Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Szwecja

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szwecja

Post autor: gar » 7 sty 2020, o 06:15

Śniegu nie ma ani trochę. Klimaty wiosenno (gdy jest słońce,) - jesienne (gdy popaduje deszcz).
Chciałbym taki upadek kolei w Polsce. Jadąc z Malmo do Lundu nawet nie sprawdza się rozkładu jazdy (pociągi co ok. 8 minut), do Kopenhagi co 20 minut, do Helsinborga podobnie, do Karlskrony co godzinę itd. Szybko, miło, zazwyczaj bez wielkiego tłoku i nadzwyczaj punktualnie - jedyny minus, że niezbyt tanio.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 18 lut 2020, o 09:38

Plebiscyt na najpiękniejsze miasto w Szwecji - röster oznacza liczbę głosów:
1. Sundsvall (1 912 röster)
2. Visby (1 440 röster)
3. Lund (516 röster)
4. Karlskrona (470 röster)
5. Ystad (398 röster)
6. Varberg (389 röster)
7. Kalmar (286 röster)
8. Norrköping (265 röster)
9. Vadstena (237 röster)
10. Nora (236 röster)
11. Eksjö (231 röster)
12. Landskrona (223 röster)
13. Helsingborg (194 röster)
14. Hjo (167 röster)
15. Marstrand (156 röster)
16. Stockholm = Hässleholm (150 röster)
17. Härnösand (140 röster)
18. Sollefteå (133 röster)
19. Örebro (126 röster)
20. Lysekil (121 röster)
21. Uppsala (119 röster)
22. Sala (106 röster)
23. Falkenberg (100 röster)
24. Göteborg (99 röster)
25. Trosa (94 röster)
26. Sigtuna (92 röster)
27. Simrishamn (87 röster)
28. Mariefred och Mariestad (båda fick 73 röster. Ja det stämmer faktiskt)
29. Malmö och Luleå (båda fick 67 röster)
30. Söderköping (65 röster)
31. Arboga (63 röster)
33. Alingsås (61 röster)
34. Västervik (60 röster)
35. Hudiksvall (58 röster)
36. Strängnäs (52 röster)
37. Vaxholm (47 röster)
38. Östersund 46 röster)
39. Norrtälje och Jönköping (båda fick 43 röster)
40. Linköping och Karlshamn (båda fick 41 röster)
41. Skara (38 röster)
42. Västerås (34 röster)
43. Eskilstuna (33 röster)
44. Gränna (29 röster)
45. Kristianstad (26 röster)
46. Umeå (24 röster)
47. Örnsköldsvik (22 röster)
48. Halmstad (21 röster)
49. Kungälv (19 röster)
50. Lidköping (18 röster)
51. Gävle (17 röster)
52. Båstad (16 röster)
53. Uddevalla, Smögen (båda fick 11 röster)
54. Växjö, Askersund, Nyköping (alla fick 10 röster)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szwecja

Post autor: gar » 18 lut 2020, o 09:40

Kto głosował ? Szwedzi ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 18 lut 2020, o 10:39

Plebiscyt organizował szwedzki Ruch Ludowy (Folkrorelsen) do spółki ze Stowarzyszeniem Architektów (Arkitektur Upproret). Ale głosowanie było otwarte za pośrednictwem facebooka, teoretycznie mogli więc też głosować cudzoziemcy. Pod warunkiem, że byliby w jakikolwiek sposób poinformowani i zainteresowani. Można założyć, że większość elektoratu stanowili Szwedzi. Sundsvall jako jedno z niewielu miast które unikło wyburzeń ma starą kamienną starówkę i dość malownicze otoczenie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szwecja

Post autor: gar » 18 lut 2020, o 13:33

Chyba mało kto był tym zainteresowany, bo głosów jest zastanawiająco mało.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 18 lut 2020, o 15:13

Natomiast prawdopodobnie nie ma jak w przypadku Polski jakichś regionalnych lobby, które postrzegają tego typu plebiscyty jako szansę wypromowania swojej pipidówy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 18 lut 2020, o 15:43

