Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czarnobyl

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Czarnobyl

Post autor: amber » 10 paź 2015, o 08:27

We wtorek ruszam do Czarnobyla i chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś z Was miał okazję tam być? Koszty wjazdu do strefy przerosły troche moje oczekiwania (nie mówiąc już, że ceny sa kilkakrotnie większe), biorąc pod uwagę pozostałe ceny na Ukrainie.

barrtek

Czarnobyl

Post autor: barrtek » 19 paź 2015, o 12:01

Witam,
byłem w Czarnobylu 3 tygodnie temu. Ceny wyjazdów są mocno zróżnicowane od kilkuset za 1 dzień do kilku tysiecy za kilka dni. Ogólnie ceny na Ukrainie są bardzo niskie i za niewielkie pieniądze można się obkupić. Tutaj znaleźć można zdjęcia z Czarnobyla mojego autorstwa http://fotokomorka.com/czarnobyl

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Czarnobyl

Post autor: Adler » 19 paź 2015, o 17:50

barrtek pisze:Tutaj znaleźć można zdjęcia z Czarnobyla mojego autorstwa http://fotokomorka.com/czarnobyl
Specjalizujesz się widzę w mrocznych okolicach, budynkach.
W dodatku zdjęcia wykonane komórką.
Bardzo ciekawa strona i oryginalnie zdjęcia. <okok>

P.S:
O fotografowaniu z komórki znajdziesz u nas ten wątek.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Czarnobyl

Post autor: Gollum » 19 paź 2015, o 20:40

No, to mamy na forum specjalistów dark tourismu. Oświecilibyście nas, tradycjonalistów, co takiego jest we włóczeniu się po takich miejscach

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czarnobyl

Post autor: Comen » 21 paź 2015, o 18:15

Jeśli chodzi o Czarnobyl to zastanawia mnie na ile taka wycieczka jest ryzykowna dla zdrowia. Bo skoro ludzie tam nadal nie mieszkają to znaczy, że poziom promieniowania jest dość silny. Pewnie tych kilka godzin spędzonych w pobliżu zniszczonego reaktora nie spowoduje od razu choroby popromiennej, ale ciekaw jestem czy tego typu przygoda jest tylko trochę mniej bezpieczna od wizyty u rentgena.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

barrtek

Czarnobyl

Post autor: barrtek » 23 paź 2015, o 09:20

Comen pisze:Jeśli chodzi o Czarnobyl to zastanawia mnie na ile taka wycieczka jest ryzykowna dla zdrowia. Bo skoro ludzie tam nadal nie mieszkają to znaczy, że poziom promieniowania jest dość silny. Pewnie tych kilka godzin spędzonych w pobliżu zniszczonego reaktora nie spowoduje od razu choroby popromiennej, ale ciekaw jestem czy tego typu przygoda jest tylko trochę mniej bezpieczna od wizyty u rentgena.
Ja będąc całe 5 dni w Zonie przyjąłem dawkę równą 0,04 RTG klatki piersiowej. Zatem zbyt dużego ryzyka nie ma. Co prawda nie łaziłem po Czerwonym lesie ani żadnym mocno skażonym terenie. Są miejsca gdzie promieniowanie na prawdę jest wysokie.

Co do pytania Gollum to długo by wymieniać co w tym jest ciekawego. Od samej adrenaliny, przez możliwość poznawania "zakręconych" ludzi, po możliwość bycia w miejscu niedostępnym dla ogółu społeczeństwa. Nie mówiąc już o potencjale fotograficznym takich miejsc :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Czarnobyl

Post autor: Gollum » 23 paź 2015, o 11:21

a propos potencjału fotograficznego; cyfrowych to raczej nie rusza, ale czy tradycyjne klisze się nie naświetlają?

barrtek

Czarnobyl

Post autor: barrtek » 23 paź 2015, o 11:27

Powiem Ci, że nie wiem, ale raczej nie przy tak niskim promieniowaniu. Takie prześwietlenia miały miejsce w krótkim okresie po awarii. Nie sadze, by obecnie też miało miejsce takie zjawisko.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czarnobyl

