Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Klamry, łańcuchy, drabinki

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Witek040
User
Posty: 16
Rejestracja: 17 lip 2022, o 00:21
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: Witek040 » 23 lip 2022, o 19:30

Myślę, że bardziej chodzi o mnogość skał. Szkoda tylko, że z niezrozumiałych dla mnie powodów, nie wytycza się tam prawie wcale szlaków podejściowych skałami (np. w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach), podczas gdy w Tatrach podejść na Orlą Perć jest mnóstwo z obu stron - nie tylko szlak grzbietowy. W Karkonoszach są tylko ubite chodniczki nad Kotłami, albo pod nimi, więc osoby pragnące poczuć nieco adrenaliny i namiastki wspinania, nie mają tam czego szukać.

Turysta888
User
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2022, o 00:28

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: Turysta888 » 1 sie 2022, o 00:38

Witam!

Odświerzając za poprzednikami temat dodam:

Góry Opawskie - 11-metrowa drabinka na Perci Gwarków

Beskid Śląski - szlak przez Jaskinie Malinowską; drabinka z klamer przy zejściu kominem jaskini oraz kilka klamer na szlaku wewnątrz jaskini

Góry Złote - Jaskinia Radochowska; łańcuchy przy zejściu wgłąb jaskini

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: Comen » 1 sie 2022, o 05:21

W sumie sztuczne ułatwienia w udostępnionych turystycznie jaskiniach zdarzają się dość często i to nawet w tych przestronnych o układzie poziomym typu Wierzchowska Górna.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Turysta888
User
Posty: 2
Rejestracja: 1 sie 2022, o 00:28

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: Turysta888 » 1 sie 2022, o 11:15

Racja. Tutaj jednak chodziło mi fragmenty tras turystycznych, na których występują trudności techniczne. Stąd klamry w Malinowskiej i łańcuchy w Radochowskiej.

W większości polskich jaskiń udostępnionych turystycznie spotykamy poręcze lub platformy służące ogólnej dostępności jaskiń dla turystów.

W w/w przypadkach mówimy o trudniejszych technicznie, ubezpieczonych odcinkach.

Witek040
User
Posty: 16
Rejestracja: 17 lip 2022, o 00:21
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: Witek040 » 1 sie 2022, o 17:16

Zwizytowałem wspomniane wcześniej podejście z Dusznik na Skały Puchacza i zrobiłem zdjęcie tego łańcucha na wąskiej, skalnej półce.

Przy okazji: w pobliżu (po drodze na Narożnik) jest od zeszłego roku udostępnione zejście do Skalnej Czaszki (wcześniej było nielegalne) - schodkami z barierkami. W całej Kotlinie Kłodzkiej takich schodków z barierkami jest więcej, m.in. na żółtym szlaku ze Szczytnej na zamek (końcówka), czy z Radkowa na Szczeliniec - Skalne Wrota (wcześniej pisałem, że są tam łańcuchy, a to jednak metalowe pręty).


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Klamry, łańcuchy, drabinki

Post autor: tadeks » 4 wrz 2022, o 20:47

Przypomniałem sobie o Kruczych Skałach, tych koło Karpacza.
Nie przechodziłem, przyznaję. Pamiętam jednak z jakiegoś forum (chyba sudeckiego ?) info, że są tam są i klamry i łańcuchy. Były też tam o Kruczych Skałach filmiki.
Tylko, czy to można umieścić w tym wątku? Uważam, że tak, mimo, że to chyba jedyna, albo najatrakcyjniejsza w Polsce via verrata.

ODPOWIEDZ