Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Holandia

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Holandia

Post autor: Adler » 13 kwie 2011, o 16:10

Nietypowe mam skojarzenia/wspomnienia z tym krajem.

Dwie miejscowości: Delft oraz Zwolle, w których miałem okazję być kilka ładnych lat temu.

Dodatkowo pamiętam też mój krótki pobyt w Utrechcie.

Kto z Was był w stolicy?
Jakie wrażenia?

Awatar użytkownika
dedos
User
Posty: 86
Rejestracja: 10 lip 2011, o 17:22
Lokalizacja: Krk

Re: Holandia

Post autor: dedos » 15 gru 2011, o 13:46

Byłam w Amsterdamie parę ładnych lat temu i zdecydowanie warto tam się wybrać. Niesamowity system kanałów, ciekawy klimat miasta i dużo ciekawych miejsc (np. rynek, kawiarenki, Muzeum Van Gogha). Polecam szczególnie rejs/taxi łódką po kanałach amsterdamskich. Ludzie bardzo pogodni i nie ma problemów z dogadaniem się. Niestety jest stosunkowo drogo i zakupy warto robić w dużych supermarketach np. Lidl (najtańszy) czy Albert Heijn. Od stycznia rozpoczynam studia w ramach programu Erasmus w Nijmegen tuż przy granicy holendersko - niemieckiej. Po powrocie będę mogła się szerzej wypowiedzieć w tym temacie.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Holandia

Post autor: Gollum » 28 lip 2012, o 09:45

Warto. Kanały zabudowane skromnymi domami, część z nich jest krzywa, i to w dwóch płaszczyznach, gotycki De Oude Kerk znany z cudu, otoczony burdelami z k*** stojacymi w oknach, pałac królewski, który był kiedyś ratuszem, dom Anny Frank, zwodzone mosty, windjamen w starym porcie, szlifiernie diamentów (w małych powitaja jak starego kumpla i pokażą, w dużych zorganizuja wycieczkę i zaproszą na kawę, bedącą de facto sutym obiadem, oczywiście wszystko za darmo), robotnicza (teraz mardzo modna, ale nie straciła nai na jotę swego charakteru) dzielnica Jeruzaal, stadion Ajaxu, systemy obronne amsterdamskiej linii wodnej, dzielnica chińska, beginaż, sklepy dla homoseksualistów (dziewczyny, nawet nie wyobrażacie sobie, jakie wrażenie zrobicie wchodząc do sklepu gejowskiego), maleńkie browary, klimatyczne knajpki, oryginalne pomniki i jeszcze mnóstwo innych ciekawych rzeczy.
Oprócz tego zaliczyłem Tilburg, Hilvarenbeek, PN De Loonse en Drunense Duinen, `s-Hertogenbosch, Bredę, Hagę i Scheveningen

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Holandia

Post autor: Gollum » 5 sty 2013, o 12:16

Holandię najlepiej zwiedzać na rowerze. Sieć ścieżek rowerowych jest niesamowicie rozbudowana. Ba, Mają nawet rowerową nawigację. Nie wiem, czy działa jak samochodowa, że głos np. Szurkowskiego czy Langa mówi, żeby skręcić w lewo, ale na pewno siedząc przy komputerze można sobie wyznaczyć najlepszą drogę w dane miejsce. Gdy przyjechałem tam do roboty, zakwaterowano mnie w jednym końcu miasta, a po informacje, jak i kiedy jechać do roboty, miałem się wybrać w drugi koniec. No to dostałem wydruk z optymalną trasą rowerową. Ale optymalną dla kompletnego kretyna. Bo lepsza, szybsza, była inna, wiodąca przez centrum. Tyle że tam było wiele świateł, a Holendrzy widocznie sądzą, że są nacje na świecie, które nie widziały sygnalizacji świetlnej, więc widocznie proponują trasę dla dzikusów i cywilizowanych.
Poza miastem nawigacja jest zbędna. Można nabyć mapy i według nich jeździć po kraju. Można i jeździć bez map. Bo oznakowanie jest doskonałe. Co kilka kilometrów, albo i mniej, są skrzyżowania z innymi trasami. Stoi tam drogowskaz, który pokazuje, jak daleko jest gdzieś tam. Mając mapę (5 euro, 1:80 000, na skrajach informacje, jaka mapa prezentuje teren dalej), wiadomo, że jedziemy teraz trasą do przystanku nr 88, na którym skręcamy w lewo i jedziemy inną drogą do przystanku 24, dalej prosto do kolejnego, np. 56, gdzie skręcamy w prawo i tak dalej. Tym sposobem poruszałem się tylko raz, z Tilburga do parku narodowego De Loonse en Drunense Duinen, ale bardzo sobie ten system chwalę. Zresztą można i nie mieć mapy, za to wciąż mieć 5 euro w kieszeni i trafić gdzie trzeba. Bo co kilka przystanków są tablice z mapą okolicy. Tym sposobem robiąc z Tilburga ptl via Goirle, Hilvarenbeek, Esbeek, Rovertse Heide (wrzosowisko Rovert), Poppel (to już Belgia), skręciłem na wrzosowisko Regte Heide, bo mnie zaciekawiły zdjęcia, przedstawiające miniaturowe Stonehenge, tyle że zamiast kamiennych, miały tam by drewniane kręgi. I w. wym. systemem przystanków dotarłem na miejsce, a potem wróciłem na tilburską kwaterę.
Systemu tego nie używałem tylko jadąc do s`Hertogenbosch i Bredy, bo tam miałem prościutką trasę wzdłuż autostrady, więc wystarczyło od czasu do czasu zerkać na brązowe drogowskazy, czy jadę nadal jak trzeba, czy też przypadkiem skręciłem na Dordrecht.
A już w większym mieście to rower stawiałem na pierwszym lepszym parkingu i łaziłem piechotą. Z wyjątkiem Bredy, bo tam rower zostawiłem koło jakiejś szkoły, a potem przełaziłem całe centrum, by wrócić po rower i pojechać przez owe centrum na zachodnie krańce miasta na cmentarz polskich żołnierzy, a stamtąd, gdy już zmierzchało, przez centrum wróciłem do Tilburga.
Gdybym nie oglądał ze wszystkich stron każdego zarobionego euro, to zapakowałbym rower do pociągu i tym samym sposobem przemierzył Hagę i Amsterdam. Czyli – najbliższa okolica wokół roweru, potem na rower, parę kilometrów dalej i znów włóczęga po mieście. Dzięki temu w Amsterdamie udałoby się zobaczyć więcej, a z Hagi nie wróciłbym jako prawie nieboszczyk.

