Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: Comen » 12 kwie 2019, o 22:00

Wycieczka podtatrzańska niestety z Tatrami uporczywie ukrytymi za zasłoną mgły, choć w wielu miejscach ich obecność zdecydowanie przydałaby się panoramie.
Drzewo w tle.jpg
Nad Dzianiszem.jpg
Dobrze, że chociaż krokusy w obfitości i inne objawy zbliżającej się wiosny w tym chyba już ostatnim w sezonie paroksyzmie zimy.
Krokusy.jpg
Najpierw Chochołów ze starą góralską zabudową wzdłuż głównej drogi.
Domy.jpg
Chochołów domy.jpg
Na końcu wsi kapliczka św. Jana Nepomucena osobliwie ustawiona "tyłem" do Czarnego Dunajca. To kara dla sąsiedniej wsi za ich zaangażowanie w tłumienie lokalnego powstania.
Figura.jpg
Wybuchło w 1846 roku ze względu na odebranie góralom starego królewskiego jeszcze przywileju wolnego wypasu owiec na halach. Obraz przedstawiający zaprzysiężenie powstańców obejrzeć można w przedsionku miejscowego kościoła.
Slubowanie powstańców.jpg
Parafia historyczna z piękną budowlą krakowskiego architekta Feliksa Księżarskiego.
Kościół św Jacka.jpg
Wstąpiłem też na nową wystawę poświęconą podhalańskim torfowiskom. Jest całkowicie multimedialna i to na pewno jej plus, chociaż cena 8 zł za dwa małe pokoiki trochę wg mnie zawyżona. Na pewno warto wstąpić z dziećmi - mogą tam obejrzeć film, pozgadywać co widać pod mikroskopem, urządzić małą powódź czy dowiedzieć się czegoś od starej góralskiej zielarki (w wersji elektronicznej).
Zielarka.jpg
W Chochołowie jest jeszcze muzeum wspomnianego powstania (aktualnie zamknięte) oraz agromuzeum, do którego zerknąłem tylko przez płot.
Pierwsze nieśmiałe krokusy zaczynały się już na łące nad Chochołowem, potem towarzyszą wędrówce, choć największy "dywan" znalazłem dopiero pod koniec szlaku pod Butorowym Wierchem.
Krokus w śniegu pod Ostryszem.jpg
Dywan z krokusów.jpg

Prócz krokusów także inne osobliwości wiosennej przyrody: kolorowe porosty, "kotki", drzewa kwitnące obok innych przysypanych śniegiem.
Porosty.jpg
Bawełna na drzewie.jpg
Sterta.jpg
Czerwony szlak którym wędruję nosi nazwę Powstańców Chochołowskich i jest częścią dalekobieżnego szlaku europejskiego E3 z Composteli do Emine w Bułgarii (prawdopodobnie, bo żadnych specjalnych oznaczeń na trasie nie ma). Większość szlaku prowadzi wśród łąk, przy lepszej pogodzie spodziewać się można pięknych widoków.
Białe i białe.jpg
Najbardziej spektakularnym, choć nie najwyższym wzniesieniem na trasie jest Ostrysz z niewielkim płatem lasu na szczycie.
Ostrysz z północy.jpg
Ostrysz z południa.jpg

Na koniec promenada na Gubałówce. Cóż... inny świat.
Gubałówka.jpg
Może w sezonie jak wszystko to jest otwarte aż tak nie widać brzydoty tych wszystkich bud, gargameli, śmieci, jakichś zardzewiałych kikutów tworzących "ściany wspinaczkowe".
Gargamello.jpg
Wreszcie ta "nimfa" przed dawną restauracją Gubałówka. Przepraszam to jakieś greckie ruiny?
Nimfa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: evil » 12 kwie 2019, o 22:34

Oj, niefajny dzień na wycieczkę sobie wybrałeś...
Do Chochołowskiej nie zaglądałeś? Byłeś tak blisko. Choć faktycznie może tam lepiej się kręcić, ze względu na tłumy, a krokusy w innych miejscach też są.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: Comen » 12 kwie 2019, o 22:48

Dzień był niefajny, ale wolnego się nie wybiera. Generalnie pod Tatrami było lepiej niż w Beskidach i w Krakowie, gdzie lało cały dzień a tam tylko od czasu do czasu drobny śnieżek sypnął. Plan był taki, aby ominąć tłumy w Chochołowskiej. Po prawdzie przy takiej pogodzie pewnie wielkich tłumów nie było, choć busy w tamtym kierunku wcale puste nie jechały. Ale w Chochołowskiej to ja byłem stosunkowo niedawno, a na tej trasie jeszcze nigdy (poza Gubałówką oczywiście).
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: gar » 15 kwie 2019, o 11:24

Gdzie dokładnie znajduje się wystawa poświęcona podhalańskim torfowiskom ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: Comen » 15 kwie 2019, o 11:48

W drewnianym domku przy głównej ulicy (po lewej stronie idąc od Zakopanego) mniej więcej naprzeciwko remizy? czy takiego jakiegoś drewnianego ratusza z wysoką wieżą.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: gar » 15 kwie 2019, o 12:13

Jest jakoś opisane na zewnątrz (tablice, strzałki, reklamy) ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: Comen » 15 kwie 2019, o 12:32

Nie rzuca się to może jakoś natychmiast w oczy, ale tak przed wejściem jest tablica z ogłoszeniami i jest tam szyld Centrum Edukacji Przyrodniczej - na drzwiach jest kartka z godzinami otwarcia - na pewno od 9 rano, nie pamiętam czy do 16 czy do 17. A i obok domu jest wiata przystankowa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Chochołów i Pogórze Gubałowskie: Krokusy 12 kwietnia 2019

Post autor: gar » 15 kwie 2019, o 12:33

Dzięki. Może uda się tam zajrzeć w tym roku.

ODPOWIEDZ