Luboń) - tym samym podejścia na szczyty były znacznie mniej strome niż odcinki zejściowe.
0 Naprawa.jpg
Cofam się fragmencik szosą aby spojrzeć na pasmo babiogórskie. Widok dość nietypowy w górach z zasobnikami na cement na pierwszym planie. Trochę taki bałkański. Mała fabryczka wysoko na grzbiecie.
1 Babia Góra.jpg
Jadąc szosą zakopiańską obserwować można też postępy w budowie odcinka ekspresówki, która od Lubnia dociera już budowaną estakadą ponad wieś Tenczyn. Ruszam szlakiem niebieskim stosunkowo łagodnym stokiem na grzbiet Małego Lubonia, mijając po drodze głaz z metalowym krzyżem i zatartą inskrypcją.
2 Głaz.jpg
Trochę obserwacji górskiej flory.
3 Goryczka.jpg
4 Złoć.jpg
5 Wrzos.jpg
W tej części grzbietu najciekawszym miejscem jest polana Surówki z drogą krzyżową i pięknym widokiem na Tatry, które o dziwo - mimo dość zamglonego nieba widać było nienajgorzej.
6 Panorama z Surówek.jpg
Obejrzeć też można po lewej cel wędrówki, czyli szczyt góry Luboń z przekaźnikiem TV.
7 Luboń Wielki.jpg
Nieopodal jest miejsce gdzie rozbił się w 1985 roku słowacki śmigłowiec. Dwie osoby zginęły. Krzyż z fragmentem poszycia helikoptera.
8 Katastrofa śmigłowca.jpg
Strome podejście zaczyna się dopiero pod samym szczytem Lubonia. Około 10 min. i jestem na wierzchołku. Schronisko o dość ciekawym kształcie wieżyczki na kamiennej podmurówce, wewnątrz kiosk z pamiątkami. Specjalność zakładu: bigos, kiełbasa smażona z cebulką, pierożki ruskie. Jest jednak za wcześnie na obiad więc nie próbuję.
9 Luboń schronisko.jpg
10 1022 metry.jpg
Ciekawa jest też wieża RTV - wygląda jakby była kryta gontem.
11 Przekaźnik.jpg
Na szczycie także jakieś drewniane wizerunki słowiańskich bożków. Luboń chyba jednak nie był żadnym centrum pogańskiej religii - ot po prostu ozdóbki. Widok z Lubonia Wielkiego zapewne najlepiej oddaje charakter Beskidu zwanego Wyspowym. O ile na zachodzie ciągną się płaskie grzbiety Beskidu Średniego o tyle dalej zaczynają się pojedyncze "kopy": Szczebel, Ciecień, Lubogoszcz, Śnieżnica, Ćwilin, Mogielica.
12 Panorama z Lubonia Wielkiego.jpg
Przy schronisku kilka turystów. Starszy pan z dziewczynką a nawet para z niemowlakiem, który uczy się chodzić. Swoją drogą jednak inną parę z małym dzieckiem spotykam nad przełęczą Glisne. Prowadzą spory wózek i trochę zastanawiam się jak nim zamierzają sforsować kilkunastometrowy skalisty próg na Małym Szlaku Beskidzkim.
13 Mały Beskidzki na Luboń.jpg
Niżej jest jeszcze wąski trawers po mocno pochyłym stoku - tak na oko trochę za wąski dla wózka i kończy się on równie karkołomną, choć krótką stromizną. Dla dorosłego turysty czy nawet sprawnego kilkulatka nie jest to jakiś problem, ale dla dziecka na wózku widzi mi się jednak dość spora trudność. Z przełęczy Glisne otwiera się widok bardziej na południe. Na prawo od Mogielicy lesiste Gorce. Na lewo Zembalowa. Z tego miejsca wejście na Luboń Wielki nie wydaje się być specjalnie strome... a jednak w lesie kryją się niespodzianki.
14 Luboń z Glisnego.jpg
15 Na Gorce.jpg
Podchodzę teraz na Szczebel, zrazu łąkami wśród wakacyjnych domków, potem już lasem, dość jednostajnie, ale bez większej stromizny.
16 Odłamki skalne.jpg
Po dłuższym odcinku osiągam spłaszczenie grzbietu zwane Małą Górą. Ostatnie podejście na szczyt na którym mamy ołtarz polowy, kilka tablic informacyjnych, ławki a nawet miejsce do grilla.
17 Szczyt Szczebla.jpg
Zagospodarowanie terenu to chyba efekt akcji wycieczek z Dziennikiem Polskim na szczyty Beskidu Wyspowego. Odpoczywam chwilę w cieniu wysokich buków.
18 Buki nade mną.jpg
Jak się okazuje lepszy widok jest z wychodni skalnej jakieś kilkanaście metrów poniżej szczytu już przy zejściu szlakiem czarnym w kierunku Lubnia. Panorama w sumie dość podobna jak z Lubonia Wielkiego, trochę mniej rozległa. Doskonały wgląd w dolinę Węglówki, u stóp wieś Kasinka Mała.
19 Panorama ze Szczebla.jpg
Rozpoczyna się ostre zejście ze Szczebla - w przeciwną stronę szlak zasługujący na miano golgotki (podobno jeszcze bardziej stromy jest wariant schodzący ze szczytu do Kasinki Małej). Pod Luboniem spotkałem parę z wózkiem dziecięcym tu jeszcze ciekawsze kuriozum - motocyklistów. Ćwiczą chłopaki motocross, w górę praktycznie wnosząc maszyny, za to w dół zjeżdżają na złamanie karku. Podziwiam odwagę... niestety świeżego powietrza od takiej jazdy nie przybywa. Przez niewielkie wypłaszczenie najeżone skałkami, tzw. Mały Szczebel zbiegam ładnym gęstym lasem świerkowym do miejsca przy jaskini Zimna Dziura. Rzeczywiście dziura w ziemi.
20 Zimna Dziura.jpg
Wejście nie jest jakoś specjalnie zabezpieczone, można podejść skalnymi stopniami do samego otworu - na oko dwa korytarze prosto i na lewo. Dalej bez latarki wejść się raczej nie da. Od jaskini jeszcze krótki stromy fragment do dolinki na stoku i drogą do łąk, kapliczki i jakiejś takiej zamykanej altany wykorzystywanej chyba przez pobliski ośrodek wypoczynkowy jako miejsce grillowania.
21 Pod Szczeblem widok na Lubogoszcz.jpg
Stąd idziemy w lewo mijając kilka bocznych dolinek a następnie drogą asfaltową nad ekspresówką do centrum wsi Lubień.
23 Nad ekspresówką.jpg
22 Lubień.jpg