Ystad że niby takie ładne? (T)
Malmö tak nisko?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szwecja

Post autor: gar » 18 lut 2020, o 16:33

Miejsce Malmo mnie szczególnie nie dziwi. Ilość głosów tak.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 18 lut 2020, o 17:04

Tylko trochę mnie dziwi niska pozycja Uppsali oraz Sigtuny, natomiast bardziej zadziwia mnie brak w zestawieniu Falun i Karlstadu
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 25 kwie 2021, o 13:01

Charakterystyczną cechą szwedzkiego wybrzeża są chmary niewielkich przybrzeżnych wysepek nazywanych szkierami (od szwedzkiego słowa skär). Jest tego od groma na wybrzeżu Bałtyku, z kolei na zachodzie specyficzne wysepki pojawiają się gdzieś w okolicach Göteborga. Najbliższy brzegów Polski jest szkierowy archipelag Blekinge rozciągający się wzdłuż wybrzeży tej historycznej prowincji ze stolicą w Karlskronie. Przynajmniej część z wysp jest zamieszkana, na wielu z nich znajdują się drugie, wakacyjne domy. Inne stanowią niezamieszkałe mateczniki przyrody, a incydentalnie w ogóle są niedostępne, bo stacjonuje tu szwedzka armia. Są oczywiście takie wyspy jak Trossö, czyli centrum Karlskrony albo Karön, dawne uzdrowisko dopełniające ofertę pobliskiego Ronneby. Na Almö znajduje się pole golfowe.
Patrząc od zachodu pierwszą poważniejszą wyspą w tym regionie jest Hanö dostępna stateczkiem z miejscowości Nogersund. Geologicznie Hanö nie jest typowym szkierem, bo nie powstała w wyniku wynurzenia się dna morskiego po epoce lodowcowej, ale jest starą granitową kopułą odciętą od stałego lądu, przedłużeniem wzgórza Listerhuvud. Jej wysokość dochodzi do 60 m npm, co jest sporym ewenementem, bo większość opisywanych tu wysepek jest raczej płaska. Mamy więc trochę podejścia do położonej na szczycie latarni morskiej, są piękne panoramy i wschody słońca nad morzem. Pierwszym mieszkańcem Hanö był wedle legendy smok pilnujący skarbów. Kursował między wyspami Hanö i Tärnö, gdzie miał swoje kryjówki, ale kiedy wybudowano latarnię morską światło zbyt mocno go oślepiło i roztrzaskał się o przybrzeżne skały. Tajemnicze skarby to część wyspiarskich opowieści - zdarzało się że u brzegów wysp rozbijały się statki a uratowane towary gdzieś ukrywano. W labiryncie wysepek spoczywają wraki np. w pobliżu Stora Ekön duńska karawela Gribshunden. Znaleziska z jej pokładu wystawia się teraz w Muzeum Blekinge w Karlskronie, ale można sobie ponurkować do resztek kadłuba. Elementem tutejszego folkloru "rozbitków" była także poczta przesyłana wodą w zakorkowanej butelce. Nazwę "Flaskposten" nosi nawet lokalne czasopismo ukazujące się na wyspach wschodniej części archipelagu. Wracając do Hanö, w czasie wojen napoleońskich koczowali tu marynarze angielscy pilnujący kontrabandy z portu w Karlshamnie. Łatwo im nie było, wielu zmarło i pozostał po nich stary cmentarz. Dzisiaj wysoki interior zamieszkują dzikie daniele azjatyckie sprowadzone w 1956 roku.
