Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Turcja

Ciekawe miejsca w Europie.
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Turcja

Post autor: Donna » 10 lut 2011, o 13:19

Najpopularniejszym miejscem wśród polskich turystów jest Riwiera Turecka, czyli wybrzeże Morza Śródziemnego od Alanyi do Antalyi.

Kilka panujących zwyczajów/obyczajów i ciekawostek zanim wybierzemy sie do Turcji...

nietaktem jest:
- wskazywanie kogos palcem,

- pokazywanie stopy lub podeszwy buta,

- wycieranie nosa w miejscach publicznych,

- publiczne całowanie i ściskanie osoby płci przeciwnej,

- odrzucenie zaproszenia na herbatę bez wyraźnego powodu,

- kupowanie bez targowania się - należy nauczyć sie targować - to sprawa honoru!

Rady dla kobiet:
- należy tarktować mężczyzn z dystansem, nie prowokować skąpym i obcisłym strojem,

- unikać kontaktu wzrokowego, nie uśmiechać sie,

- nie kłocić sie z mężczyznami - oni zawsze mają rację :-D (nawet jak jej nie mają, ze względów honorowych nie mogą przyznać racji kobiecie)

Savoir - vivre:
- fotografowanie obiektów wojskowych jest zabronione,

- fotografowanie kobiet w chustach może wywołać zdecydowany sprzeciw i konflikt (lepiej zapytać o zgodę), w razie pozowania spodziewana może byc zapłata,

- strój Turków w miastach jest obecnie europejski, tylko na prowincji spotykamy tradycyjny,

- wchodząc do meczetu zakładamy długie spodnie, obowiązuje zasłonięcie ramion i nóg, chusty na głowie u kobiet, buty zostawiamy na zewnątrz albo wnosimy w plecaczku. Najlepiej ubrac skarpety i po zwiedzeniu odrazu je wyrzucić, ponieważ dywany w meczetach są nie prane, jest duzo w nich insektów i ze względu na higiene i Nasze bezpieczeństwo.

Język ciała:
- TAK - pochylanie głowę w przód i dół,

- NIE - podnoszenie głowy w górę i do tył, jednocześnie unosząc brwi,

- DZIĘKUJĘ - położenie prawej reki na piersi i lekko kiwnąć głową

Religia w Turcji:
- zasady Koranu - 5 razy dziennie modły, pielgrzymka raz do Mekki, zakaz picia alkoholu i spożywania wieprzowiny


jeśli znacie inne zwyczaje to zapraszam do pisania :-)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Zwyczaje w Turcji

Post autor: Abderyta » 10 lut 2011, o 23:02

Donna pisze:nietaktem jest: (...)

- publiczne całowanie i ściskanie osoby płci przeciwnej
A co z całowaniem i ściskaniem osoby tej samej płci?
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 10 lut 2011, o 23:46

Ponieważ sama nie umiem na to pytanie odpowiedzieć - posłużyłam się artykułem znalezionym w sieci.

"W Turcji tematyka związana z gejami, ich prawami i istnieniem tej mniejszości seksualnej to wciąż temat tabu. Mimo, że oficjalnie homoseksualizm jest tam potępiany i obyczajowo i religijnie, to seks między mężczyznami jest niemal na porządku dziennym. Mimo licznych prześladowań, kar ogólnego potępienia oraz odrzucenia, związki homoseksualne między muzułmanami istnieją nadal.

Mało tego w wielu większych miastach Turcji seks między mężczyznami jest traktowany, jako swego rodzaju kulturalny obrządek, który pozwala stać się mężczyźnie bardziej męskim. Ponadto nie jest też tajemnicą, że w wielu miastach tureckich, istnieje też subkultura gejowska, ale mimo to udaje się, że tematu tego w Turcji w ogóle nie ma.

To, co należy podkreślić, to także fakt, iż kultura islamska dopuszcza publiczne okazywanie sobie przez mężczyzn czułości. Dwóch trzymających się za ręce czy przytulających się do siebie mężczyzn to niemal normalny i codzienny obrazek na ulicach arabskich miast i miasteczek. Oczywiście nie brakuje także, jak we wszystkich innych krajach aktów przemocy czy dyskryminacji wobec gejów. Mimo to i tak ich sytuacja nie jest najgorsza. Nie muszą nigdzie uciekać ani kryć się ze swoją orientacją. Nie muszą też w żaden sposób tuszować swojej prawdziwej tożsamości.