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 27 sie 2017, o 14:27
autor: tango
Fajną wycieczkę sobie zrobiłeś! :)
W Twojej relacji uderza pozytywnie "wkład krajoznawczy"!

Mnie natomiast zastanawia, czy jak już otworzą zmodernizowaną "zakopiankę" to czy jakiekolwiek busy będą jeździć przez przystanek "Luboń Mały" czyli "Naprawa" (T)

PS. A goryczka którą sfotografowałeś to jest goryczka trojeściowa.

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 27 sie 2017, o 17:12
autor: Comen
Może się okazać, że nie będą jeździły - choć jest tam osiedle, więc na potrzeby miejscowych jakiś bus puszczą pewnie "starą drogą". Tym bardziej trzeba było wykorzystać czas, kiedy wszystko jeszcze jeździ tamtędy i dotarcie na miejsce komunikacją publiczną nie sprawia trudności. Marny los czeka chyba także ten zajazd na przełęczy. Ciekawe czy pozostanie ruina, czy może zainwestują w nowocześniejszy pensjonat albo hotel turystyczny.
Goryczka trojeściowa zwana jest też przez górali świecznikiem bo układem kwiatów przypomina takie stojące w kościołach. Chyba z niej uzyskuje się ekstrakt do wyrobu popularnej "gencjany". Barwnik fioletowy z pewnością kojarzy się z tymi kwiatami.

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 27 sie 2017, o 20:09
autor: Adler
Ciekawa trasa. (Y)
Ile km będzie mieć ten nowy odcinek ekspresówki?

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 27 sie 2017, o 23:47
autor: Comen
7,6 km jeszcze bez tunelu pod Luboniem. W planach otwarcie trasy już w przyszłym roku.

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 29 sie 2017, o 15:39
autor: Yoana
Ładne panoramy. :)

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 30 sie 2017, o 17:32
autor: tadeks
Zaskoczony jestem zdjęciem ze szczytu Szczebla.
Gdy byłem tam jedyny raz w życiu, ponad 20 lat temu, to szczyt był nie zagospodarowany. Coś tylko prześwitało, a teraz widzę spore zmiany. Trzeba tam powrócić.

Relacja: Luboń i Szczebel 18 sierpnia 2017

: 30 sie 2017, o 22:11
autor: Adler
tadeks pisze:
30 sie 2017, o 17:32
Gdy byłem tam jedyny raz w życiu, ponad 20 lat temu, to szczyt był nie zagospodarowany. Coś tylko prześwitało, a teraz widzę spore zmiany. Trzeba tam powrócić.
Daj znać.
Dołączę, bo jeszcze tam nie byłem.