Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: tadeks » 29 gru 2014, o 10:42

W kawiarence krótko było o takim wyborze.
Chciałbym trochę rozszerzyć takie niejednoznaczne wybory. Francja jest dla ogółu zdecydowanie atrakcyjniejsza. Nie zaprzeczam, ma więcej do zaoferowania od Rumunii. Francja przez wieki przyspieszała rozwój, wygląd, korzystała zdecydowanej z wszystkiego tego, co z sobą niósł rozwój cywilizacji, myśli inżynierskich, itp.
Rumunia zostawała z tyłu i pozostaje. Tam czas wolniej płynie. Rumunia jest atrakcyjniejsza inaczej.
W moim przypadku wybór Rumunia, czy Francja, to wybór podobny do takich wyborów jak:
1. Zapory na rzekach, molo (np. w Kołobrzegu), czy żeremie zbudowane przez bobry.
2. Drapacze chmur, które też mnie fascynują, czy mrowiska, jakie to wymyślne konstrukcje.
3. Wszelkiego rodzaju budowle inżynierskie, w tym amfiteatry typu Colosseum, naprawdę ciekawe i przydatne, czy to wszystko co tworzy Matka Natura, np: kaniony, cyrki polodowcowe (Buczynowa, Mułowa, Litworowa).
4. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, węzły, linie metra, czy podziemne korytarze tworzone zwłaszcza w górach przez czas, wodę, temperaturę, ciśnienie.
5. Kasprowy Wierch, Śnieżka, Jaworzyna Krynicka, czy Lackowa, Halicz, Otryt.

Jaka jest zasadnicza różnica między pierwszą grupą, a drugą? Pierwsza, to wszystko stworzone przez człowieka, druga zaś, przez naturę. Pierwsza, to miliony ton betonu, żelastwa, tysiące hektarów wyciętych lasów. Druga, to ani grama betonu, minimalna ingerencja człowieka. I właśnie to wszystko, co bliższe tej drugiej skrajności, to jest mi też bliższe. Dlatego Rumunia, w której ilość wylanego betonu średnio na jednego mieszkańca jest zdecydowanie mniejsza niż we Francji, jest dla mnie ciekawsza.

Tylko, proszę, nie zaogólniać w kierunku: prymityw i zacofanie, czy rozwój i nowoczesność.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: yaretzky » 29 gru 2014, o 10:59

I tu się z Tobą zgadzam choć (jak było wcześniej w innym wątku) wybrałem Francję... Ja też mając do wyboru dwie puszcze - np. Białowieską i centrum Paryża - wybrałbym zdecydowanie tę pierwszą...
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: gar » 29 gru 2014, o 12:36

tadeks pisze: Francja jest dla ogółu zdecydowanie atrakcyjniejsza. Nie zaprzeczam, ma więcej do zaoferowania od Rumunii.
Pozwolisz że będę polemizował. Kluczem jest słowo więcej. Więcej w sensie ilości czy różnorodności. Wg mnie jeśli chodzi o ilość Francja musi wygrać bo jest większa (więc i zabytków więcej), ale jeśli chodzi o różnorodność kwestia jest dyskusyjna. Wg mnie tutaj wygrywa Rumunia patrząc na całokształt (zabytki, przyroda, ludzie).
Zgadzam się z Tobą, że Ci którzy jadą do Rumunii szukają czegoś innego niż Ci, którzy jadą do Francji. I jedni i drudzy po przyjeździe z wybranego kraju zapewne będą zadowoleni. A o to właśnie chodzi.
P.S. Rumunia jest zdecydowania tańsza <hura>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: yaretzky » 29 gru 2014, o 13:27

gar pisze:jeśli chodzi o różnorodność kwestia jest dyskusyjna. Wg mnie tutaj wygrywa Rumunia patrząc na całokształt (zabytki, przyroda, ludzie).
Z tym to akurat tym razem ja się nie zgodzę... Mniejsza różnorodność we Francji...? Przecież tam jest wszystko - od oceanu i afrykańskich klimatów na południu po alpejskie szczyty, od - nielubianych przeze mnie - metropolii po urocze i puste prowansalskie przestrzenie... <mysli>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: Comen » 29 gru 2014, o 14:42