Tak, więc, można powiedzieć, że Turcja jest dość niejednoznacznie podchodzącym do środowisk gejowskich krajem. Z jednej strony potępia go a z drugiej dozwala na różnego rodzaju zachowania świadczące o skłonnościach homoseksualnych mężczyzn czy kobiet (bo muzułmanki niejednokrotnie także są lesbijkami).

Nie tak dawno odkryto nawet, że w jednym z tureckich miast werbowano przystojnych młodych mężczyzn do filmów gejowskich erotycznych. Na 35 ze zgłoszonych osób, aż 19cie zgodziło się na uczestnictwo w tego rodzaju produkcji. Jedyne przykazanie brzmiało: tylko nie może się nikt o tym dowiedzieć.

W ostatnim czasie także zwolniono jednego z sędziów tureckich, gdy ten publicznie przyznał się do swojej orientacji seksualnej. Podobny los spotkał jednego z żołnierzy arabskich. Teoretycznie prawo tureckie nie zakazuje gejom niczego ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jest dobrze dopóki nikt z tego środowiska nie zdeklaruje swojej tożsamości, gdy to zrobi jednocześnie naraża się na dyskryminację i swego rodzaju wyklęcie oraz wyrzucenie ze społeczności."

źródło: http://gaymateo.pl/turcja-ar108.html

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 11 lut 2011, o 13:31

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Nie ukrywam, że jestem bardzo zaskoczony sformułowaniem w brzmieniu "kultura islamska dopuszcza publiczne okazywanie sobie przez mężczyzn czułości", gdyż oznacza ono, że pod tym względem kultura polska znajduje się w tyle w stosunku do kultury uznawanej u nas za mającą niewiele wspólnego z rozumem.

To chyba normalne, że najlepszego przyjaciela się kocha (nie mam na myśli miłości fizycznej), a także normalnym jest, że osobę kochaną czasem chce się przytulić (faceci też się czasem obejmują). A w naszym, uważającym się za pępek świata, kraju taki widok wywołuje zgorszenie. Naród, składający się ponoć w dziewięćdziesięciu kilku procentach z chrześcijan, w większości używa wówczas jakże chrześcijańskich deskrypcji zaczynających się na literę "p" lub "c".
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: ziuba » 6 mar 2011, o 14:58

Podobno w Berlinie pyszne są kebaby tureckie i interes tam kwitnie w tej dziedzinie:)
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Turcja

Post autor: Yoana » 12 mar 2012, o 19:08

Ruszyła kampania promocyjna w TVP Turcji :-)

Ciekawostki, porady, informacja turystyczna- piękne zdjęcia :-)

http://www.turcja.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Turcja

Post autor: amber » 18 sty 2014, o 07:23

Mam pytanie czy ktos może z Was był w Turcji?
Wczoraj wpadłam na pomysł, żeby wybrać się tam w lutym (muszę tylko sprawdzić dostępne fundusze). Nie wiem czy coś z tego wyjdzie, ale mam kilka pytań:
Jak więc wygląda sprawa z wizą? Jak wygląda sprawa bezpieczeństwa (wybieram się tam samochodem). ?
Czy lepiej jest wymieniać dolary czy euro?
Ogólnie może jakieś wskazówki,porady?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turcja

Post autor: gar » 18 sty 2014, o 22:35

Kiedyś wizę kupowało się na granicy, ale podobno od tego roku mają być (lub już nastąpiły zmiany), tzn. wizę trzeba będzie załatwiać już w Polsce. Do sprawdzenia i potwierdzenia.
Z bezpieczeństwem szczególnie w zachodniej części Turcji problemów nie stwierdziłem. Kierowca musi przystosować do specyficznego stylu jazdy Turków (szybko, kto pierwszy czytaj mocniejszy ten lepszy, światła tylko sugerują kto powinien jechać).
Waluta obojętna - wymienią i jedno i drugie, różnica na kursach iluzoryczna. Warto wyciągać pieniądze z bankomatów.
Można jechać na ślepo - noclegi same Cię znajdą. Knajpy tylko tam gdzie jedzą miejscowi - żarcie jest tam rewelacyjne, a ceny niskie.

