Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Z kraju i ze świata...

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 19 lip 2022, o 23:02

Siostra kilka dni temu spędzała urlop w Beskidach i mówiła, że było szokująco pusto jak na czas wakacji.
Z tego co mi mówiono w ośrodkach jest sporo przyjazdów krótkich i w ostatniej chwili, a niewiele dłuższych i zamawianych z dużym wyprzedzeniem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 20 lip 2022, o 15:38

No cóż. W Białowieży na jutro wolnych jest 13 obiektów, w Augustowie 11 itp, itd, ale ceny nadal wyrąbane w kosmos - za noc dla 1 osoby powyżej 200 zł. Niech więc czekają na zarobek. Najwyraźniej się im opłaca.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 22 lip 2022, o 19:07

Parking na zaporze we Włocławku zamknięty ze względu na zagrożenie terrorystyczne. Do tablicy poświęconej pamięci Jerzego Popiełuszki trzeba obecnie wędrować z parkingu usytuowanego za tamą.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 6 sie 2022, o 20:34

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. 34 osoby są ranne. :(
Spekuluje się, że kierowca zasnął za kierownicą i zjechał z drogi.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 9 sie 2022, o 16:38

Z tego co słyszałem to raczej nie zasnął. Bardziej prawdopodobne jest zasłabnięcie, zawał lub coś podobnego.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 9 sie 2022, o 19:27

Hipotez jest kilka. Uczestnik wypadku siedzący z tyłu usłyszał huk, jakby wystrzał opony.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 11 sie 2022, o 07:44

Trzeba będzie poczekać na zakończenie śledztwa. A to chwilę potrwa.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 16 sie 2022, o 15:26

Tak sobie myślę, że prawdziwa tragedia zacznie się, gdy zatruta Odra wpłynie do Zalewu Szczecińskiego, a potem do morza. 8-)
Trwają analizy próbek wody (na szczęście to nie rtęć) i ustalenie sprawców katastrofy ekologicznej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 16 sie 2022, o 17:43

Po drodze jest też niemiecki park narodowy Unteres Odertal. Zalew Szczeciński oraz takie miejsca jak np. wsteczna delta Świny są też niesamowicie wrażliwe. To oznacza śmierć wielu ryb, ptaków i innych zwierząt zamieszkujących te tereny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 8 wrz 2022, o 23:19

Królowa Elżbieta II nie żyje. Odchodzi cała epoka. Pamiętam jej wizytę w Krakowie gdzieś jeszcze w końcu lat 90-tych. Na Rynku były tłumy. Mamy teraz w Anglii króla Karola III.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 10 wrz 2022, o 09:45

Nigdy nie przepadałem za honorami i rodziną królewską, ale do Elżbiety II pozostał wielki szacunek. Wielka strata. :(
Nie wiem, czy „plastuś” ogarnie teraz wszystko. (T)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1196
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: tadeks » 31 paź 2022, o 21:51

Spłonęła GoCha, znana niektórym jako Hawiarska Koliba.
Nie nocowałem, ale zachodziłem. Dla wielu, to niezapomniane i niepowtarzalne schronisko.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 2 lis 2022, o 08:21

Gorczańska Chata (pełna nazwa). Nie byłem jeszcze.
W mediach donoszą, że nie wiadomo, czy zostanie odbudowana.


Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 10 lis 2022, o 11:12

Inflacja zmniejszająca siłę nabywczą Polaków, zmusza ich do wyborów i ograniczenia wydatków. Jednak wielu nie chce rezygnować z podróży, lecz stawia na tańsze kierunki.
Jak Polacy oszczędzają na wakacje?

Kiwi.com wskazuje, że na pytanie "Jak byś oszczędzał/ła, aby móc pozwolić sobie na zagraniczny wyjazd?" ponad 18% ankietowanych mężczyzn zadeklarowało, że nie musi oszczędzać, aby móc podróżować. Co ciekawe, podobnej odpowiedzi udzieliło jedynie nieco ponad 12% kobiet. Najwięcej ankietowanych (niemal 50%), w tym ponad 53% kobiet i 43% mężczyzn, w ramach sposobu na oszczędzanie na pierwszym miejscu wskazało ograniczenie spotkań towarzyskich w lokalach na mieście, a zamiast tego organizowanie ich w domowym zaciszu.