Awatar użytkownika
kuba_osw
User
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2011, o 13:54
Lokalizacja: Osw / Megeve

Re: Holandia

Post autor: kuba_osw » 13 lut 2013, o 23:17

kwintesencja amsterdamskiego klimatu - kanały, zabytkowe kamieniczki i wszechobecne rowery... oczywiście nie można zapomnieć o Red Light District czy coffee shopach. Osobiście polecam muzeum Anny Frank - miałem okazję zwiedzić kilkanaście muzeów w stolicy, jednak to zrobiło na mnie największe wrażenie... ciekawy też ogród botaniczny (koło synagogi) ze szklarnią wypełnioną... motylami, a także zoo z jedyną na świecie słonicą ze ... szkłami kontaktowymi;)...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Seba
User
Posty: 32
Rejestracja: 8 sie 2013, o 12:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Holandia

Post autor: Seba » 4 paź 2013, o 13:13

Byłem tam tylko raz i to przejazdem, więc zbytnio ocenic nie mogę, ale kolega tam pracuje i mówi, że źle nie jest

NRWTrip

Holandia

Post autor: NRWTrip » 29 lip 2015, o 11:24

Dzisiaj zapraszam Was do lektury mojej wyprawy z Kleve (DE) do Nijmegen (NL). Główną atrakcją tej wyprawy było okazałe muzeum rowerowe...
http://nrwtrip.pl/wyprawa-rowerowa-klev ... gen-kleve/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Holandia

Post autor: Comen » 29 lip 2015, o 16:05

Tereny płaskie i miejsca przyjazne dla turystyki rowerowej. Ile Wam taka około 100 kilometrowa rundka zajęła godzin?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 25 lut 2016, o 12:34

Alan pisze: Dodatkowo pamiętam też mój krótki pobyt w Utrechcie.
Jakie wrażenia z Utrechtu ? Napisz, jeśli możesz, kilka zdań. Mam tam spędzić jedno popołudnie, wieczór i poranek na początku marca, więc warto wiedzieć czego się spodziewać.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Holandia

Post autor: Adler » 25 lut 2016, o 21:36

Niestety nie pomogę, bo byłem tam w latach 90-tych.
Jeszcze za czasów, kiedy nie zwracałem uwagi na ciekawe miejsca, zabytki. :(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 25 lut 2016, o 22:40

Toż to w minionym wieku. Trudno. Może ja po powrocie zdam relację jak Utrecht się obecnie prezentuje.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 3 mar 2016, o 22:20

Już jestem mądrzejszy o Utrecht, Den Bosch i Eindhoven. Biedniejszy o trochę euro też bo pieniądze się tam szybko rozpływają ...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 7 mar 2016, o 16:24

Kilka cen i informacji z Holandii:
bilet z lotniska w Eindhoven do centrum miasta 3,70 euro (na lotnisku do kupienia w automatach lub u kierowcy w autobusie), w drugą stronę jadąc jest specjalna kasa do zakupienia takowych biletów, czas przejazdu w zależności od wybranej linii autobusowej od 18 do 28 minut
bilety kolejowe kupuje się w kasach (mało) lub automatach (płatne kartą lub tylko bilonem). Do ceny biletu trzeba doliczyć opłatę za jego wydanie od 1,00 (bilon, kasa, kilka typów kart) do 1,50 (karty). Pociągi podobnie jak w Belgii jadą przez prawie całą dobę wg taktu, czyli np. jeśli jadą o 5.05, 5.21, 5.35 i 5.51 to do późnego wieczora będą tak jeździły o każdej godzinie. Zakupiony bilet jest ważny na każdy rodzaj pociągu (od zwykłego osobowego po IC).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Holandia

