Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Chorwacja

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Chorwacja

Post autor: Comen » 8 lip 2015, o 17:41

Martens8 pisze:Fajnie że inni moga wstawić linka jako pomoc rozszerzająca temat Chorwacji a moj wycięliście...why?
Tzw. inni napisali wiele od siebie - ty zamieściłeś tylko linka i to zapewne do strony komercyjnej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Martens8
User
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2015, o 16:09

Chorwacja

Post autor: Martens8 » 21 lip 2015, o 15:40

Dobra nie ma sensu się kłócić, może kiedyś zasłużę na bycie traktowanym tak samo, jak będzie u mnie określona liczba postów czy coś w ten deseń...


Martens,
Rób swoje i napisz kilka postów. Udowodnij tym samym, że nie zależy Ci na reklamie.

anielek

Chorwacja

Post autor: anielek » 15 sie 2015, o 17:39

Na Chorwację jeżdzę prawie co rok. Zawsze znaduję lokum w okolicy Makarskiej. Na wyspy także często pływam. Korcula jest przepiękna. Chętnie bym tam zamieszkała. A jak szukam noclegu? Poprzez tamtejsze strony z noclegami, każda strona jest tłumaczona na język angielski :)

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Chorwacja

Post autor: Gollum » 15 sie 2015, o 20:56

ale po co? Żeby ze Słowianami dogadywać się po angielsku, to już zbrodnia. Mnie szlag trafia, gdy telewizornie z Czechami, Słowakami czy Rosjanami rozmawiają po angielsku, jakby ich nie rozumieli. Owszem, chorwacki jest nieco mniej zrozumiały, ale jak się jest Polakiem, i się zna język polski, to się zrozumie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Chorwacja

Post autor: Comen » 15 sie 2015, o 22:25

Serbsko-chorwacki czy słoweński są oczywiście podobne i nie ma problemu z czytaniem tablic informacyjnych, bo rozumie się około 90%. Natomiast z językiem mówionym jest większy problem, chyba ze względu na akcent. O ile słowacki albo czeski kojarzy się łatwo o tyle południowosłowiańskie przychodzą trudniej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Chorwacja

Post autor: gar » 16 sie 2015, o 14:53

Chorwacki i serbski są dla nas znacząco łatwiejsze i bardziej zrozumiałe niż słoweński.
Z ciekawostek: w Lubljanie z młodymi Słoweńcami trudno się dogadać po słoweńsku, bo oni automatycznie przechodzą na angielski. Trzeba też przyznać, że znajomość angielskiego to dla Słoweńców norma.

Martens8
User
Posty: 17
Rejestracja: 25 maja 2015, o 16:09

Chorwacja

Post autor: Martens8 » 4 wrz 2015, o 12:04

Martens8 pisze:Dobra nie ma sensu się kłócić, może kiedyś zasłużę na bycie traktowanym tak samo, jak będzie u mnie określona liczba postów czy coś w ten deseń...


Martens,
Rób swoje i napisz kilka postów. Udowodnij tym samym, że nie zależy Ci na reklamie.
A co ja robię? Postuję...:P

katarina

Chorwacja

Post autor: katarina » 15 paź 2015, o 10:48

Chorwacja to fantastyczny kraj, idealny na wypoczynek. Kojarzymy go z pięknymi plażami, słońcem i relaksem, ale nie każdy wie, że tam, niecałe 100 km od Zagrzebia jest cała masa wodospadów, aż 90, miejsce wydaje się bardzo, bardzo wyjątkowe, planuję się tam wybrać wiosną. W ogóle uważam że wodospady są przepięknym zjawiskiem i może w przyszłości uda mi się zwiedzić te najpiękniejsze na świecie. Znalazłam listę uroczych wodospadów, jeśli wszystkie te wodospady w rzeczywistości są tak piękne to warto je odwiedzić.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Chorwacja

Post autor: Comen » 15 paź 2015, o 16:52

Ale to chodzi o Plitvice, Krkę czy jeszcze jakieś inne miejsce?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Chorwacja