Post autor: Comen » 13 gru 2015, o 20:57

Słyszałem, że w tym roku organizowana jest nowa atrakcja, czyli sylwester w Zonie. W nawiązaniu do ostatniego który się odbył w Prypeci bodaj w 1985 roku. Czyli powrót do klimatu czasów radzieckich także jeśli chodzi o piosenki i wystrój.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czarnobyl

Post autor: gar » 21 gru 2015, o 17:06

Wycieczki do Zony to już norma - bynajmniej nie należąca do najtańszych atrakcji Ukrainy. Ciekawe ile sobie policzą za Sylwestra w takim miejscu ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Czarnobyl

Post autor: Comen » 21 gru 2015, o 20:00

Niemało biorąc pod uwagę pięciodniową wycieczkę. Spokojnie za połowę tego objechałbym Paryż, Wenecję albo Wiedeń
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czarnobyl

Post autor: gar » 21 gru 2015, o 20:57

Znalazłem tą ofertę za 1490 zł. Mało to nie jest, ale myślałem, że cena będzie jeszcze wyższa.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Czarnobyl

Post autor: amber » 30 gru 2015, o 08:15

Udało więc i mi się dotrzec do zony i ją zwiedzić. Koszt wycieczki baaardzo duzy, ale z drugiej strony sami się o to prosiliśmy. Udało nam się zdobyc indywidualny wjazd samochodami terenowymi (czego jeszcze nigdy ne było).
Było nas 5 osób, 3 auta i trzech przewodników
Aby móc zobaczyć więcej musieliśmy stale polewać koniaczki naszym przewodnikom:)
Poznaliśmy ludzi pracujących w zonie, jedliśmy posiłki z pracownikami (a nie w hotelu jak większość).
Co do promieniowania - na ogół jest ono w normie. Oczywiście sa miejsca , rzeczy, gdzie jest ona większe. jest to np. Czerwony Las lub chwytak, który czyścił dachy po wybuchu.

Między bajki można włożyć wyrzucanie ubrań po zwiedzonej strefie. Nikt tego tam nie robi, to tylko niektóre biura stosują taką taktykę, by urozmaicić wycieczkę :)
Niemniej jednak przed każdym wjazdem do zony i wyjazdem przechodzi się taką kontrolę promieniowania (ale tak naprawdę czy ona coś daje, to nie byłabym taka pewna) :)

Przezycie na pewno fajne i chyba jeszcze chciałabym tam wrócić.

tomatyn

Czarnobyl

Post autor: tomatyn » 30 gru 2015, o 13:21

Ja zawsze chciałam tam pojechać, ale na wycieczkę zorganizowaną. Może jest ktoś w stanie polecić jakieś biuro podróży albo może ktoś stąd organizuje taką wyprawę?

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Czarnobyl

Post autor: amber » 30 gru 2015, o 15:14

Ja będę organizować na wiosnę taki wyjazd dla chętnych osób.
Ale nie chcę się tutaj reklamować.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Czarnobyl

Post autor: gar » 30 gru 2015, o 17:48

amber pisze:Ja będę organizować na wiosnę taki wyjazd dla chętnych osób.
Ale nie chcę się tutaj reklamować.
Poczekam na tą reklamę. Jeśli nie tu (choć w Twoim wypadku nie widzę tutaj przeciwwskazań, ale decyzja należy do Admina), to chociaż daj znać na priva.

Azamag
User
Posty: 17
Rejestracja: 8 lis 2015, o 12:56

Czarnobyl

Post autor: Azamag » 3 sty 2016, o 20:39

Ostatnio w telewizji był emitowany film o tym opuszczonym miejscu. Prowadzący przedstawiał okolicę, wchodził min do mieszkań gdzie zazwyczaj rozmawiał z ludźmi, którzy tam mieszkali i wspominali tamten czas. Sama ewakuacja gdy podstawiono wiele autobusów, które wywoziły ludzi mówiąc im, że to tylko na parę dni przyprawia o dreszcze. Widok opuszczonego miasta budzi we mnie strach i lęk Nie wiem czy odważyłabym się na taki wyjazd by to zobaczyć na własne oczy. Wiem jednak, że na majówkę wyjazd taki organizuje ... Wyjazd połączony jest ze zwiedzaniem Kijowa i Lwowa. Cena dość fajna no i dodatkową atrakcją dla nie jednego może być podróż pociągiem gdzie na Ukrainie jest rezerwacja z miejscami leżącymi i pościelą, wagon typu plackarta.