Pozostałe wyspy przy wybrzeżu Blekinge układają się w 3 grupy związane z największymi miastami w regionie: Karlshamnem, Ronneby i Karlskroną. Może jest w tym coś, że obecność szkierów wpływała na rozwój miasta, bo porty były przez to dobrze osłonięte od strony morza. Bez wątpienia lokalizacja Karlskrony została wybrana ze względu na pierścień wysp pilnujących wejścia do wewnętrznego basenu i bazy morskiej. Na wielu zbudowano imponujące fortyfikacje takie jak fort Kungsholmen czy położony po przeciwległej stronie cieśniny zamek Drottningskär. Inne jak Tjurkö, Sturkö czy Hässlö służyły jako rezerwuar kamienia budowlanego. Zwłaszcza kamieniołomy na Tjurkö stały się słynne jako źródło kostki brukowej i wytrzymałego budulca z którego wznoszono reprezentacyjne gmachy w rozwijających się szybko na przełomie XIX i XX wieku Niemczech. Dziś teren dawnego zakładu można zwiedzać wzdłuż szlaku kulturowego. Wielka historia wróciła na ten teren w październiku 1981 roku. Spowodował to incydent jaki rozegrał się koło niewielkiego szkieru Torrumskär nazwany żartobliwie Whiskey on the rocks. Nieszczęśliwie osiadła tutaj na mieliźnie radziecka łódź podwodna. Miejscowy rybak zaalarmował bazę w Karlskronie. Choć załoga okrętu nie chciała dopuścić Szwedów na pokład to jednak lokalni eksperci ustalili, że posiadała ona w lukach torpedowych głowice atomowe. Po wymianie dyplomatycznych uprzejmości po 11 dniach szwedzkie okręty odprowadziły nieproszonego gościa na wody międzynarodowe, gdzie czekała już na niego rosyjska eskadra. Choć Rosjanie tłumaczyli się awarią urządzeń nawigacyjnych okrętu to jednak z większym prawdopodobieństwem była to nieudana próba sprawdzenia drogi dostępności na obce terytorium.
Blekinge to południe Szwecji, więc teren wakacyjny dla przybyszów z północy. I jeden z najbardziej słonecznych obszarów w kraju. Na większości wysepek znajdują się kąpieliska. Cieplejsza woda znajdzie się po stronie osłoniętych zatok i węższych cieśnin. Plaże są raczej wąskie i kamieniste, ale jest też kilka wyjątków. Hässlö określa się nawet szwedzkimi Hawajami a Hanö popularyzował w latach 70-tych wakacyjny przebój grupy Family Four.
Największe wyspy leżą na wschodzie (Sturkö), z kolei grupy mniejszych wysepek, np. w pobliżu Karlshamnu kuszą tajemniczością i niesamowitymi skalnymi krajobrazami. W latach 40-tych na wschodnim wybrzeżu Tärnö obserwowane było paranormalne zjawisko. Pojawiała się tam dziwna postać z czerwoną latarnią. Nigdy jednak nie odnaleziono w tym miejscu żywej osoby. Starano się tłumaczyć fenomen jako bagienny ogień św. Elma. Jeden z dziennikarzy na pytanie czemu nie zbadano dokładniej tego terenu odpowiedział wróżąc z tabakiery, że "wyjaśnienie tej sprawy wymagało bez wątpienia światła dziennego".
Niektóre wyspy są prawie całkowicie zalesione. Na południu niewielkiej Yttre Stekön ochronie podlega spora populacja cisa, który osobliwie inaczej niż w głębi lądu jest tu drzewem smukłym i nie rozgałęziającym się tuż przy ziemi. Inne szkiery są raczej skaliste, bezleśne, zajęte przez wietrzne łąki, wrzosowiska i zarośla jałowców. Na ich wybrzeżach przebywają licznie ptaki wędrowne oraz foki. Otwarte krajobrazy najczęściej trafiają się we wschodniej części archipelagu np. na Långören, Inlängan czy Stenshamnen. Najdalej na południe wysunięta w morze grupa "nagich" szkierów to Utklippan. W budynkach tutejszej latarni morskiej znajduje się stacja obrączkowania ptaków oraz niewielkie schronisko turystyczne. Ale dostęp jest tu tylko własną łodzią albo taksówką wodną. Z dojazdem na większość wysp nie jest jednak tak źle. Na kilka z nich prowadzą drogi, inne połączone są komunikacją wodną z przystaniami w Karlshamnie, Ronneby, Karlskronie czy Torhamn. Na Aspö z pięknym zamkiem Drottningskär dotrzeć można nawet bezpłatnym rejsem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 1 mar 2023, o 16:32