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Re: Turcja

Post autor: Goralka-z-gor » 16 maja 2014, o 14:34

Z mojej strony kilka porad, dla wybierających się do Turcji.
Należy uwazać na oszustów, zwracajmy uwagę na to ile pieniędzy zostało nam wydane, czesto w obcej walucie nie zwracamy na to szczególnej uwag, tym bardziej jeśli wcześniej, nigdy nie mielismy styczności z ową walutą
Trzeba będzie się również przyzwyczaic do panującego tam ruchu ulicznego, w Turcji to kierowca ma pierwszeństwo a nie pieszy, ruch jest bardzo chaotyczny i lepiej nie próbować przebiegać na druga stronę między samochodami. Jeśli chodzi o wodę to najlepiej pić tylko tą z butelek, nie korzystać z nieznanych źródeł.
Jeśli ktoś lubi przywozić pamiątki z różnych miejsc to będąc w Turcji nalezy zaopatrzyc się Dywany i kilimy ręcznie wykonane, o oryginalnych wzorach, albo kupić fajkę wodną czy haftowane lub wyszywane brokatem skórzane pantofle, obszywane koralikami czapki, bardzo popularne w tamtejszych regionach :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Turcja

Post autor: Adler » 13 kwie 2017, o 12:59

Turecki Uniwersytet Karabük 3 kwietnia otworzył nową bibliotekę. Nosi ona imię Kamila Güleça - lokalnego filantropa znanego z hojnych dotacji na rzecz uczelni.

Popatrzcie jak wygląda owa biblioteka:

bibliotekaturcja-1080x720.jpg
kansasbilioteka-768x462.jpg
turcjabiblioteka-768x504.jpg
źródło: niestatystyczny.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turcja

Post autor: Comen » 13 kwie 2017, o 15:15

Coś podobnego stoi też w Kansas City
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Turcja

Post autor: Yoana » 15 kwie 2017, o 20:38

Bardzo oryginalny pomysł na zagospodarowanie terenów uczelni.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turcja

Post autor: gar » 19 kwie 2017, o 14:08

Wygląda nadzwyczaj ciekawie, ale chyba się tam mimo wszystko nie wybiorę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Turcja

Post autor: Comen » 19 kwie 2017, o 19:56

Ze względu na odległość czy ostatnie przemiany w tym kraju?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Turcja

Post autor: gar » 19 kwie 2017, o 22:57

I jedno i drugie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turcja

Post autor: gar » 9 lip 2019, o 10:46

Lira turecka systematycznie spada - w ostatni weekend o kolejne 1,5% (od początku roku już chyba o 8%), więc teoretycznie jest taniej. Z drugiej strony nasz MSZ nie jest zachwycony wyjazdami Polaków do tego kraju (a Turcja cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów).

Alberto
User
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2019, o 12:05
Lokalizacja: Wlochy

Re: Turcja

Post autor: Alberto » 10 lip 2019, o 17:34

Lira turecka wciaz spada, ale jak czytalem Turcy podniesli ceny o 25%. Bylem e Turcji pare razy, ostatni raz z wycieczka w azjatyckiej czesci i pare razy samemu. Podczas pobytu z wycieczka mielismy miec zakwaterowanie w Bodrum - tymczasem zakwaterowano nas 40 km od tego miasta, a naprzeciwko byl sklad ceramiki. Ceny byly b. wysokie obiecywali znizke, ale i z ta znizka ceny byly wyzsze niz u nas na wybrzezu Amalfi- w miescie Vietri sul mare. ktòre slynie z ceramiki. Gdy pojechalem sam z Bulgari do miasta Edirne - to moglem tam podziwiac kilka pieknych meczetòw, wybralem hotel doosc dobry w centrum, ale ....po podwòrku chodzily kury i kozy. Ale nie widzialem korzystnych cen, przeciwnie Bulgaria sprzedaje mnòstwo rzeczy z Turcji i tam sa one tansze. Raczej sa dobrze zrobione wyroby odziezowe, ale nie buty sportowe istny szmelc , syn kupil pare par, wszystkie po roku sie rozlecialy doslownie. Co do kupowania jedzenia w Turcji - wiele wyrobow ma okropny smak choc opakowania przyciagaja oczy. Wyroby tam wyprodukowane nie podlegaja kontrolom i u nas sie ich nie dopuszcza do spozycia . A teraz ku przestrodze wklejam artykul na temat oszustw w Turcji z nadzieja, ze komus pomoga.Post autor: sooobi » ndz lut 14, 2016 11:45 am