Post autor: Comen » 7 mar 2016, o 23:12

A propos Eindhoven jest tam coś ciekawego poza stadionem dość renomowanego kiedyś klubu piłkarskiego? Czy raczej takie miasteczko przemysłowe a la polska Łódź czy czeski Zlin
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 8 mar 2016, o 11:07

Przy naszej Łodzi to Eindhoven nawet nie stał. Czeskiego Zlina nie znam więc nie porównam. Właściwie poza stadionem (który z zewnątrz nie robi większego wrażenia) to mają rynek (z pomnikiem Philipsa), spory kościół św. Katarzyny, deptaki i nowoczesną architekturę (raz udana bardziej, raz mniej) oraz muzeum i wiele więcej do zobaczenia nie ma. Rynek jest o 10 minut drogi spokojnym spacerem od dworca kolejowo - autobusowego, więc wszystko co najważniejsze jest w zasięgu ręki.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Holandia

Post autor: Gollum » 8 mar 2016, o 19:28

Ale niedaleko są Hilvarenbeek i Oirschot z bardzo ciekawymi kościołami w stylu gotyku kempińskiego, Helmond ze starym zamkiem, a nieco dalej (20 km) `s-Hertogenbosch, jedno z najciekawszych miast Holandii

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 8 mar 2016, o 19:34

Den Bosch mnie z lekka rozczarowało. Katedra bardzo ciekawa, ale rynek o którym wiele dobrego czytałem nie zachwycił mnie w żaden sposób. Za to wąskie uliczki mają swój klimat. No i wszystko na wyciągnięcie ręki, bo centrum nie jest zbyt wielkie.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Holandia

Post autor: Gollum » 8 mar 2016, o 20:15

A Binnendieze Ci się nie podobało?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 8 mar 2016, o 20:39

Piszesz o kanałach ? Jeśli tak to odpowiadam: nie płynąłem nimi - widziałem 2 osoby podróżujące przed Den Bosch w ten sposób (pojawili się i znikli za kolejnym mostkiem). Wyglądało to ciekawie, ale nie w Holandii to raczej nie jest wyjątkowo niezwykłe.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Holandia

Post autor: Gollum » 8 mar 2016, o 22:38

To akurat jest, bo tu kanały i rzekę Dommel upchano pod domami. No i są znacznie starsze od amsterdamskich
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Holandia

Post autor: gar » 9 mar 2016, o 10:25

Czyżby zdjęcia z jesieni ? Podejrzewam po liściach (i pogodzie).
Tak jak pisałem kanały widzieć widziałem - niestety nie płynąłem.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Holandia

Post autor: Gollum » 9 mar 2016, o 19:50

Tak, była to jesień. Dość ciepła, ale deszczowa. I o ile wycieczka rowerowa do Bredy była sucha, o tyle ta do `s-Hertogenbosch już mokra; po drodze parę razy mnie zmoczyło. Na miejscu przestało, ale gdy zbliżało się do szarówki, znów zaczęło lać

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Holandia

Post autor: PermanentTravel » 21 kwie 2016, o 09:18

Dołożę się nieco do przedstawienia na tym forum Holandii. Tak się składa, że swego czasu miałem okazję zwiedzić sporą część tego kraju. Co nieco mogę więc Wam pokazać :) Od razu mówię, że będzie to raczej mniej znane oblicze tego kraju. W Amsterdamie również byłem ale niestety nie zachowały mi się z niego zdjęcia.

Plaża w Hellevoetsluis
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dordrecht
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bergen op Zoom - De Heide (pustynna wydma śródlądowa)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak to wygląda z lotu ptaka:
Obrazek
Obrazek

Park w Bergen op Zoom
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zabytkowa miejscowość rybacka Marken
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Volendam
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Rowery wyłowione z dna kanałów <tak>
Obrazek

Loża masońska w Groningen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pustynia śródlądowa w Doornspijk
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zakaz palenia (jak widać przestrzegany)
Obrazek

Instrukcja dla Polaków <okok>
Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Holandia

Post autor: Comen » 21 kwie 2016, o 22:24

Właśnie takie mniej znane miejsca są bardzo ciekawe i jak się okazuje niesamowicie fotogeniczne, resztę można wygooglać i pooglądać na tysiącu fotografii w przewodnikach, kalendarzach, albumach i co tam jeszcze. Volendam - jak rozumiem to miasteczko z czerwonymi dachami. Pustynie - jak widać nie tylko w Polsce jest coś takiego jak obszary śródlądowych lotnych piasków. Doornspijk - to chyba nie jest obszar Parku Narodowego Hoge Veluve? Widzę, że sporo jeździłeś po całej Holandii bo z jednej strony Bergen op Zoom na południu i Dordrecht nad Renem, z drugiej strony Groningen we Fryzji.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Holandia

Post autor: Adler » 21 kwie 2016, o 23:01

Bardzo klimatyczne te kawiarenki przy porcie. <okok>

ODPOWIEDZ