Comen,
zaniechałeś prac nad dalszym rozwojem blogu o Szwecji? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 1 mar 2023, o 19:31

Ostatnio nie mam czasu nad nim siedzieć
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 31 gru 2023, o 14:20

Dziesięć najpiękniejszych miast Szwecji wg portalu Arkitekturupproret (Sztokholm był poza konkurencją)
1. Sundsvall
2. Visby
3. Lund
4. Karlskrona
5. Ystad
6. Varberg
7. Kalmar
8. Norrkoping
9. Vadstena
10. Nora
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 4 sty 2024, o 09:26

Na odmianę plebiscyt na 10 najbrzydszych miast w Szwecji wg tegoż samego portalu Arkitekturupproret. Warto zauważyć, że pod względem architektury zwłaszcza okres powojenny oznaczał w Szwecji masowe wyburzenia starych budynków w centrach miast. Czasami niszczyły je oczywiście pożary, ale większość takich zniszczeń to administracyjne decyzje "unowocześnienia" starówek. Szwedzi nie mieli wojny na swoim terytorium, ale niejako na własne życzenie zrezygnowali ze starego dziedzictwa architektonicznego na rzecz szklanych i betonowych pudełek.
1. Borlange
2. Vasteras
3. Hassleholm
4. Umea
5. Karlskoga
6. Sodertalje
7. Flen
8. Boras
9. Ljungby
10. Bollnas
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 4 sty 2024, o 17:59

Wyjazd do Borlänge zachęca. ;P
Tak patrzę na zdjęcia stamtąd i wcale nie jest tak źle.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 4 sty 2024, o 19:47

O ile pamiętam to miasto ma ciekawą drewnianą katedrę na peryferiach a w okolicy też schronisko związane z Gustawem Wazą, który ukrywał się tam przed Duńczykami. No i sama Dalarna jest bardzo malownicza krajobrazowo. Problemem jest zupełnie zniszczone stare centrum z kompleksem betonowych blokhauzów i olbrzymie centrum handlowe Kupolen, które wyssało handel z dzielnicy śródmiejskiej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 4 sty 2024, o 20:57

Byłeś tam?
Jakiś akwen wodny z motorówkami widzę. Przemysłową, mniej atrakcyjną część miasta również.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szwecja

Post autor: Comen » 4 sty 2024, o 22:18

Nie no nie byłem, pamiętam tylko z planu miasta, który kiedyś mi przysłali. Trochę przekłamałem, bo kościół Stora Tuna nie jest drewniany, ale ma imponującą wieżę i generalnie jest dość duży jak na prowincjonalną szwedzką świątynię. Ale centrum miasta przypomina jednak trochę Nową Hutę. Kiedyś było tam pewnie dużo małych drewnianych domków, kilka zachowało się tylko w okolicach Muzeum Geologicznego.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 27 lut 2024, o 09:43

Ciekawą promocję ma Stena Line. "Dzień w Szwecji", czyli rejs Gdynia-Karlskrona z samochodem.

W cenie:
- podróż promem z Polski do Szwecji i z powrotem, z jednym dniem w Karlskronie;
- zakwaterowanie w 2-osobowej kabinie wewnętrznej z łazienką i telewizorem;
- atrakcje na pokładzie

Przy okazji pobytu kiedyś nad morzem...Kto wie... :]
Lubię promy, a i Szwecja też ciekawa. :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szwecja

Post autor: gar » 27 lut 2024, o 17:21

Ta promocja jaką cenę oznacza ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Szwecja

Post autor: Adler » 27 lut 2024, o 18:17

Dokładne info na stronie Stena Line.

ODPOWIEDZ