Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ostróda

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Premier02
User
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023, o 08:11

Ostróda

Post autor: Premier02 » 30 sty 2023, o 08:29

Z uwagi na odległość nigdy tam jeszcze nie byłem.
Zdaje się że kanał do Elbląga tam się zaczyna.
Był ktoś w Ostródzie?
Płynął kanałem?
A jeśli nie rejs to co tam robić?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ostróda

Post autor: gar » 30 sty 2023, o 12:29

Jestem co roku.
Kanał jest, ale jeśli płynąć (a zrobić to trzeba obowiązkowo) polecam zamiast rejsu Ostróda - Elbląg (trwa około 9 godzin i odpowiednio kosztuje) 2 rejsy: Buczyniec - Elbląg oraz Ostróda - Stare Jabłonki. Dlaczego mogę wyjaśnić jeśli będziesz zainteresowany.
Jeśli nie rejs to Ostródę można zwiedzić w kilka godzin i potraktować jako bardzo dobre miejsce wypadowe do wycieczek w okolicy na kilka dni zarówno własnym środkiem komunikacji jak i komunikacją publiczną. Polecam by nie pchać się tam w wakacje, bo jest tłoczno, a np. w maju jest pięknie i spokojnie (szczególnie w dni robocze).

Premier02
User
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023, o 08:11

Re: Ostróda

Post autor: Premier02 » 30 sty 2023, o 13:58

gar pisze:
30 sty 2023, o 12:29

Kanał jest, ale jeśli płynąć (a zrobić to trzeba obowiązkowo) polecam zamiast rejsu Ostróda - Elbląg (trwa około 9 godzin i odpowiednio kosztuje) 2 rejsy: Buczyniec - Elbląg oraz Ostróda - Stare Jabłonki. Dlaczego mogę wyjaśnić jeśli będziesz zainteresowany.
Raz na całe życie można sobie na tak długi rejs pozwolić ale w moim przypadku to nie wchodzi w grę.
Dlaczego wskazujesz akurat te dwa rejsy?
Dla mnie ten do Elbląga raczej odpada.
Zakładam więc że ten ze startem w Ostródzie wybrałeś jako najbardziej interesujący?
Nie wiem gdzie będę nocował.
Wydaje mi się że najlepiej będzie w Iławie ze względu na możliwość
skierowania się do Malborka czy też np Gdyni.
Do Ostródy odchodzi pociąg ok 8.30 czyli ok 9.00 mogę być w Ostródzie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ostróda

Post autor: gar » 30 sty 2023, o 15:37

Buczyniec - Elbląg - rejs trwa około 4,5 godziny i jest najciekawszy: kanał, 5 pochylni i piękne widoki, jezioro Druzno i wspaniały widok na Elbląg. Odcinek Ostróda - Buczyniec to mało widoków i brak pochylni, ale za to jest kilka jezior i dwie śluzy. Dlatego zdecydowanie polecam pierwszy z nich.
Ostróda - Stare Jabłonki (rejs nazywany szlakiem Szeląga) to kanał, chyba 2 śluzy, tunel ! oraz jeziora. Rejs trwa coś między 2 a 2,5 godziny - fajna sprawa i łatwo dostępna bo można wykupić rejs plus powrót autobusem do miejsca startu. Można też dojechać koleją do Starych Jabłonek i dojść około 1 kilometra na przystań.
Iława też dobra wypadowo i chyba ciut ładniej położona, ale np. do Olsztyna dalej i zabytki Ostródy ciut ciekawsze.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ostróda

Post autor: Comen » 30 sty 2023, o 16:54

A jest coś ciekawego do zobaczenia w Starych Jabłonkach?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ostróda

Post autor: gar » 30 sty 2023, o 22:55

Z punktu widzenia zabytków - raczej nie, ale jeśli chodzi o walory wypoczynkowe to niektórzy mogą być zadowoleni.

Premier02
User
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023, o 08:11

Re: Ostróda

Post autor: Premier02 » 31 sty 2023, o 07:52

gar pisze:
30 sty 2023, o 15:37
Buczyniec - Elbląg - rejs trwa około 4,5 godziny i jest najciekawszy: kanał, 5 pochylni i piękne widoki, jezioro Druzno i wspaniały widok na Elbląg.
W moim przypadku w grę wchodzi jedynie krótszy rejs.
Z Elbląga trochę długo się wraca.
Domyślam się że to właśnie te pochylnie najbardziej przyczyniają się do atrakcyjności rejsu?

https://www.zegluga.com.pl/oferta/

Rozumiem że to jedyny godny uwagi przewoźnik proponujący takie rejsy?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ostróda

Post autor: gar » 31 sty 2023, o 10:17

Premier02 pisze:
31 sty 2023, o 07:52
gar pisze:
30 sty 2023, o 15:37
Buczyniec - Elbląg - rejs trwa około 4,5 godziny i jest najciekawszy: kanał, 5 pochylni i piękne widoki, jezioro Druzno i wspaniały widok na Elbląg.
W moim przypadku w grę wchodzi jedynie krótszy rejs.
Z Elbląga trochę długo się wraca.
Domyślam się że to właśnie te pochylnie najbardziej przyczyniają się do atrakcyjności rejsu?

https://www.zegluga.com.pl/oferta/

Rozumiem że to jedyny godny uwagi przewoźnik proponujący takie rejsy?
Pochylnie (5 sztuk) to rzecz unikatowa, która stanowi największą atrakcję rejsu.
Przewoźników jest kilku, ale chyba tylko ten ma tradycyjny rozkład jazdy. Dojazd koleją z Ostródy do Elbląga to w zależności od połączeń 2-3 godziny, więc da się zrobić. W pakiecie wykupujesz powrotny autobus do Elbląga - zwiedzasz przepiękne miasto (we własnym zakresie) i wracasz pociągiem do Ostródy albo co chyba lepsze od razu decydujesz się na 1 nocleg w Elblągu. Dla mnie ciekawszą opcją jest rejs z Buczyńca do Elbląga niż w drugą stronę.

ODPOWIEDZ