Niemal 37% ankietowanych w wieku 18-29 lat, ograniczyłaby zakup najnowszej technologii sprzętu elektronicznego (smartphony, tablety, laptopy itp.), korzystając dłużej z tego, co już ma. Również w tej grupie wiekowej najwięcej osób deklaruje zmianę nawyków żywieniowych - lunch w restauracji zamieniliby na ten przygotowany w domu.

Na upcycling, czyli korzystanie z tego, co już posiadamy w nowy, inny i ulepszony sposób zamiast kupowania nowych rzeczy wskazało ponad 31% respondentów z Polski.
źródło: tur-info.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 29 gru 2022, o 14:12

Obrodziło nowymi miastami. W tym roku prawa dostanie aż 15 nowych ośrodków. Najwięcej na Mazowszu (Latowicz, Bodzanów, Jastrząb, Jadów) i w łódzkim (Jeżów, Dabrowice, Rozprza, Ujazd). Dla mnie to w większosci miejsca anonimowe. Z bytności znam dwie miejscowości w Małopolsce Książ Wielki i Czarny Dunajec oraz Miasteczko Krajeńskie w Wielkopolsce przez które przejeżdżałem i które stanowi miejsce atrakcuyjne turystycznie jak na tamten region. Nazwa Miekinia tez kojarzy mi się z Małopolską ale prawa miejskie otrzymała dolnośląska Miękinia. W województwie śląskim nowym miastem są Włodowice. Stawkę uzupełniają 2 miejscowości w świętokrzyskim Łopuszno i Piekoszów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 29 gru 2022, o 18:55

Podali ile z nich ma poniżej 1000 mieszkańców ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 30 gru 2022, o 07:11

Wg Wikipedii Dąbrowice 949, Jadów 927, Książ Wielki 812. Największy Czarny Dunajec ma 3771 mieszkańców.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 30 gru 2022, o 09:40

Dziwne, że Czarny Dunajec dopiero teraz. (T)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 30 gru 2022, o 13:19

Czarny Dunajec chyba wcześniej po prostu nie chciał być miastem.
Znowu kilka "dupin" na liście jest.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Comen » 30 gru 2022, o 18:39

Przy siódemce to już chyba wszystkie "zadupia" mają prawa miejskie. Muszę jednak powiedzieć, że to nawet inspirujące, np. do Włodowic bym się wybrał bo to ciekawa okolica, podobnie Piekoszów - niewykluczone, bo blisko Kielc i trochę górek ciekawych. Nawet ta dolnośląska Miękinia w połączeniu ze Środą Śląską jakieś szanse by miała.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 5 sty 2023, o 17:20

We francuskich Alpach i w Pirenejach nie działa ok. 50% wyciągów narciarskich. Powód? Brak zimy w zimie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: gar » 9 sty 2023, o 15:05

Liczyłem w tym roku na jakieś kuligi, a tu póki co marnie to wygląda. Nawet na Podhalu na wysokości około 1000 m n.p.m. śniegu nie ma i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie coś się w tej sytuacji miało zmienić.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 6 lut 2023, o 15:04

W zimowych kurortach pustki. "Jakbyśmy byli jedynymi turystami"

Ferie 2023 trwają od 16 stycznia, ale właściciele miejsc noclegowych w popularnych zimowych miejscowościach narzekają, że nastało zjawisko tzw. dziury w sezonie. Sytuację tłumaczą sytuacją finansową Polaków.

Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że zainteresowanie wypoczynkiem w górach jest obecnie o ok. 30 proc. mniejsze niż rok temu o tej samej porze. - Ci, którzy decyzję o zarezerwowaniu noclegu na ferie zimowe podjęli w ostatniej chwili, mają w czym wybierać. A do tego w obliczu zmniejszonego popytu hotelarze zabiegają o gości promocyjnymi ofertami - mówi Karol Wiak z portalu Nocowanie.pl.

