Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13433
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: Adler » 17 mar 2020, o 14:14

Pytanie do przewodników/pilotów.
Czy ponieśliście już straty finansowe ze względu na epidemię (wyjazdy: kwiecień/maj)? Ewentualne starty na horyzoncie?
Jaka przyszłość czeka brać przewodnicko-pilotażową w kolejnych miesiącach? (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: gar » 17 mar 2020, o 15:07

Z rozmów z pilotami i przewodnikami z którymi współpracuję wyłania się obraz delikatnie mówiąc mało optymistyczny. Terminy są odwoływane nie tylko na kwiecień i maj, ale również na czerwiec. Ci, którzy utrzymują się tylko z działalności pilocko - przewodnickiej są w sytuacji beznadziejnej. Im dłużej ta sytuacja potrwa tym gorzej. Po świętach miał się zacząć sezon,a kiedy się zacznie tego nie wie nikt.
Przewoźnicy z którymi współpracuję są w podobnej sytuacji. Zlecenia w marcu odwołane wszystkie, na kwiecień większość, a te które jeszcze są w notatnikach mogą w każdej chwili wypaść ze względu na sytuację, sporo wypadło z maja i są też rezygnacje z czerwca, a nawet lipca.

Awatar użytkownika
ArteCaravana
User
Posty: 8
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 11:12
Lokalizacja: Andaluzja

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: ArteCaravana » 1 kwie 2020, o 11:26

Ja miałam od początku marca wrócić do pracy jako przewodnik w prowincji Huelva. Niestety, biuro podróży dla którego pracuję jest całkowicie zamknięte z powodu zaistniałej sytuacji i na chwilę obecną nie zapowiada się by moja sytuacja miała się zmienić. Jestem więc obecnie bezrobotna i nie wydaje mi się by było wystarczająco dużo pracy by wszyscy przewodnicy mogli wrócić w nadchodzącym sezonie letnim do pracy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: gar » 1 kwie 2020, o 18:33

Też mi się wydaje, że pracy w tym roku nie będzie zbyt wiele dla przewodników - szczególnie w krajach, które najbardziej zostały doświadczone przez epidemię (a Hiszpania jest w czołówce poszkodowanych państw). Jeśli turystyka w tym roku ruszy to preferowane będą chyba kierunki, które z różnych powodów będą uznawane za bezpieczne (w sytuacji Polski może to być turystyka krajowa, ale pewności nie ma).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: gar » 6 kwie 2020, o 00:19

Pojawiają się niepokojące informacje, że w Polsce szczyt zachorowań może nastąpić dopiero na przełomie maja i czerwca, a jesienią będzie druga fala zachorowań. Jeśli to miałoby się sprawdzić to branża turystyczna może się już nie podnieść.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13433
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: Adler » 6 kwie 2020, o 09:19

Miejmy nadzieję, że te informacje nie sprawdzą się. Ja co prawda wycofałem się już z branży, ale nie życzę takiego rozwoju sytuacji kolegom i koleżankom.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: gar » 19 kwie 2020, o 00:45

Marzec na straty, kwiecień na straty, maj na straty, czerwiec chyba też pójdzie w tym samym kierunku, a minister straszy, że wakacje nie będą lepsze. Ile osób i biur utrzyma się na rynku do uspokojenia sytuacji ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13433
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: Adler » 19 kwie 2020, o 09:05

gar pisze:
19 kwie 2020, o 00:45
Marzec na straty, kwiecień na straty, maj na straty, czerwiec chyba też pójdzie w tym samym kierunku, a minister straszy, że wakacje nie będą lepsze. Ile osób i biur utrzyma się na rynku do uspokojenia sytuacji ?
W podobnej sytuacji są prawie wszystkie firmy i przedsiębiorstwa. Nikt nie przewidział epidemii i jej późniejszych skutków.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Koronawirus zaszkodzi przewodnikom, pilotom, rezydentom?

Post autor: gar » 19 kwie 2020, o 11:24

salewiak pisze:
19 kwie 2020, o 09:05
gar pisze:
19 kwie 2020, o 00:45
Marzec na straty, kwiecień na straty, maj na straty, czerwiec chyba też pójdzie w tym samym kierunku, a minister straszy, że wakacje nie będą lepsze. Ile osób i biur utrzyma się na rynku do uspokojenia sytuacji ?
W podobnej sytuacji są prawie wszystkie firmy i przedsiębiorstwa. Nikt nie przewidział epidemii i jej późniejszych skutków.
To nie do końca prawda. Piloci i przewodnicy są w sytuacji gdy przychody i dochody są równe 0. Firm w takiej sytuacji jest sporo, ale nie prawie wszystkie jak napisałeś (chyba, że masz na myśli firmy turystyczne). Myślę, że w takiej sytuacji jest może 30 % wszelkich firm funkcjonujących na rynku (trzeba się dokładnie przyjrzeć statystykom - a takie pojawią się dopiero za jakiś czas). Duża część firm mimo wszystko ma przychody i dochody. W wielu wypadkach spadły one w mniejszy czy większy sposób, ale jednak nie spadły one do kompletnego 0.

ODPOWIEDZ