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Czarnobyl

Post autor: sleepwalker » 27 sty 2016, o 12:39

Azamag pisze:Ostatnio w telewizji był emitowany film o tym opuszczonym miejscu. Prowadzący przedstawiał okolicę, wchodził min do mieszkań gdzie zazwyczaj rozmawiał z ludźmi, którzy tam mieszkali i wspominali tamten czas. Sama ewakuacja gdy podstawiono wiele autobusów, które wywoziły ludzi mówiąc im, że to tylko na parę dni przyprawia o dreszcze. Widok opuszczonego miasta budzi we mnie strach i lęk Nie wiem czy odważyłabym się na taki wyjazd by to zobaczyć na własne oczy.
Nawet był taki horror o turystach udających się do Prypeci. Wiem, że to głupie, ale po jego obejrzeniu miałbym spore obawy, żeby tam pojechać. Choć podejrzewam, że byłoby to niezapomniane przeżycie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Czarnobyl

Post autor: Adler » 27 sty 2016, o 13:01

sleepwalker pisze:Nawet był taki horror o turystach udających się do Prypeci.
Najlepsza scena z tym przebiegającym niedźwiedziem w opuszczonym bloku. ;)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Czarnobyl

Post autor: Yoana » 28 sty 2016, o 22:32

Z ciekawości obejrzałam ten film. Ponury i dziwny. <mysli>
Nie przepadam za wycieczkami industrialnymi.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Czarnobyl

Post autor: amber » 31 sty 2016, o 08:19

Jeśli mówicie o Filmie Czarnobyl - Reaktor Strachu, to sceny nie były kręcone w Czarnobylu tylko na Węgrzech i Serbii. A mi wciąż mało Czarnobyla i wiem, że znów wkrótce się tam wybiorę :)

Awatar użytkownika
eDom
User
Posty: 60
Rejestracja: 5 lut 2013, o 10:29

Czarnobyl

Post autor: eDom » 1 lut 2016, o 04:27

Macie rację, Czarnobyl jest tak rozchwytany, bo niedostępny. Nie można się tam udać samemu, trzeba wraz z wycieczką. I to jest takie emocjonujące!

miałek

Czarnobyl

Post autor: miałek » 1 lut 2016, o 14:46

Ja jadę do Czarnobyla w tym roku na majówkę z Regulaminem Forum (pkt.6). Strasznie sie już nie mogę doczekać :D tyle się słyszało, że taki klimat.. Super sprawa, wrzucę zdjęcia jak wrócę

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Czarnobyl

Post autor: sleepwalker » 1 lut 2016, o 20:41

miałek pisze:Super sprawa, wrzucę zdjęcia jak wrócę
Mam (nie)dziwne wrażenie, że wcale nie miałeś zamiaru wrzucić żadnych zdjęć :)

@amber
Dokładnie o ten film chodziło. Czy możesz powiedzieć, na ile wiernie odwzorowany został plan filmowy (bloki w Prypeci, karuzela)?

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Czarnobyl

Post autor: amber » 2 lut 2016, o 19:55

Jesli chodzi o samą karuzelę, to rzeczywiście wygląda tak samo. Jednak mi nie pasowało otoczenie oraz brakujących pozostałych karuzel. W Prypeci znajduje się także tor z samochodzikami. W filmie też są, jednak stoją one na betonie a nie na dawnym torze. Nie ma też możliwości chodząc po budynkach, korytarzami dojść do reaktora nr4. Jest to ogólnie niemożliwe.
Co do bloków, to dość wiernie zostały one ukazane w filmie

ODPOWIEDZ