Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Szlaki jednokierunkowe

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Szlaki jednokierunkowe

Post autor: Comen » 21 lip 2014, o 22:35

Czy istnieje taka restrykcja gdzieś w polskich górach, że dany szlak powinno się przechodzić tylko w jednym kierunku. Wiele osób np. odradzało schodzenie turystom z Babiej Góry przez Perć Akademików. To jednak była raczej kwestia dobrej rady a nie jakiegoś zakazu: "Niech Pan z dzieckiem nie schodzi po klamrach". Natomiast sam byłem świadkiem jak jeden przewodnik op... drugiego, że mu wlazł z wycieczką nie tą stroną do jaskini w Wąwozie Kraków. Teoretycznie powinno się ją przebywać od dołu - "zderzenie czołowe" w ciemnym tunelu nie należy raczej do przyjemności. Nie wiem jak jest z Orlą Percią, bo też były zdaje się zalecenia aby ją przebywać tylko w jednym kierunku. Znacie jeszcze jakieś inne przykłady tego typu szlaków?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Szlaki jednokierunkowe

Post autor: Norden » 22 lip 2014, o 15:25

Odcinek Orlej Perci z Zawratu na Kozi Wierch jest jednokierunkowy. Uzasadnienie jest takie, aby unikać mijanek w teoretycznie najtrudniejszych miejscach: łańcuchy w Żydowskim Żlebie, drabinka na Kozią Przełęcz, łańcuchy na Kozią Przełęcz Wyżnią.

Pewną odmianą ruchu jednokierunkowego jest końcówka szlaku na Giewont - przy dużym natężeniu ruchu na szczyt wchodzi się prawą ścieżką, a schodzi po lewej stronie.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Szlaki jednokierunkowe

Post autor: tadeks » 22 lip 2014, o 15:30

Comen pisze:Znacie jeszcze jakieś inne przykłady tego typu szlaków?
1. Orla Perć jednokierunkowa na odcinku Zawrat>>>Kozi Wierch.
2. Jaskinia Mylna, zwiedzana samodzielnie. I w nakazanym kierunku należy ją przechodzić, ponieważ jest znakowana w jednym. W komorach znajdziemy tylko pasek szlaku nad jednym z licznych otworów, w który należy ,schylając się, wchodzić.. Tak było podczas mojej ostatniej tam bytności.
3. Wszystkie jaskinie zwiedzane z przewodnikiem, które mają dwa (przynajmniej) otwory- wejście i wyście. A więc Mroźna, Raj, Niedźwiedzia itp.
4. Szczeliniec.
5. Błędne Skały. Ale tu były dyskusje. Jak jest obecnie, głowy nie dam.
6. Podziemia Gór Sowich.
7. Z Pięciu Stawów Spiskich jednokierunkowo do Dol. Staroleśnej przez Czerwoną Ławkę.
8. Nie wiem dokładnie jak jest z nakazem/sugestią w Homolach. Ostatnio 2x , 2-3 lata temu zbiegałem w dół, nie płaciłem, przemykałem obok czynnej budki przy wejściu.

Tyle na poczekaniu przypomniałem sobie.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Szlaki jednokierunkowe

Post autor: PermanentTravel » 11 kwie 2016, o 11:40

Najbardziej znany ze szlaków jednokierunkowych w polskich górach to wspomnany już wyżej odcinek Orlej Perci - między Przełęczą Zawrat a Kozim Wierchem.

Poniżej fotorelacja z tego odcinka:
http://wktoregory.blogspot.com/2016/01/kozi-wierch.html

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