Choć pogoda w górach obecnie dopisuje, a śniegu jest więcej niż można by sobie wymarzyć, to nie da się absolutnie mówić o tłumach w kurortach zimowych. A mniejsze miejscowości, które zawsze przyciągały turystów w ferie, też świecą pustkami. - Czuliśmy się, jakbyśmy byli jedynymi turystami w Szklarskiej Porębie - mówiła w programie "Newsroom WP" dziennikarka Monika Sikorska. - Innych turystów była dosłownie garstka. Jak przyznała, nie było problemu ze znalezieniem miejsca w restauracji czy do parkowania, co w minionych latach było nie do pomyślenia.

Właśnie ferie zakończyły województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, a do 12 lutego z zimowego wypoczynku korzystać mogą jeszcze dzieci z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Czy korzystają? Niekoniecznie.

Z badań portalu Rankomat.pl wynika, że 27 proc. ankietowanych całkowicie zrezygnowało z wyjazdu na tegoroczne ferie, a aż 30 proc. nie ma żadnych planów wyjazdowych.

- Pomimo tego, że za nami niemal już półmetek ferii, to wolnych miejsc w obiektach jest sporo i można je rezerwować nawet dzień przed wyjazdem i to w najpopularniejszych narciarskich miejscowościach - dodaje Wiak.

Przedsiębiorcy wiedzą, że na taki stan rzeczy ma wpływ inflacja, a co za tym idzie wzrost kosztów codziennego życia. - Statystyki pokazują, że są to biedniejsze regiony naszego kraju, gdzie ludzie nie mają aż tak dużo pieniędzy. W obecnych czasach, gdy wszystko bardzo mocno poszło w górę, wielu osób z tych województw nie stać na wyjazd na zimowy wypoczynek - mówi w rozmowie z Onetem Łukasz Filipowicz, właściciel ośrodka wypoczynkowego "Fian" w Zakopanem.

Podobnie jak latem, tak i teraz, Polacy nie rezygnują z wyjazdów wcale, ale decydują się po prostu na krótsze terminy. - To pewnego rodzaju trend - wyjaśnia Wiak. - Często pojawiają się rezerwacje na dwie czy trzy doby. Wyjazd na tydzień lub dłużej jest rzadkością.

Warto zaznaczyć, że większość turystów, która decyduje się na wyjazd w góry, musi w budżecie zarezerwować pieniądze nie tylko na noclegi, ale i zimowe atrakcje. Jednodniowy skipass kosztuje od 80 do 160 zł.

- Biorąc pod uwagę wypoczynek w topowych destynacjach górskich, należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 6000 zł za rodzinę 2+2, wliczając w to karnety narciarskie i wyżywienie - dodaje ekspert. - Dlatego pewne grupy osób decydują się zaoszczędzić fundusze i zaplanować wyjazd w sezonie letnim.
źródło: turystyka.wp.pl

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: petruss1990 » 6 lut 2023, o 15:07

Minęło kilka dni, ale warto wspomnieć


https://eurosport.tvn24.pl/inne,132/ann ... 34874.html

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Z kraju i ze świata...

Post autor: Adler » 21 lut 2023, o 14:51

Brawa dla europejskich dyletantów. (Z)
Politycy nie odpuszczają w wysiłkach dbania o ich planetę. Od 2025 linie lotnicze nie będą mieć bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 (system ETS) i koszt zakupu uprawień zostanie przerzucony na kupujących bilety.

Nawet Komisja Europejska zalecała odchodzenie od darmowych uprawnień do pełnej płatności dopiero w 2027 roku. Jednak Parlament Europejski zdecydował, że linie lotnicze w 2024 dostaną 75% darmowych pozwoleń na emisję, w 2025 tylko 50%, a od 2026 nie dostaną ich wcale.
źródło: tur-info.pl

ODPOWIEDZ