To wątek wyodrębniony z innego tematu pn. „7 godzin w Stambule”. Jako ostrzeżenie ma uniwersalny charakter i liczę, ku ostrzeżeniu innych wędrowców, na opisy innych tego rodzaju fatalnych przygód.
Pozdrawiam
Jacek Stefański
moderator

To ja ku przestrodze napiszę co mi się przydarzyło przy takim 7 godzinnym stopoverze.

Koło 21:30 spacerowałem w okolicach Blue mosque podjechał facet o coś zapytał, odpowiedziałem że nie wiem jestem turystą. mówi że ma żonę polkę może mnie podwieźć do metra gdzie akurat szedłem, wsiadłem do auta miło się rozmawiało, przy metrze zaproponował że może mi pokazać jak wygląda centrum dla lokalnych (taksim) gdzie możemy iść na piwko, on tak jak ja musi być na lotnisku przed 24 bo ma lot do Ankary i odstawia auto na lotnisku. Idziemy deptakiem (od spotkania mineło juz sympatyczne 30 minut) mówi chodźmy tutaj na dół do baru... schodzę a tam jakby go-go ale takie dziwne, kobiety normalnie ubrane jeansy itp, facet z nimi tańczy, jednak mi nie pasuje mówie zmieńmy lokal on nalega tylko szybkie piwko. I teraz uwaga siadamy i w przeciągu 20 sekund na stole ląduje pół litra wódki i dosiadają się 2 kobiety i otwierany jest szampan, od razu wstaje i mówię że wychodzę -> łapie mnie za bluzę woła menedzerów kolegów. Ogólnie zastraszanie rachunek prawie 5000 zł do zapłaty (oczywiście ten który mnie ściągnał namawiał zapłaćmy na pół), szarpanie wykręcanie nosa, siłą zaciągneli mnie do małego pokoju gdzie zaczelo sie szukanie karty kredytowej (zostawiłem w domu) znaleźli w neseserze pod spodniamy dolary i oczywiście wszystke zabrali.

Byłem na policji (posterunek 200 metrów od tego miejsca) 2 tygodnie później jak wracałem z podróży - pojechałem na taksim zrobiłem zdjęcie miejsca, zapisałem adres ale policjant taki sam skurwiel jak i tamci. Z mordą że powinnem znać turecki i że mi nie pomoże w skrócie nawet nie był zainteresowany tym gdzie to się stało. odniosłem wrażenie że jeszcze 5 minut i sam by chętnie zobaczył co mam w portfelu.

Ps: kilka miesięcy temu pewien Turek w Polsce stał koło drogi i szukał pomocy. zatrzymałem się prosił o pieniadze na paliwo żeby dojechać na prom dałem mu 50 zl w zamian ściągał sgynety z palców dał wizytówkę mówi żebym napisał mejla podał numer konta to odda jak wróci do domu. Odnalazłem wizytówkę dziś i napisałem mu mejla (kilka miesięcy po zdarzeniu) wiedziałem doskonale że mejl nie istnieje ale chciałem się upewnić. Zwykły krętacz

Dla mnie ten naród to zwykłe mendy i złodzieje - nigdy więcej moja noga nie postanie u tych brudasów.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turcja

Post autor: gar » 29 paź 2019, o 17:04

Turcja wprowadzi podwyżkę cen dotyczącą opłaty wizowej załatwianej przez internet. Cena ma wzrosnąć z niespełna 80 zł na 135 zł.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turcja

Post autor: Adler » 20 lut 2020, o 16:12

gar pisze:
29 paź 2019, o 17:04
Turcja wprowadzi podwyżkę cen dotyczącą opłaty wizowej załatwianej przez internet. Cena ma wzrosnąć z niespełna 80 zł na 135 zł.
Już nieaktualne.

