Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Jak zostać przewodnikiem?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Jak zostać przewodnikiem?

Post autor: Adler » 4 lis 2010, o 22:28

Proszę o informacje na temat wymagań, dokumentacji, obowiązków, czynności dotyczących starania się o uprawnienia/odznakę przewodnicką.

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 5 lis 2010, o 16:50

To wszystko zależy jakim chcesz zostać przewodnikiem - miejskim (np.po Krakowie), terenowym po Małopolsce, beskidzkim czy tatrzańskim...
Przede wszystkim zaświadczenie lekarskie o możliwości wykonywania zawodu, zaliczenie odpowiedniego kursu. W danej jednostce która kurs organizuje powinni udzielić wszelkich informacji.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 5 lis 2010, o 21:41

Czy mógłby ktoś tutaj opisać poszczególnych przewodników?
Myślę, że będzie to ciekawa sprawa dla "potomnych":)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 25 lis 2010, o 23:21

Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie na: http://www.umwm.pl/Turystyka/Uslugi/?id=1519

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Dlaczego warto zostać przewodnikiem?

Post autor: Adler » 29 mar 2011, o 17:53

Jakie są wady i zalety?
Jakimi cechami powinien wyróżniać się przyszły przewodnik?
Jakie umiejętności powinien posiadać?

W tym temacie o Waszych doświadczeniach...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 29 mar 2011, o 19:22

Ja się wypowiem na temat przewodników miejskich, bo na tym się znam :)
Na pewno przewodnik powinien umieć dostosować się do grupy. na pewno inaczej mówić do dzieci (a to nie lada wyzwanie), a inaczej do grupy dorosłych.
Poza tym powinien znać ciekawostki. Mnóstwo ciekawostek. Ja uwielbiam oprowadzać tarnowian po Tarnowie, a potem usłyszeć "Mieszkam w Tarnowie od x lat, a tego nie wiedziałem!". Powiem nieskromnie, ale strasznie to podbudowuje moje ego :D

Jakie umiejętności? Podobnie jak pilot - umieć zaradzic w sytuacji awaryjnej, być otwartym na pytania grupy, itp.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 10 kwie 2011, o 12:15

Myślę, że najnowsze przepisy (zmiany, nowelizacje) poniekąd zmuszą pilotów do podniesienia swoich kwalifikacji i starania się także o odznaki przewodnickie...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 11 kwie 2011, o 17:55

Albo o wynajęcie przewodników lokalnych.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 5 maja 2011, o 23:02

Jak myślicie, czy obecnie przewodnik ma, że tak się wyrażę... "mniej pracy" w związku z falą przybywających pilotów wycieczek, którzy bardzo często na miejscu docelowym pełnią rolę docelowo przypisaną przewodnikowi?

Czekam na opinie.... :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 6 maja 2011, o 11:23

Ja mam tylko nadzieję, że w końcu ktoś zacznie respektować nowe rozporządzenie ministerstwa turystyki, gdzie jest dokładnie opisane jakie zadania pełnie pilot, a jakie przewodnik.
A prawda jest taka, że szlag mnie trafia, gdy widzę pilota, który oprowadza i przekazuje wiadomości z przewodnika. I tym samym mi, jako przewodnikowi, zabiera pracę. Bo biuro oszczędziło kilkadziesiąt złotych na wynajęciu przewodnika.
Choć z drugiej strony rozumiem także, że na pewno niesamowicie wzrosłyby koszty wycieczki, jesli organizator wyjazdu chciałby w każdej miejscowości wynajmować lokalnych przewodników.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 6 maja 2011, o 18:23

Jak już wspomniałem kiedyś, teoria teorią, a organizatorzy z reguły wszystko robią, aby było po kosztach...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 7 maja 2011, o 16:13

W związku z tym nasuwa się kolejne pytanie. czy pilot, który pełni funkcje przewodnika dostaje zapłatę tylko za pilotaż czy również za przewodnictwo? Podejrzewam, że mnóstwo pilotów oprowadza w kosztach pilotażu.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 7 maja 2011, o 17:51

figamaga pisze:czy pilot, który pełni funkcje przewodnika dostaje zapłatę tylko za pilotaż czy również za przewodnictwo?
Kwestia uzgodnienia szczegółów z organizatorem.
Masz rację, z reguły pilot jest tu na straconej pozycji :-(

Donna
User
Posty: 200
Rejestracja: 8 lut 2011, o 14:00

Post autor: Donna » 8 maja 2011, o 21:09

tak, tak zgadzam sie z tym.. moja znajoma prowadziła grupę jako pilot a że miała tez uprawnienia na przewodnika to dodatkowo oprowadzała po danym mieście... zapłata tylko za zlecenie pilotażu...
tak więc najlepiej nie przyznawać sie w b.podróży o dodatkowych uprawnieniach na przewodnika... bo są takie biura co wykorzystują i to jest przykre

ale z drugiej strony przewodnik dostaje zlecenie w formie pisemnej na daną wycieczkę do oprowadzenia.. więc na samym początku pilot również powinien sie o to domagać jako osobny "papier" i mieć czarno na białym napisane cenę za danę usługę itd.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 10 cze 2011, o 20:36

Tak obserwowałem dzisiaj pracę Przewodnika, jutro kolejnej Przewodniczki i stwierdzam, że przy tym fachu trzeba mieć naprawdę sporą wiedzę krajoznawczą oraz znać wszystkie góry, górki i pagórki...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 10 cze 2011, o 20:48

Dla mnie przewodnicy górscy to wyższa szkoła jazdy :D Podziwiam ich za to.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak zostać przewodnikiem?

Post autor: Yoana » 10 cze 2012, o 12:26

A czy ktoś wie, jak zostać przewodnikiem muzealnym? Czy to w danym muzeum organizowane są kursy oraz jak często? Czy muzea zatrudniają swoich przewodników, czy rónież osoby "z zewnątrz"?

Z góry dziękuję za informację :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

lucyna
User
Posty: 123
Rejestracja: 23 cze 2011, o 08:02
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Jak zostać przewodnikiem?

Post autor: lucyna » 10 cze 2012, o 15:53

Na naszym terenie są organizowane kursy tylko w skansenie w Sanoku. Był w tym roku, więc następny będzie za 2-3 lata. Kurs kosztuje 150 zł, potem egzamin. Ponoć egzaminy są naprawdę trudne. Każdy przewodnik skansenowy ma obowiązek zaliczyć 10 dyżurów w skansenie, inaczej przepadają mu uprawnienia. Dyrekcja wyszła na przeciw pracującym na etacie przewodnikom, 1 czerwca w czasie festynu pełnią oni 3 godz. dyżury w obiektach, dyżur jest liczony jako 1 dniówka, więc są w stanie zaliczyć kilka dyżurów 1 dnia.
W muzeum przyrodniczym w Ustrzykach pracownicy dydaktyczni oprowadzają po ekspozycji.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jak zostać przewodnikiem?

Post autor: Yoana » 15 cze 2012, o 14:14

Jak to jest, że np. w woj. śwetokrzyskim co roku, regularnie odbywają się kursy na przewodnika terenowego (oreganizuje je PTTK), natomiast w małopolskim wręcz przeciwnie? Czy zależy to od przesycenia rynku, kto kwestię tę ustala i reguluje?
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

ODPOWIEDZ