Post autor: Gollum » 17 paź 2015, o 14:56

Bo ci inni nie podają linków do stron komercyjnych

Awatar użytkownika
inanord
User
Posty: 254
Rejestracja: 26 sty 2014, o 20:26
Lokalizacja: Zakopane

Chorwacja

Post autor: inanord » 23 paź 2015, o 09:07

Podróżując po półwyspie Istria warto zajrzeć małych miasteczek leżących nieco dalej od wybrzeża. Jednym z nich jest Hum, najmniejsze miasto na świecie jak reklamują je mieszkańcy. Ostatnio jak tam byłam, to Hum liczył zaledwie 23 stałych mieszkańców. Mimo tak małej ilości ludzi, osada ma nadal status miasta. Posiada nawet burmistrza, wybieranego w czerwcu na wielkim festynie. Miasteczko jest nie tylko małe, ale i bardzo stare. Jego początki sięgają XI wieku.
Hum był również średniowiecznym centrum głagolicy, alfabetu stworzonego przez św. Cyryla.
Hum jest również oficjalnie uznany za ojczyznę jemioły. Mieszkańcy pędzą tam rakije robioną właśnie na bazie jemioły. Nalewka ta robiona jest według przepisu starożytnych druidów i ma właściwości lecznicze, ale podobno jest również afrodyzjakiem.
DSC02020mini.jpg
DSC01979mini.jpg
DSC01975mini.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Chorwacja

Post autor: Comen » 3 kwie 2019, o 15:50

Taniej wyjdzie lot samolotem czy dojazd samochodem do Chorwacji np. do Zadaru?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chorwacja

Post autor: gar » 3 kwie 2019, o 23:06

To zależy dla ilu osób i za ile uda Ci się znaleźć loty. Dla 1 czy 2 osób samolot wydaje się być lepszą opcją, ale przy 3 czy 4 osobach finansowo zdecydowanie wygrywa auto.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 7 kwie 2019, o 19:15

Samolotem ok, ale co potem?
Autem dojedziesz wszędzie, włącznie z krajami sąsiednimi. Jesteś niezależny od bardzo drogich taksówek, czy autobusów, które i tak nie dowiozą we wszystkie ciekawe miejsca. A koszt wypożyczenia auta na miejscu? Czuwanie, by go ktoś nie uszkodził? ;) Opcja samochodowa w przypadku Chorwacji chyba jednak pewniejsza. Taką też opinię potwierdzają osoby z mojej rodziny, które regularnie kursują tam autami.

Epepa
User
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2020, o 14:46
Lokalizacja: Gliwice

Re: Chorwacja

Post autor: Epepa » 14 sty 2020, o 14:50

Podróżując całą rodziną np. w 4 os. taniej wyjdzie podróż samochodem. Jeśli jesteście w dwójkę, teoretycznie bardziej korzystną opcją jest samolot, ale... Trzeba pamiętać o tym, że będziecie musieli dodatkowo zapłacić za wynajem auta jeśli będziecie się chcieli ruszyć z miejsca i coś pozwiedzać. No chyba, że będziecie stacjonowali w jakimś miejscu, gdzie są dobre połączenia promowe np. Split, Dubrownik, ]Korculai będziecie w tej sposób zwiedzali Chorwację.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 23 sty 2020, o 22:36

Dla miłośników Chorwacji nius:
Wkrótce turyści nie będą mogli się cieszyć kąpielą w jednej z najpopularniejszych, chorwackich atrakcji turystycznych - Parku Narodowym Krka.

