Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Subiektywny ranking schronisk górskich

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Subiektywny ranking schronisk górskich

Post autor: Jan M. » 28 gru 2021, o 12:45

Adler pisze:
22 gru 2021, o 16:37
Ciekawi mnie opinia Tadeksa, Nordena, Jana M., Wiolci, Petrussa, chodzze_na_pole, Tango…Może to przeczytają i coś napiszą? ;)
Nigdy nie uda się nam stworzyć rankingu schronisk górskich (w domyśle PTTK) z prostej przyczyny.
N.p.m. wysyłał kilka zespołów, które o ile pamiętam dwukrotnie w trakcie trwania danej edycji spały w danym schronisku i w miarę
obiektywnie oceniały obiekt. Różnie też z tym bywało, chodziły słuchy, że np. oceniający zawyżał ranking, a potem miał ulgi przy korzystaniu z noclegu w danym obiekcie. Bolało mnie np. podium schroniska pod Babia Górą, pamiętam w tym czasie zamawiałem nocleg, nie jestem wybredny, ale potraktowano mnie jak natręta, ... dawne czasy.
Siłą rzeczy uczestnicy tego Forum nie odwiedzą wszystkich obiektów, więc ten ranking będzie bardzo subiektywny i ...niepełny.
Dawniej w górach były praktycznie tylko schroniska PTTK, ew. PTSM, teraz baza noclegowa jest dużo bogatsza, każdy z tego Forum z niej korzysta. Ja latem preferuję namiot, a od roku mini camper VW California (T5-tka, tylko z otwieranym dachem, kuchnią i komfortowym noclegiem dla czterech osób).
Zimą poza schroniskami mam kilka „miejscówek” z których korzystam.
Jeżeli chodzi o schroniska w których nocowałem w ostatnich dwóch latach to w Bieszczadach
-Jaworzec, na uboczu, bez tłumów, wieczorem w jadalni świece (brak prądu tylko agregat i panele), po modernizacji ciepło, dzierżawca na Śląsku, ale obsługa OK
-Pod Rawkami, latem jadłodajnia, Michała widuję coraz rzadziej, mimo to obsługa i jedzenie OK
Beskid Niski
-Bartne, omijam szerokim łukiem. Korzystałem z niego w okresie jesienno-zimowym, położenie OK, ale gospodarz traktuje turystów jak zło konieczne, samo schronisko też zaniedbane, (nawet Pod Honiem nad Cisną jest zmodernizowane), w tygodniu praktycznie zamknięte, bez jakiegokolwiek info kiedy ktoś z obsługi wróci
-Magura Małastowska, spałem w nim w czasie, gdy już prowadziła go para będąca wcześniej „hatarami’’ na Otrycie w Bieszczadach. Warunki jak to na Magurze, ale gospodarze zapowiadali się OK, czy przetrwało pandemię, nie wiem
Beskid Sądecki
- Pod Wierchomlą, w ciągu dnia cel wielu niedzielnych turystów, jadalnia ma swój klimat, dobre jedzenie, no i widok z oszklonej „werandy” na Tatry
- Przechyba, nocleg jak jeden z wielu, wrząca woda w prysznicach, w zimnym końcu września, gdy wieczorem dotarliśmy na rowerach (gospodarz schował je pod klucz) bezcenna.
Gorce
-Turbacz, moloch, mimo to wieczorem na jadalni miła atmosfera, no i widok z przed schroniska na południe cacy
Beskid Żywiecki
Hala Miziowa, może i moloch, nie tak jak dawniej, ale i tak projekt lepszy od tego proponowanego dla nowego schroniska w Gorcach. Jedzenie wybór piw OK.
Hala Krupowa. Schronisko jak schronisko, może dlatego, tak go wspominam bo spałem w nim przy naprawdę wrednej pogodzie. Fasolka odgrzewana enty raz (może dlatego zastała się bo był martwy sezon.
Tatry
-Roztoka mój nr 1 spokojnie i przepyszne jedzenie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Subiektywny ranking schronisk górskich

Post autor: gar » 28 gru 2021, o 23:29

Jan M. pisze:
28 gru 2021, o 12:45
Siłą rzeczy uczestnicy tego Forum nie odwiedzą wszystkich obiektów, więc ten ranking będzie bardzo subiektywny i ...niepełny.
Subiektywny miał być z założenia, a że niepełny to też pewien rodzaj subiektywizmu :)

Nasunęło mi się coś innego. A może każdy z aktywnych forumowiczów podzieli się w osobnym temacie noclegami, które z różnych względów poleca w 3 kategoriach: w górach, nad szeroko pojętą wodą (Bałtyk, Mazury, inne pojezierza) i w np. miastach. Każdy podaje max 3 lub 5 propozycji w każdej kategorii i mielibyśmy taki forumowy mini przewodnik po polecanych miejscach noclegowych.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Subiektywny ranking schronisk górskich

Post autor: Adler » 29 gru 2021, o 12:58

Ja jeszcze jednak poczekam na opinie innych forumowiczów. Chciałbym zakończyć ten wątek spisem najczęściej pojawiających się propozycji schronisk i bacówek. Aha...Durbaszka usunięta.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Subiektywny ranking schronisk górskich

Post autor: Yoana » 30 gru 2021, o 23:09

W niewielu byłam.

Sudety i Góry Świętokrzyskie: na Śnieżniku, pod Łabskim Szczytem, Sowa
Beskidy Zachodnie: Rycerzowa, Soszów, Jaworzyna Krynicka
Tatry, Podhale, Pieniny: Ornak, 5 Stawów
Beskid Niski i Bieszczady: Pod Małą Rawką, Magura Małastowska
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

ODPOWIEDZ