Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wybitność szczytów

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 18 lut 2014, o 10:54

Ciekawa lista opisująca najbardziej wybitne szczyty Polski. Wybitność (ang. prominence) to miara odnosząca się do różnicy wysokości względnej między szczytem a najwyższą przełęczą czy obniżeniem oddzielającym go od szczytu wyższego. Jest to tzw. przełęcz kluczowa. Obrazowo można ją określić odwołując się do olbrzymiego oceanicznego potopu. Przełęcz kluczowa to w takim układzie ostatni przesmyk lądowy po którego zalaniu interesujący nas szczyt stanie się wyspą. Wiadomo, że w tym ujęciu najwybitniejszą górą świata jest Mont Everest, którego wybitność wynosi tyle ile wysokość bezwzględna 8848 m. Podobnie najwyższa góra Ameryki Aconcagua ma wybitność równą swojej wysokości bezwzględnej 6962 m. Z kolei druga najwyższa góra Eurazji K2 ma już wybitność tylko 4017 m, bo taka jest różnica wysokości między jej szczytem (8611 m) a rozdzielającą go z Mont Everestem przełęczą Lo Mustang (4594 m).
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_najw ... B3w_Polski
Na najwyższych miejscach listy próżno szukać szczytów tatrzańskich, ze względu na to że wyższe szczyty znajdują się w tym samym paśmie tyle że po słowackiej stronie. Polski wierzchołek Rysów w tym sensie nie ma w ogóle żadnej wybitności bo tylko płyciutka przełączka oddziela go od wyższego słowackiego szczytu. Największy wynik uzyskała karkonoska Śnieżka oraz najwyższy szczyt Beskidów czyli Babia Góra, którą od wyższych Tatr oddziela obniżenie Podhala. Wysoko na tej liście plasują się izolowane masywy Beskidu Wyspowego: Luboń Wielki a nawet niższy Lubogoszcz. Znacznie wyżej niż szczyty w naszej części Tatr ! Najbardziej wybitny szczyt polskich Tatr to nieoczekiwanie Kominiarski Wierch oddzielony głęboką przełęczą Iwaniacką od wyższego masywu Bystrej. Podobnie jest w Bieszczadach gdzie bardziej wybitnym szczytem w stosunku do Tarnicy jest Wielka Rawka, ponieważ od Tarnicy lub wyższych masywów ukraińskich (Połonina Równa) oddziela ją głębsza przełęcz Beskid.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Norden » 23 lut 2014, o 21:37

Według mnie to czysta abstrakcja... Dla mnie największe znaczenie ma wysokość bezwzględna i względna :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 24 lut 2014, o 22:50

Ta miara mówi mniej więcej jak bardzo dany szczyt dominuje w otoczeniu. Samotna góra jest zazwyczaj widziana z dalszej odległości niż szczyt w dużym łańcuchu górskim. Po prawdzie to nawet Rysy widziane znad Morskiego Oka wydają się być optycznie niższe od sąsiednich Niżnich Rysów
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Norden » 24 mar 2014, o 21:03

Comen pisze:Po prawdzie to nawet Rysy widziane znad Morskiego Oka wydają się być optycznie niższe od sąsiednich Niżnich Rysów
To akurat jest efekt odległości, a nie wybitności :)

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Wybitność szczytów

Post autor: Klapkowicz » 18 maja 2017, o 17:58

Jaki jest punkt i szczyt dla wybitności Śnieżki?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 18 maja 2017, o 21:06

Najbliższy wyższy szczyt "w okolicy" to Babia Góra albo Mała Fatra a przełęcz kluczowa to podejrzewam w tym przypadku Brama Morawska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Wybitność szczytów

Post autor: Klapkowicz » 22 maja 2017, o 23:07

No właśnie też tak myślałem. Dokładniej to chyba Mały Krywań (1671 m) w Małej Fatrze. Ale jeśli chodzi o przełęcz to bierze się pod uwagę jej najniższy punkt, a Brama Morawska najniższy punkt ma około 200 m n.p.m. Zatem wybitność Śnieżki byłaby około 1400 m. Tymczasem podawane jest 1203 m. Czyli wychodzi na to, że jest to przełęcz znajdująca się równo 400 m n.p.m. Czyli coś tu się nie zgadza.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 23 maja 2017, o 16:20

A może trzeba szukać powiązania nie na wschodzie a na zachodzie: Alpy, Jura, Schwarzwald?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Wybitność szczytów

Post autor: Klapkowicz » 23 maja 2017, o 19:50

Wyższe szczyty Alp są jakieś 40 km dalej (najbliższy wyższy to chyba będzie Schneeberg). Jura i Schwarzwald to już bardzo duże odległości ale co najistotniejsze tam nie ma szczytów wyższych od Śnieżki. Tu może chodzić o coś innego. Czyli że nie bierze się pod uwagę najniższego punktu przełęczy (jeśli jest ona np. bardzo szeroka) tylko najniższy punkt na który trzeba zejść na trasie pomiędzy tymi szczytami. Trochę to jest skomplikowane bo na tak długim odcinku ilość tras jest olbrzymia i bardzo trudno znaleźć tę odpowiednią. Także z tymi wybitnościami szczytów to też różnie może być. Szczególnie z tymi dla których szczyt dominujący jest położony daleko.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 24 maja 2017, o 11:55

Jest najprawdopodobniej jak piszesz. Wprawdzie Brama Morawska jest dogodnym przejściem pomiędzy Karpatami a Sudetami, ale dalej na południu jest zamknięta Wyżyną Czesko-Morawską. Wododział Odry i Dunaju leży pewnie te 200 m wyżej niż sama Brama Morawska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Kowalczuk
User
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2022, o 07:58

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Kowalczuk » 23 mar 2022, o 08:03

Według mnie "przełęcz kluczowa" Śnieżki jest tutaj: 49.948848 16.51819.

Pozdrowienia, Kowalczuk

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Comen » 23 mar 2022, o 11:07

To przedgórze Gór Orlickich. Z czego tak wnosisz?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Kowalczuk
User
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2022, o 07:58

Re: Wybitność szczytów

Post autor: Kowalczuk » 27 mar 2022, o 09:46

Myślę, że znalazłem lepsze miejsce wyglądające na przełęcz kluczową Śnieżki. 49.192327 11.242915 - tędy przebiega najniższa okalająca Śnieżkę warstwica, gdzie wewnątrz tak zakreślonego nią obszaru Śnieżka jest najwyższym szczytem. Ten punkt leży na kanale Dunaju w Bawarii. Poziom na powierzchni wody to 408 m n.p.m. (zgodnie z Google Earth) co jest już blisko 400 m. Być może oryginalnie przed zbudowaniem kanału było tam właśnie 400 m n.p.m., a w tym przypadku wybitność Snieżki wynosiłaby 1603 - 400 = 1203, co zgadzałoby się z liczbą podawaną w wikipedii.

Obrazek z tamtego miejsca na mapach google'a.

Pozdrowienia, Kowalczuk

ODPOWIEDZ