Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

O kursie pilota wycieczek

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

O kursie pilota wycieczek

Post autor: Donna » 21 lut 2011, o 13:00

Jak zostać Pilotem Wycieczek Turystycznych?

Uprawnienia pilota wycieczek może otrzymać osoba, która:

1) ukończyła 18 lat;
2) ukończyła szkołę średnią;
3) posiada stan zdrowia umożliwiający wykonywanie zadań pilota wycieczek;
4) nie była karana za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań pilota wycieczek;
5) odbyła szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała egzamin na pilota wycieczek

Kurs Pilotów Wycieczek obejmuje 120 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych oraz 3 dni ćwiczeń wyjazdowych (wycieczek).


Po ukończeniu Kursu Pilotów Wycieczek przystępuje sie do Egzaminu Państwowego przed właściwą terytorialnie komisją egzaminacyjną - jest to wymagane przez obowiązujące przepisy.

Dodatkowo można przystąpić do egzaminu z wybranego języka obcego w dowolnym momencie po uzyskaniu uprawnień pilota. Nie jest to konieczne.
Osoby posiadające dyplom ukończenia wyższych studiów filologicznych, lub zaświadczenie o zdanym egzaminie z danego języka obcego na stopniu państwowym uzyskują automatycznie wpis do legitymacji pilota.

Nadanie uprawnień pilota wycieczek turystycznych dokumentuje się poprzez wydanie odpowiedniej legitymacji oraz identyfikatora.

Wysokość opłaty egzaminacyjnej reguluje art.24 i 25 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26.03.1999 (Dz.U. Nr 31 poz. 301). Obecnie jest to 200 zł.


Program Kursu dla Pilotów Wycieczek:
(tematy)

- Przemysł turystyczny w Polsce i na świecie
- Struktura polityczno-społeczno-ekonomiczna Polski. Polska na tle Europy i świata
- Obsługa ruchu turystycznego
- Geografia turystyczna Polski i Europy, Historia Kultury i Sztukii
- Przepisy prawne w turystyce i ubezpieczenia turystyczne
- Bezpieczeństwo, profilaktyka i ochrona zdrowia, higiena w turystyce
- Pilot a grupa
- Zajęcia praktyczne


Jak było u Was - jakie mieliscie odczucia po zakończonym kursie na pilota?
Ja wspominam dobrze, atmosfera b. dobra, wykłady profesjonalnie prowadzone. Mało natomiast było przekazane z praktyki, grupa na kursie liczyła ponad 40 osoba, to troche za duzo dla mnie, nie kazdy mial mozliwość np. pracy z mikrofonem na ćwiczeniach..

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 25 lut 2011, o 10:56

Donna pisze:jakie mieliscie odczucia po zakończonym kursie na pilota?
Zostałem, tak mi się przynajmniej wydaje, dobrze przygotowany pod kątem organizacyjnym/technicznym.
Troszkę gorzej z wiedzą turystyczną. Ale to nie problem, bo sporo rzeczy uzupełniłem/nadrobiłem na studiach turystycznych (studia pierwszego stopnia).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 25 lut 2011, o 10:59

Donna pisze:nie kazdy mial mozliwość np. pracy z mikrofonem na ćwiczeniach..
A na wycieczce dla pilotów (praktyka)?
U nas każdy miał czas dla siebie na trasie, na zapoznanie się ze specyfiką przekazywania informacji turystycznej przez mikrofon oraz bezpośrednio w centrum miasta (wyjazd do Pragi).

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 28 lut 2011, o 17:16

Freak pisze:A na wycieczce dla pilotów (praktyka)?
U nas każdy miał czas dla siebie na trasie, na zapoznanie się ze specyfiką przekazywania informacji turystycznej przez mikrofon oraz bezpośrednio w centrum miasta
U mnie była objazdówka w jeden dzień, nie każdy mówił przez mikrofon na trasie...
trase podzielil wykładowca na 32 punkty (nas bylo 40)
z tym, że niektórzy mieli prezentacje na ćwiczeniach w sali opracować - byli tacy co w sali na cwiczeniach mówili i na trasie mówili, zabierając głos tym co nie mówili nic... ale to bylo widac, ze tym osobom chodzi tylko o papierek z kolejnego kursu do kolekcji, a nie nauczenie sie czegoś.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 2 mar 2011, o 17:40

Ja identyczne ćwiczenia miałam na studiach- typowa objazdówka z przygotowaniem odpowiednich materiałów/prezentacji na poszczególne odcinki trasy.

Jest zaprawa na przyszły kurs pilotażu :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 10 mar 2011, o 23:01

Selene pisze:Jest zaprawa na przyszły kurs pilotażu
zapisujesz sie na kursik?
mogę wiedzieć gdzie planujesz go robić?

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 13 mar 2011, o 01:30

zapisujesz sie na kursik?
mogę wiedzieć gdzie planujesz go robić?
Jeśli się zdecyduję to napewno wybiorę "Proksenię" :

http://www.proksenia.pl/?page=kursypil
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Uwagi odnośnie do programów szkolenia pilotów

Post autor: Donna » 8 kwie 2011, o 19:26

Czy macie jakieś uwagi do programów szkolenia pilotów wycieczek?
Czego wg. Was powinno być więcej na zajęciach a jakie tematy ukrócić?

wg. mnie więcej praktyki, zajęcia z języka obcego (typowe tematy z dziedziny turystycznej/hotelarskiej/na lotnisku/z podróży itp.)
obejść by się mogło ze zdrowiem w turystyce na to można sobie zrobić kurs z pierwszej pomocy, bo są takie kursy... a przeważnie robiąc kurs na pilota większość osób pierwszą pomoc przerabiała lub ma na to już zaświadczenie, więc dla mnie taki temat na szkoleniu pilota jest tematem zbędnym.

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 8 kwie 2011, o 19:28

Selene pisze:wybiorę "Proksenię"
dobry wybór - będziesz zadowolona :-)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 12 kwie 2011, o 15:08

Ja też myślę, że zajęcia z języka obcego byłyby bardzo przydatne. Przynajmniej podstawowe sformułowania/zwroty, które pilot powinien znać. Choć podejrzewam, że filolodzy pewnie by sie nudzili na tych zajęciach ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 12 kwie 2011, o 22:21

Zdecydowanie za mało geografii turystycznej oraz informacji o sytuacjach awaryjnych.

Język obcy - w moim przekonaniu, to rzecz dodatkowa (potrzebny kurs językowy).

Pamiętajmy o tym, że standardowo jesteśmy po kursie pilotów przygotowani do obsługi wyjazdów krajowych.

ODPOWIEDZ