Władze parku ogłosiły, że z początkiem 2021 roku, na jego terenie zacznie obowiązywać zakaz kąpieli. Ogólna żywotność dorzecza rzeki Krka i jej fauny opiera się na rozwoju barier trawertynowych, więc zachowanie procesu osadzania trawertynu jest podstawowym celem Parku Narodowego Krka. Z tego powodu nowe rozporządzenie wprowadza zakaz kąpieli w Parku Narodowym Krka od 1 stycznia 2021 - można przeczytać na stronie internetowej parku. Ze względu na więzy mieszkańców z rzeką, kąpiele będą dozwolone dla miejscowej ludności w następujących lokalizacjach: Stinice, Remetić-Pisak i poniżej wodospadu Roska.
źródło: tur-info.pl

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chorwacja

Post autor: gar » 23 sty 2020, o 23:02

Abelard pisze:
23 sty 2020, o 22:36
Dla miłośników Chorwacji nius:
Wkrótce turyści nie będą mogli się cieszyć kąpielą w jednej z najpopularniejszych, chorwackich atrakcji turystycznych - Parku Narodowym Krka.

Władze parku ogłosiły, że z początkiem 2021 roku, na jego terenie zacznie obowiązywać zakaz kąpieli. Ogólna żywotność dorzecza rzeki Krka i jej fauny opiera się na rozwoju barier trawertynowych, więc zachowanie procesu osadzania trawertynu jest podstawowym celem Parku Narodowego Krka. Z tego powodu nowe rozporządzenie wprowadza zakaz kąpieli w Parku Narodowym Krka od 1 stycznia 2021 - można przeczytać na stronie internetowej parku. Ze względu na więzy mieszkańców z rzeką, kąpiele będą dozwolone dla miejscowej ludności w następujących lokalizacjach: Stinice, Remetić-Pisak i poniżej wodospadu Roska.
źródło: tur-info.pl
Chętni na kąpiel mają jeszcze 343 dni czasu. Trzeba się spieszyć :)
P.S. Od 2021 będą lewe meldunki ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Chorwacja

Post autor: Comen » 24 sty 2020, o 12:47

Jeśli od czasu do czasu kąpało się kilkadziesiąt czy kilkaset osób to dla ekosystemu nie był to problem, ale jeśli przez cały sezon następują tam zjazdy amatorów kąpieli w tysiącach, dziesiątkach czy setkach tysięcy to faktycznie za moment rzeka zamieni się w kloakę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chorwacja

Post autor: gar » 25 sty 2020, o 09:06

Byłem i kąpałem się tam i tłumów nie było, ale:
- to było z 7-8 lat temu, a od tego czasu ruch turystyczny zapewnie znacznie wzrósł
- byłem we wrześniu, czyli teoretycznie nie w pełnym sezonie (teraz to w Chorwacji praktycznie sezon).
Jeśli zaszły takie zmiany we frekwencji to decyzji nie należy się dziwić.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 23 maja 2022, o 08:18

Pula (Istria). Info z pierwszej ręki sprzed kilku dni:
Piękna pogoda, słońce, 26-28 st. C. Obłożenie turystów ok. 60 %. Samochody głównie z Niemiec i Austrii.
Jak coś, można planować Chorwację już nawet na maj.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Chorwacja

Post autor: Comen » 23 maja 2022, o 09:45

Dość drogo tam jednak jest z noclegami. Chyba trzeba rezerwować znacznie wcześniej tak jak i nad polskim morzem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 23 maja 2022, o 14:08

Będzie już tylko drożej. W przyszłym roku w Chorwacji wchodzi Euro.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 12 sty 2023, o 08:24

Adler pisze:
23 maja 2022, o 14:08
Będzie już tylko drożej. W przyszłym roku w Chorwacji wchodzi Euro.
Podobno eksperci przewidują, że ceny po wprowadzeniu w Chorwacji euro mogą podnieść się o około 15-20%. Ciekawe, czy zniechęci to w jakimś stopniu Polaków do wyjazdów w tamte strony. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Chorwacja

Post autor: gar » 12 sty 2023, o 12:44

Przewidywania ekspertów swoje a co życie przyniesie to się okaże. Ciekawe czy wzięli pod uwagę inflację w tym kraju (chyba około 10 %).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Chorwacja

Post autor: Adler » 12 sty 2023, o 15:48

Kilka osób spędzających tam urlopy letnie znam, poobserwuję ich tegoroczne plany. (T)

ODPOWIEDZ