Jak poinformowało MSZ Turcji zawieszono obowiązek posiadania wiz dla turystów z Polski, Austrii, Belgii, Niderlandów, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Krok ten ma na celu zwiększenie naszego potencjału turystycznego, a także dalszy rozwój naszych stosunków handlowych, gospodarczych i kulturalnych z tymi krajami - można przeczytać w krótkim komunikacie na stronie tureckiego MSZ.

Zwolnienie z obowiązku wizowego zacznie obowiązywać od 2 marca. Bez wizy będzie można wjechać w celach turystycznych, na okres nie dłuższy niż 90 dni.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turcja

Post autor: gar » 20 lut 2020, o 22:07

Dobra decyzja dla naszych portfeli. Ciekawe czemu akurat taki dobór państw ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turcja

Post autor: gar » 3 lis 2022, o 10:43

Inflacja w Turcji znowu w górę. To już trochę ponad 85 %. Co ciekawe tamtejszy bank centralny walczy z inflacją obniżając stopy procentowe. Oryginalna koncpcja - zobaczymy co Turkom przyniesie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turcja

Post autor: Adler » 4 lis 2022, o 08:16

Szwagier z rodziną kilka dni temu wrócił z Antalyi. Wszystko pod turystów. Można płacić w Euro lub Dolarach. Te drugie bardziej pożądane. Plaża z drobnym kamieniem. Temperatura pod koniec października: 26 st. C. Często ponoć dochodzi do sprzeczek/rękoczynów między Polakami a rosjanami. I nie chodzi im o gaz czy ropę...

FranekNawski79
User
Posty: 11
Rejestracja: 31 mar 2022, o 14:31

Re: Turcja

Post autor: FranekNawski79 » 28 lis 2022, o 12:20

A mówił o co dokładnie chodzi ? Czy tak sobie dochodzi do rękoczynów czy sprzeczek w związku z wojną? Czy jeszcze o coś ? Swoją drogą chciałem się nawet wybrać do Turcji teraz jakoś w listopadzie. Znalazłem nawet fajną ofertę last minute, ale potem tak sobie myślę, czy ja aby na pewno chce jechać gdzieś w komercyjne miejsca..... Nie wiem czy nie wolałbym objazdówki sam na własną rękę. Od znajomych słyszałem, że dużo Turków w tych takich typowo turystycznych miejscach jest natrętnych.....

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 237
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turcja

Post autor: sleepwalker » 4 gru 2022, o 09:48

gar pisze:
3 lis 2022, o 10:43
Inflacja w Turcji znowu w górę. To już trochę ponad 85 %. Co ciekawe tamtejszy bank centralny walczy z inflacją obniżając stopy procentowe. Oryginalna koncpcja - zobaczymy co Turkom przyniesie.
I obniżają nadal. Za to jak ich giełda rośnie (oczywiście wyceniając w lirze, bo w ujęciu dolarowym już tak kolorowo nie jest). Prezydenta mają wizjonera, który na społeczeństwie przeprowadza długoterminowy eksperyment ekonomiczny. Zobaczymy dokąd to ich zaprowadzi, gdy wszyscy zagraniczni ekonomiści mówią, że to szaleństwo.

PS. Odnośnie do posta wyżej, aż dziwne, że ten spam zwany marketingiem szeptanym) przeszedł :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Turcja

Post autor: Adler » 4 gru 2022, o 10:50

sleepwalker pisze:
4 gru 2022, o 09:48
PS. Odnośnie do posta wyżej, aż dziwne, że ten spam zwany marketingiem szeptanym) przeszedł :)
Utrudniłem owo przejście. Dzięki za czujność. (Y)

ODPOWIEDZ