Trochę taka akademicka dyskusja wyszła o wyższości świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Oba kraje mają przecież swoje uroki, mają też miejsca nieciekawe. To takie porównanie dla przykładu. Zdjęcia z Google SV
Rumunia-Francja
ROMFRA.jpg
Francja-Rumunia
FRAROM.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: Adler » 29 gru 2014, o 16:12

tadeks pisze:W moim przypadku wybór Rumunia, czy Francja, to wybór podobny do takich wyborów jak:
1. Zapory na rzekach, molo (np. w Kołobrzegu), czy żeremie zbudowane przez bobry.
2. Drapacze chmur, które też mnie fascynują, czy mrowiska, jakie to wymyślne konstrukcje.
3. Wszelkiego rodzaju budowle inżynierskie, w tym amfiteatry typu Colosseum, naprawdę ciekawe i przydatne, czy to wszystko co tworzy Matka Natura, np: kaniony, cyrki polodowcowe (Buczynowa, Mułowa, Litworowa).
4. Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne, węzły, linie metra, czy podziemne korytarze tworzone zwłaszcza w górach przez czas, wodę, temperaturę, ciśnienie.
5. Kasprowy Wierch, Śnieżka, Jaworzyna Krynicka, czy Lackowa, Halicz, Otryt.
tadeks pisze:Dlatego Rumunia, w której ilość wylanego betonu średnio na jednego mieszkańca jest zdecydowanie mniejsza niż we Francji, jest dla mnie ciekawsza. Tylko, proszę, nie zaogólniać w kierunku: prymityw i zacofanie, czy rozwój i nowoczesność.
Te dwie wypowiedzi wydają się być właśnie takim uogólnieniem, generalizowaniem.
Rozumiem, że w Rumunii wszystkie te bloki zbudowała również natura?

Każdy z tych dwóch krajów ma w sobie coś ciekawego i warto się do nich wybrać.
Dla miłośników natury, ciszy i spokoju, których we Francji ponoć jest mniej, polecam Normandię z wioskami położonymi z dala od tłumów, gdzie wędrują sobie owce, a ludzie wiodą spokojne życie. W tym kraju polecam również dziki i nad wyraz spokojny, górski region Południowych Pirenejów (między Tuluzą a Andorą).
Szlaki górskie, cisza, spokój - brak tłumów. "Dzika" Francja również da się lubić. <tak>

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: tadeks » 29 gru 2014, o 23:11

admin pisze:Każdy z tych dwóch krajów ma w sobie coś ciekawego i warto się do nich wybrać.
Niepodważalna prawda.
Trochę przejaskrawiłem porównanie, świadomie, celem wyraźniejszego porównania.
Comen pisze:Trochę taka akademicka dyskusja wyszła o wyższości świat Bożego Narodzenia nad Wielkanocą
A takie dyskusje taż uczą, uzupełniają wiedzę. Nie unikam tokowych, mimo, że niektórzy nazywają je jałowizną itp.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: Comen » 30 gru 2014, o 08:18

Nie rozstrzygnę który kraj jest bardziej wybetonowany Francja czy Rumunia. Niestety komunizm i to jeszcze w wykonaniu Ceausescu był dość inwazyjny jeśli chodzi o środowisko. W Rumunii beton też wylewano prawie wszędzie gdzie się dało, nic dziwnego że bukareszteński pałac "słoneczka Karpat" to największy kubaturowo gmach z tego materiału w Europie. Na świecie przegrywa bodajże tylko z Pentagonem. Uroczej Francji daleko do takich rekordów. Trudno też porównywać bulwary biegnące od tego pałacu z paryskimi Polami Elizejskimi, chociaż wódz narodu miał z pewnością taką ambicję.
W Rumunii jest sporo miejsc zdegradowanych. Taka Copsa Mica w Siedmiogrodzie przypominała niemal wrota piekła przez dymiącą koksownię i smog unoszący się nad okolicą. Dzień był dość ponury i zachmurzony, ale w tamtej okolicy zrobiło się prawie ciemno od pyłów. Przejazd przez to miasteczko był oczywiście na swój sposób fascynujący, ale z dziką przyrodą nie miał nic wspólnego.
Natomiast zgodzę się, że Rumunia ma miejsca bardziej dzikie i nieodkryte niż Francja, gdzie prawie w każdej wioseczce jest biuro informacji turystycznej albo przynajmniej Sindicat d'Initiative, czyli taka organizacja społeczna, która pełni rolę popularyzatorską i też wyposaża turystów w określone informacje. Pytanie tylko czy to źle?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Rumunia, czy Francja?- trochę szerzej.

Post autor: Wiolcia » 11 sty 2015, o 22:55

Trudno porównywać atrakcyjność tych krajów. Są po prostu inne. Już łatwiej byłoby porównać Bułgarię z Rumunią, a Francję z Hiszpanią, choć dla mnie jakiekolwiek takie porównania są chybione, bo każdy kraj ma w sobie coś interesującego, innego.
Gdybym miała jednak wybierać, gdzie pojechać, wybrałabym znów Rumunię (choć w obu krajach już byłam). Dlaczego? Rumunia jest jeszcze nie do końca uformowana, zmienia się z każdym rokiem i to już ostatni dzwonek, by pewne rzeczy tam zobaczyć. No bo czy wyobrażacie sobie taki obrazek we Francji?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We Francji prowincja wygląda inaczej. Francja raczej bardzo już się nie zmieni i za dziesięć lat mam szansę zobaczyć to, co teraz. Dziesięć lat dla Rumunii może znaczyć zaś zupełnie co innego.

ODPOWIEDZ